آموزش ساخت آویز دیواری ستاره با چوب کبریت

حتما براتون پیش اومده که قسمتی از دیوار خیلی خالی باشه و تمایل داشته باشید یه آویز دکوری براش تهیه کنید. خریدن لوازم دکوری ممکنه هزینه زیادی ببره اما با کمی خلاقیت میشه یه اثر هنری زیبا ساخت و برای...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
آموزش ساخت ستاره کبریتی مرحله به مرحله

حتما براتون پیش اومده که قسمتی از دیوار خیلی خالی باشه و تمایل داشته باشید یه آویز دکوری براش تهیه کنید. خریدن لوازم دکوری ممکنه هزینه زیادی ببره اما با کمی خلاقیت میشه یه اثر هنری زیبا ساخت و برای آویز دکوری ازش استفاده کرد. امروز یه آویز ستاره ای رو نشونتون میدم که فقط با کبریت میشه ساختش و به عنوان یه آویز دکوری ازش استفاده کرد.

وسایل مورد نیاز برای آویز دیواری ستاره با چوب کبریت

  • الگو مناسب ستاره ای
  • چاقو یا قیچی
  • تعداد زیاد کبریت سوخته
  • چسب چند منظوره

مراحل ساخت آویز دیواری ستاره با چوب کبریت

ابتدا با استفاده از عکس هایی که در زیر نشان داده شده الگوی اولیه کار را روی یک تکه کاغذ بکشین. توجه داشته باشین هنگام برش با چاقو یا کاتر زیر کار یک سطح مقاوم مانند شیشه قرار دهید تا وسایل دیگر آسیب نبینه. برش ها باید کاملا تمیز و یکدست انجام بشه.

B الگو

B الگو

کشیدن الگو

کشیدن الگو

بعد از کشیدن الگو روی کاغذ آنرا روی یک تکه مقوا پیاده کنید. برای اینکار از روش نقطه گذاری استفاده کنین. به این شکل که کاغذ را روی مقوا قرار داده، هر لبه و نوک اضلاع رو کاغذ را فشار داده تا جای آن روی مقوا بیفته. سپس کاغذ را بردارین و نقاط به جا مانده روی مقوا را با توجه به الگو به هم وصل کنین .

ساخت الگوی مقوایی

ساخت الگوی مقوایی

تعدادی کبریت بردارید و در یک فضای مناسب که دارای تهویه خوبی باشه شروع به آتش زدن کبریتها و سپس خاموش کردن آنها کنین. توجه داشته باشین که کبریتها به اندازه ی زیاد نسوزن و به محض اینکه آتش گرفتند آنها را خاموش کنین و بگذارین تا سرد بشن. نکته دیگه اینکه همه کبریتها به یک اندازه سوخته و خاموش بشن تا شکل کارتون زیباتر بشه.

سوزاندن کبریت ها

سوزاندن کبریت ها

هنگامی که تمام کبریتها را سوزوندین و کاملا سرد شدن، قسمت سوخته شده روی آنها را جدا کنین. تمام چوب کبریتها را به همین طریق تمیز کنید تا قسمتهای سوخته روی کبریت هنگام چسبوندن در کار نریزه.

در مرکز مقوا همانند شکل زیر هشت خط اصلی که محل تلاقی آنها دقیقا در مرکز شکل باشه رسم کنین و بعد هشت عدد چوب کبریت را طوری که انتهای همه آنها در مرکز شکل قرار بگیرن روی مقوا چسب بزنین.

چسباندن کبریتها در مرکز ستاره

چسباندن کبریتها در مرکز ستاره

با پایان چسب زدنهای مرکز ستاره ردیف اول و پایه ی کار در جای خود قرار گرفت. حالا صبر کنین تا به طور کامل خشک بشن.

از مرکز ستاره شروع به چسبوندن کبریتها کنین. برای این کار میتونین از قسمت A در الگو کمک بگیرین. الگو را به چهار قسمت در ذهن خود تقسیم و در هر مرحله یک قسمت از چهار قسمت را با چوب کبریت بچسبونین. سعی کنین در استفاده از چسب زیاده روی نکنید چون با استفاده ی زیاد از چسب کبریتها شکل درستی در چسبیدن پیدا نمی کنن.

چسباندن ردیف اول کبریتها

چسباندن ردیف اول کبریتها

برای قسمت C  الگو باید کبریتها را مقداری ببرین تا نسبت به ردیف پایینی کوتاهتر بشن. میتونین به اندازی خود الگو در قسمت C این برش را انجام بدین، اما توجه داشته باشین که تمام برش ها باید به یک اندازه صورت گرفته باشه و کوتاه و بلند نباشه.

بریدن کبریتهای ردیف دوم

بریدن کبریتهای ردیف دوم

حالا نوبت به چسبوندن کبریتهای بخش C الگوست. در زمان چسبوندن باید توجه داشته باشین که بر خلاف قسمت قبلی سرهای سوخته شده ی کبریت ها به سمت مرکز ستاره قرار گرفته و چسبونده میشن. بعد از چسبوندن همانند قسمتهای قبلی صبر کنین تا کبریتها خشک بشن.

چسباندن ردیف دوم کبریتها

چسباندن ردیف دوم کبریتها

قسمت B ستاره را نیز همانند قسمت A بچسبونین. در انتها یک تکه نخ یا کاموا بردارین آن را به صورت یک حلقه در بیارین و در پشت ستاره نصب کنین و با به پایان رسیدن کار در پشت آن قرار بدین تا در صورتی که علاقمند به نصب ستاره روی دیوار بودین با کمک این حلقه بتونین این کار را انجام بدین.

آماده شدن ستاره کبریتی

آماده شدن ستاره کبریتی