خیلی اوقات با توجه به نقل قول هایی که از افراد و رسانه های مختلف میشنویم نسبت به انتخاب اینکه بالاخره زایمان طبیعی بهتره یا سزارین دچار شک و تردید میشیم. اما در نهایت بطور قطع نمیشه گفت زایمان طبیعی یا سزارین هیچ عوارضی نداره. ولی درصورتی که مادر هیچ مشکلی در بارداری و زایمان نداشته باشه، تولد نوزاد به روش زایمان طبیعی نسبت به سزارین ایمن تر هست. در ادامه سعی میکنم دلایل و نتایج مناسبی برای رسیدن به پاسخ درست به این سوال ارائه بدم.

انجام زایمان سزارین تنها در شرایط اورژانسی

متأسفانه زایمان سزارین در کشور ما همه گیر شده و مادران هم از ترس اینکه نتونن درد ناشی از زایمان طبیعی رو تحمل کنن و هم برای بر هم نخوردن تناسب اندام بعد از زایمان حاضر میشن با سزارین فرزندشون رو بدنیا بیارن. اما طبق نظر پزشکان فقط در صورتی که مادر برای زایمان طبیعی مشکل داشته باشه و جان مادر و نوزاد در خطر باشه باید از سزارین استفاده کرد. در شرایط جسمی مناسب زایمان طبیعی بیخطرترین گزینست و همچنین برای بارداری کنونی و آینده ی مادر هم کاملا مناسبه.

بعلت جراحت جسمی زیاد تنها در شرایط خاص تن به سزارین دهید

بعلت جراحت جسمی زیاد تنها در شرایط خاص تن به سزارین دهید

مداخلات کمتر زایمان طبیعی نسبت به سزارین

بیهوشی عمومی مادر طی زایمان سزارین و همچنین شکاف پوست، گوشت و چربی و بافت بدن در ناحیه شکم دوره ی بهبودی زیادی رو میطلبه. از طرفی نرخ مرگ و میر بیشتر مادر و نوزاد حین زایمان سزارین و همچنین عدم توانایی مادر در هفته های اول برای انجام کارهای خود و نوزادش و حجم زیاد خون که از طریق زایمان سزارین از مادر دفع میشه جزء موارد برتری زایمان طبیعی بر سزارین است. علاوه بر همه ی اینها مادر بعد از زایمان سزارین برای تسکین درد نیاز به مسکن و داروی آرام بخش داره.

هرچند طی زایمان طبیعی در صورتی که پزشک سلامت مادر و فرزند رو در خطر ببینه برای کمک به مادر با ایجاد شکاف یا استفاده از دستگاه مکنده در روند زایمان کمک میکنه ولی این جراحات سطحیست و دوره ریکاوری کوتاه تری نسبت به سزارین داره و مادر با زایمان طبیعی براحتی بهبودی خودش رو بدست میاره.

زایمان طبیعی در آب بدون جراحت پزشک

زایمان طبیعی در آب بدون جراحت پزشک

زایمان طبیعی برای سلامت نوزاد بهتره یا سزارین؟

احتمال نارس بودن نوزاد در زایمان سزارین بیشتر از زایمان طبیعی هست. همچنین نوزادان سزارینی معمولا بیشتر از نوزادان طبیعی بعد از تولد نیاز به مراقبت ویژه در بیمارستان خواهند داشت. در بلند مدت خطر بیماری های تنفسی و آسم در نوزادان سزارینی بیشتر هست. همچنین طبق نتایج برخی مطالعات نوزادان زایمان طبیعی از حافظه بهتری برخوردارن.

نوزاد سالم تر با زایمان طبیعی

نوزاد سالم تر با زایمان طبیعی

کدام نوع زایمان برای مادر بهتر است؟

همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردم چه زایمان طبیعی و چه سزارین کاملا بی ضرر نیستند اما مقایسه ی عوارض این دو نشون میده که عوارض زایمان سزارین برای مادر بسیار جدی تر و خطرناک تر از زایمان طبیعیست بنابراین زایمان به روش طبیعی برای مادر بهتر و بیخطرتر هست.

طی زایمان سزارین بعلت نزدیکی رحم به سایر اندام های بدن احتمال جراحت و خونریزی و در نتیجه عفونت بسیار زیاده. حجم خونی که در این نوع زایمان از مادر دفع میشه قابل توجه هست و همچنین بیهوشی عواقب زیادی رو برای مادر به همراه داره.

مشکل دردسر سازی که معمولا در بین اطرافیان ما کم نیست مشکلات زنان و زایمان و عفونتهای رحمی هست که از عوارض جدی زایمان سزارین بشمار میره و گاهی اوقات به خروج کامل رحم و تخمدان های مادر منجر میشه.

سلامت جسمی و روحی مادر با زایمان طبیعی

سلامت جسمی و روحی مادر با زایمان طبیعی