در پاسخ به سوال “زگیل چیست ؟” باید بگوییم زگیل زائده پوستی است که بر روی پوست و توسط ویروسی از خانواده ی پاپلیوم انسانی (HPV) ایجاد میشود. ظاهر زگیل بستگی به محل آن بر روی بدن و ضخامت پوست دارد. هزاران سال است که انسان ها  از آن رنج می برند. اگر چه زگیل ها به طور کلی خطرناک نیستن، اما زشت و مسری هستند. آنها همچنین می توانند دردناک باشند. در این مطلب سعی داریم کمی اطلاعاتتون را در باره ی ای زائده های زشت و همچنین روشهای درمانی آن بیشتر کنیم.

پسوریازیس
درباره ی پسوریازیس چه میدانید؟
پسوریازیس یا صدفک بیماری پوستی خودایمن هست، این بیماری واگیردار نیست وقتی اتفاق…
»

انواع زگیل

 • زگیلهای معمولی: این نوع زگیلها معمولا روی انگشتان دست یا آرنج یا زانوی شما  رشد می کنند. آنها ظاهر زبر و خشنی دارند.
 • زگیل پاشنه پا : این نوع در کف پاها، پاشنه پا و انگشتان پا ظاهر می شود آنها معمولا به پوست نفوذ میکنند، زیرا وزن فرد آسیب دیده بر روی پاهایش است. معمولا یک نقطه کوچک سیاه مرکزی دارند که بافت سخت و سفیدی اطراف آن قرار گرفته است.
 • زگیل پهن: این زگیلها به عنوان زگیل صاف شناخته شده اند. رنگ آن قهوه ای مایل به زرد میباشد که در صورت و گردن ظاهر میشوند.
 • زگیل های رشته ای:  این نوع زگیل ها طولانی و نازک هستند. آنها می توانند به سرعت در پلک ها، گردن و زیر بغل رشد کنند.
 • زگیل ناحیه تناسلی : این نوع زگیل بر روی آلت تناسلی ایجاد میشه. این زگیل ها می توانند مسری تر و با ضرر بیشتری همراه باشند. در زنان، به طور بالقوه منجر به سرطان دهانه رحم، مقعد و ولوواژینال می شوند. در مردان هم سرطان مقعد و سرطان آلت تناسلی نیز ممکن است به علت عفونت با برخی از انواع زگیل های تناسلی رخ دهد.

درمان زگیل با روشهای مختلف

با استفاده از سالیسیلیک اسید: این دارو بصورت پماد، ژل و قطره وجود داره که در درمان زگیل موثره. آن را بر روی زگیل بمالید تا کم کم خشک شده و بیفته. البته به یاد داشته باشین که قبل از مالیدن زگیل را خیس کنین. شما باید از این محصول هر روزه و به مدت چند هفته استفاده کنین.

درمان زگیل با استفاده از سالیسیلیک اسید

درمان زگیل با استفاده از سالیسیلیک اسید

درمان به کمک چسب نواری: بعضی از مردم از چسب نواری برای از بین بردن زگیل ها استفاده می کنند اما کار چندان شایسته ای نیست زیرا چسب نواری باید به مدت چند روزی روی زگیل بماند و زگیل را خفه کند و تنها چند ساعت روی زگیل باز بماند که این کار درستی نیست.

چگونه دست هایی زیباتر داشته باشیم ؟
چگونه دست هایی زیباتر داشته باشیم ؟
همیشه احتمال آسیب رسیدن به پوست دست خیلی بیشتر از پوست سایر نقاط…
»
درمان به کمک چسب نواری

درمان به کمک چسب نواری

کرایوتراپی(سرما درمانی): یک نوع درمان با سرمای موضعی است، به این صورت که به وسیله ی منجمد کننده ای مانند نیتروژن روی زائده را اسپری میکنن و پی از پان در مدت کوتاهی بافتهای اطراف آن باز شده و زگیل میفته. حتما میدونین که این کار باید توسط متخصص انجام بشه. ممکنه زگیل از حد معمول بزرگتر باشه، در آن صورت شاید نیاز به یک بی حسی موضعی باشه تا فراید از بین بردن آن بی درد طی بشود.

کرایوتراپی(سرما درمانی)

کرایوتراپی(سرما درمانی)

کانتاریدین: در این نوع از درمان پزشک ممکن است نوعی عصاره خاص از یک نوع حشره جدا کنه و روی زگیل بماله. بعد ناحیه را با باند بپوشونه. تاول ناشی از عصاره پوست روی زگیل را برداشته و در نهایت پزشک قادر به برداشتن بخش مرده زگیل می باشد.

کانتاریدین

کانتاریدین

عمل جراحی: زمانی که درمانهای دیگر موثر واقع نشدند میتونین زگیل خود را جراحی کنین. پزشک شما می تونه زگیل را با یک چاقوی جراحی و بیهوشی موضعی برش دهند و یا آن را بسوزاند.

مقابله با موخوره
چطور جلوی موخوره رو بگیریم؟
هیچ دشمنی بزرگتر از موخوره برای موهای ما وجود نداره، چون وقتی ظاهر…
»

راههای پیشگیری از ابتلا به زگیل

 • زگیل ها را لمس نکنید.
 • از حوله، صابون، جوراب و سایل شخصی دیگران استفاده نکنین.
 • از ور رفتن و کندن آنها به شدت دوری کنید چون ممکن است باعث گسترش آنها میشه.
 • در هنگام ورود و خروج از حمام و استخر های عمومی از دمپایی های مخصوص خود استفاده کنین.
 • از شانه زدن قسمتهایی از موی سر که زگیل زده است خودداری کنین.
 • تا جایی که میتونین دست ها را خشک نگه دارین.
 • بعد از دست زدن به زگیل به طور کامل دست ها را بشویید.
 • اگر با زگیل تناسلی مواجه شدین از رابطه جنسی اجتناب کنین.

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...