روش فهمیدن زبان بدن نوزادان

معمولا حرکات نوزاد معنای متفاوتی دارد. نوزادان چون نمیتوانند صحبت کنند و خواسته یا احساس و دردشون را بیان کنند با حرکات بدنشون خواسته های خود را بیان میکنند. پدر و مادرها باید با زبان بدن کودکان آشنا باشند تا...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
زبان بدن نوزاد خود را بیاموزیم

معمولا حرکات نوزاد معنای متفاوتی دارد. نوزادان چون نمیتوانند صحبت کنند و خواسته یا احساس و دردشون را بیان کنند با حرکات بدنشون خواسته های خود را بیان میکنند. پدر و مادرها باید با زبان بدن کودکان آشنا باشند تا هر زمانی که کودک بیمار شد یا بدخلقی کرد متوجه بشن که چه چیزی کودکشان را اذیت میکند. آشنایی با زبان بدن نوزادان خیلی بهتون کمک میکنه و باعث میشه تا ارتباط بهتر و موثری با فرزندتون داشته باشید. پس با خواندن مطلب زیر میتونین با زبان بدن نوزادان آشنا بشین و دیگر دردسری برای ارتباط با فرزندتون نداشته باشید.

دست زدن نوزاد به گوش خود

یکی از دلایل گرفتن گوش ممکنه کنجکاوی از سمت نوزادتون باشد. علاوه بر این اگر گریه کنه و گوشهاش رو بگیره به این معنیه که از درد گوش رنج میبره. به نوزادتون کمک کنین تا گوشهاشو لمس کنه و برای جلوگیری از دردش حتما پیش یک متخصص اطفال برید تا گوشهایش را معاینه کند تا از عفونتهای گوش جلوگیری بشه.

دست زدن نوزاد به گوش خود

دست زدن نوزاد به گوش خود

لگد زدن نوزاد چه معنایی دارد؟

وقتی کودکتون لگد میزنه به این معنیست که واقعا خوشحاله و هیجان زده شده و میخواد شاد بودن خودش رو نشون بده. بیشتر بچه ها وقتی در وان حموم هستن و در حال بازی کردن اند و یا زمانی که ماساژشون میدیم پاهای خودشان را تکان میدهند. میتونین در این زمانها کودکتان را بغل کنین و به اشتیاقی که از خود نشان میده توجه کنید و با لحن کودکانه یک ترانه بخونین تا کودک دلبندتان شادتر بشه.

لگد زدن

لگد زدن

مشت های بسته نوزاد نشانه ای از استرس و گرسنگی

مشت بسته کودک به معنی گرسنگی و استرس است. بچه ها وقتی گرسنه میشن دستهای خودشان را مشت میکنن و میذارن دهانشون. اگر دیدین کودکتان دستهاشو مشت کرده خیلی سریع به او شیر بدین تا سیر بشه. اگر نوزادتان عادت به مشت کردن همیشگی دستهای خودش داره، برای اطمینان از اینکه موضوعی کودک شما را آزار نمیده با یک متخصص مشورت کنید.

مشت های بسته

مشت های بسته

جمع کردن پاها

زانو زدن نوزاد میتونه نشانه ی ناراحتی از چیزی باشد، مثل وقتی که احساس ناراحتی در دستگاه گوارش خود داشته باشد. نوزادتان وقتی که از مشکلی در روده ها، یا جمع شدن گاز در معده و یا یبوست رنج میبره، ممکن است زانو بزنه. سعی کنین از خوردن غذاهایی که باعث گاز معده میشن دوری کنید، چون با خوردن آنها، نفخ از طریق شیر به نوزادتان هم منتقل خواهد شد. اگر از یبوست رنج برد حتما به پزشک مراجعه و با قطره و یا هر آنچه که او صلاح دید سعی در از بین بردن این عارضه کنین.

جمع کردن پاها

جمع کردن پاها

قوس دادن به بدن

وقتی که نوزادتون از چیزی یا دردی رنج میبره خودش را به سمت عقب میکشه مثل قوس دادن کمر خود. مثلا بعضی وقتها که از دل درد رنج میبره این کار را انجام میده. اگر فرزندتان در حال غذا خوردن این حرکت را انجام بده به این معنی است که حالت تهوع داره و نشانه رفلکس است. زمانی که اسید معده به سمت مری کودک میره او را اذیت میکنه و چون کاری برای درمان این درد از دست او بر نمیاد باعث میشه که کودک خود را به عقب بکشد تا از ناراحتی نجات پیدا کنه.

قوس دادن بدن

قوس دادن بدن

ضربه زدن به اطراف با سر

وقتی که فرزندتون این رفتار را انجام میده حتما از دردی رنج میبره و میخواد برای آرامش پیدا کردن و تسکین آن درد، سر خود را به اطراف بکوبه. البته نوزادان در پاسخ به بروز هر دردی یا حتی بدون داشتن درد نیز این نوع رفتار را از خود نشان می دهند. اگر فرزندتون برای مدت طولانی این کار را برای سرگرم کردنش انجام داد و سرش را به این طرف و اون طرف کوبید حتما به پزشک مراجعه کنین و چشم‌ پوشی نکنین. بیشتر کودکان تا 3 سالگی این رفتار را انجام میدهند بعد از آن این رفتار را ترک میکنند.

ضربه زدن به اطراف با سر

ضربه زدن به اطراف با سر