اگه تا به حال شمع سازی رو امتحان کرده باشید حتما متوجه شیرینی و لذتبخش بودن این کار شدید. شمع ها همیشه میتونن کاربردهای مختلفی برای دکور خونه داشته باشن. در این مطلب آموزش ساخت چند مدل شمع های میوه ای رو که در پوست میوه قالب میگیرن قرار میدم که میتونن در نوع خودشون زیبا و کاربردی باشن.

دستورالعمل  خیلی خیلی ساده هست و نیاز به ابزار حرفه ای و خاصی نداره. ما فقط نیاز داریم به میوه هایی مثل انار، مرکبات مثل نارنگی و پوست گردو که از وسط به صورت سالم نصف شده باشه.

 

لوازم مورد نیاز برای درست کردن شمع میوه ای انار

  • انار متوسط که زیاد حالت گوشتی نداشته باشه و یه مقدار پوستش خشک شده باشه
  • پارافین جامد
  • نخ فتیله
  • رنگ مخصوص شمع سازی قرمز

 

پارافین جامد

پارافین جامد

رنگ و انار توخالی

رنگ و انار توخالی

طرز تهیه شمع اناری

همونطوری که گفته شد پوست انارمون نباید زیاد حالت نرم  و گوشتی داشته باشه. زیاد هم خشک نباشه تا موقع کار سوراخ یا پاره نشه.

سر انار رو مثل موقعی که میخوایم برای دون کردن آمادش کنیم میبریم. توی انار رو به دقت خالی میکنیم. باید مراقب باشیم به دیواره های انار صدمه ای نخوره. حتی اگه مقداری از دونه های به دیواره ها چسبیده بودن ایرادی ندارهو بعد هم حدود یک ساعت کناری میذاریم تا یکم خشک بشه.

مواد پارافینی مونو آماده میکنیم. پارافینو توی یه ظرف آلومینیومی ذوبش میکنیم و رنگ رو بهش اضافه میکنیم. بعد نخ فتیله رو وسط انار نگه میدارم یا فیکسش میکنیم که حرکت نکنه.

مرحله بعد آروم آروم پارافینو میریزیم داخل انار تا روی قسمت بریده شده رو بگیره.

شمع اناری

شمع اناری

میگذاریم تا پارافین خنک بشه و خودشو بگیره. شمع زیبای اناریتون به همین راحتی آماده شد.

شمع اناری

شمع اناری

ساخت شمع نارنگی

برای این آموزش از نارنگی استفاده شده اما شما میتونید از هر نوع مرکبات دیگه هم برای اینکار استفاده کنید. استفاده از پوست لیمو هم با برش طولی هم برای این کار خیلی زیبا میشه.

برای اینکه شمع زیبایی داشته باشید نارنگی انتخاب کنید که پوست مناسبی داشته باشه و احیانا پارگی یا خرابی نداشته باشه.

شمع نارنگی

شمع نارنگی

مرحله اول خیلی با احتیاط  دورتادور نارنگی رو میبریم سعی کنید از سر نارنگی به اندازه ای ببرید که بشه میوه نارنگی رو از داخلش بدون دردسر خارج کرد.

برای بریدن پوست نارنگی حتما از چاقوی دندانه دار یا همون چاقو اره ای به اصطلاح خودمون استفاده کنید تا راحتتر برش انجام بشه. بعد فتیله ها رو داخل نارنگی فیکس میکنیم که میتونید برای اینکار از سیخ کباب چوبی استفاده کنید.

شمع نارنگی

شمع نارنگی

بقیه مراحل کار تقریبا شبیه طرز تهیه شمع اناریه فقط اینکه میتونید از یه مقدار وانیل برای اسانس شمعتون استفاده کنید تا موقع روشن کردن بوی مطبوعی توی فضای خونتون بپیچه.

شمع نارنگی

شمع نارنگی

شمع گردویی بسازید

میرسیم به گردوهای زیبا. بوی گردو همیشه برای من، بهار و بوی جنگل و تازگی رو تداعی میکنه ترکیبی از بوی چوب و برگ درخت.

گردوها رو سعی کنید با دقت از وسط نصف کنید که نشکنن و ترک نخورن وگرنه نمیتونید شمعهای خوب و قشنگی باهاشون درست کنید.

پوست گردو ها رو با پارافین هایی که ذوب کردین کم کم پر کنین. البته یادتون باشه نخ فتیله رو باید ثابت داخلش نگه دارین. حتی میتونید از مواد شمع های وارمر استفاده کنید. به این صورت که مواد داخل شمع وارمر را خالی کرده و از نخ فتیله و پارافینش برای اینکار استفاده کنید.

شمع گردویی

شمع گردویی

کار خیلی اسون و لذت بخشیه.

بعد کنار بذارید تا پارافین خودشو بگیره. بعد از حدود یک ساعت میتونید شمعتونو روشن کنید و از بوی بهار توی خونتون لذت ببرید.

شمع گردویی

شمع گردویی

4.4/5 - (5 امتیاز)