زایمان بدون درد یا اپیدورال چگونه است؟

اکثر خانوم های باردار به دلیل ترس از زایمان از دوران شیرین بارداری خود لذت نمی برند و همیشه نگران لحظه زایمان و درد های زایمان هستند. ولی امروزه راه هایی برای زایمان بدودن درد وجود داره که بسیاری از...

Avatar
H.T.94 آپدیت:
زایمان طبیعی بدون درد

اکثر خانوم های باردار به دلیل ترس از زایمان از دوران شیرین بارداری خود لذت نمی برند و همیشه نگران لحظه زایمان و درد های زایمان هستند. ولی امروزه راه هایی برای زایمان بدودن درد وجود داره که بسیاری از افراد از آن بی خبرند. هدف ما از این مقاله آشنایی شما با نوعی از زایمان بدون درد به نام زایمان اپیدورال یا همان نخاعی است.

تولد یه نوزاد یکی از شادترین لحظات زندگیه یه خانومه که البته با عبور از لحظه ای دردناک و سخت همراهه. دردی که شدیدتر از شکستگی توصیف شده. البته شدت این درد در زنان مختلف متفاوته.
از زمان های گذشته تا الان روش های مختلفی از جمله ماساژ، روان درمانی و استفاده از دارو برای کاهش درد های زایمان انجام شده و هرکدوم از روش ها مدعی اند که بهترین روش برای زایمان بدون درد هستند.

زایمان طبیعی بدون درد

زایمان طبیعی بدون درد

اما در بین همه این روش ها بهترین روش زایمان طبیعی بدون درد همون زایمان اپیدورال یا نخاعی هستش.

زایمان اپیدورال یا نخاعی چیه؟

این روش از زایمان اصلا تهاجمی نیست و با تزریق ماده بی حسی به نخاع مادر همراهه. بعد از اینکه بی حسی به نخاع مادر زده شد ( که البته این قسمت هم بدود درد است) مادر می تواند زمان مربوط به باز شدن رحم که بسیار دردناکه رو استراحت کنه و دردی احساس نمیکنه. این استراحت کمک میکنه که مادر انرژی خودشو برای زور زدن در مرحله ی نهایی زایمان ذخیره کنه.

تزریق نخاعی

تزریق نخاعی

بی حسی نخاعی چیست؟

بی حسی نخاعی یه روشه که در اون داروهای بی حسی به نخاع تزریق میشه و روی اعصاب رحم اثر میذاره و درد ناشی از انقباضات رحم حس نمیشه. اما مادر کاملا هوشیاره و فرایند زایمان رو تحت کنترل داره.

تزریق نخاعی و زایمان اپیدورال

تزریق نخاعی و زایمان اپیدورال

زایمان اپیدورال چقدر درد داره؟

بی حسی نخاعی معمولا کامل تر از انواع دیگه ی زایمان های بدون درده. مادر فشار ها رو حس میکنه و این نشونه ی مهمیه که زایمان در حال پیشرفته. با وجود داروهای بی حس کننده مادر میتونه حرکت کنه و هیچ ضعفو بی حسی ای توی پاها وجود نداره !!!

بی حسی نخاعی فواید دیگه ای هم داره؟

بله ! به غیر از بدون درد کردن روند زایمان، بی حس کننده های اپی دورال یا همان نخاعی جریان خون رو افزایش میدن و به نوزاد و رفاه مادر کمک می کنند.

آیا زایمان اپیدورال عوارض داره؟

عوارض تو بی حسی اپیدورال خیلی کمه.گاهی ممکنه مادر سر درد داشته باشه.

زایمان اپیدورال

زایمان اپیدورال

علت کمردرد های بعد از زایمان

تزریق نخاعی علت کمردرد های بعد از زایمان نیست. دلیل کمر درد های بعد از زایمان اینه که مادر کلسیم بدنش کمه یا عضلاتش شل شده و …

تحقیقات نشون داده که درد های بعد از زایمان نمیتونند ناشی از بی حسی نخاعی باشن. مادر میتونه با کمی استراحت و خواب دردش رو تسکین بده.

امیدواریم بعد از آشنایی با این نوع زایمان ها دیگر محبوبیت زایمان های پرخطر مثل سزارین در میان مادران عزیز از بین برود چرا که با این نوع از زایمان ها می توانید بدون درد و بی هوشی و جراحی به راحتی کودک خود را به دنیا بیارید.