بر خلاف تصورات موجود در جامعه که القا میکنه گندم میتواند برای سلامت و مخصوصا تناسب اندام تاثیر منفی داشته باشه، یک تحقیق کامل و جدید خلاف این تصورات رو نشون میده. مصرف غلات کامل مانند گندم، نه تنها می تونه برای بهبود سلامت مفید باشه همچنین می تونه به حفظ وزن سالم بدن کمک کنه. غلات کامل سرشار از مواد مغذی مانند آنتی اکسیدان ها، فیبر، مواد معدنی و ویتامین ها هستند که برای سلامت کاملا ضروری هستند و مصرف اونها میتونه کمک به حفظ سلامت طبیعی بدن باشه.

رژیم بدون گندم

رژیم بدون گندم

آسیاب سنتی گندم مفید تر از آسیاب صنعتی

دکتر راب لیلی وایت در دانشگاه وارویک، طی انتشار تحقیقات خود اشاره میکند:

به غیر از دو درصد از جمعیت که از بیماری سلیاک یا دیگر حساسیت یا عدم تحمل به گندم رنج می برند، شواهد قریب به اتفاق از فواید واضح و روشن رژیم های غذایی مبتنی بر غلات کامل شامل  نان و غلات ساخته شده از گندم به آرامی پردازش شده وجود دارد.”

در تحقیقات تاکید شده است که غلات زمانی منافع بیشتری دارند که به آرامی و با پردازش کمی مورد استفاده قرار گیرند برای مثال گندم هایی که به روش سنتی به آرامی آسیاب میشوند بسیار مفیدتر از گندم هایی هستند که به وسیله ابزار صنعتی باسرعت بالا آسیاب میشوند.

آسیاب سنتی

آسیاب سنتی

مصرف غلات، مفید برای سلامتی

مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می دهد که مصرف غلات کامل با کاهش خطر ابتلا به دیابت، چاقی، سرطان و بیماری های قلبی و عروقی مرتبط است از سوی دیگر غلات سبوس دار حاوی طیف وسیعی از شتاب دهنده های  بهبود پشتیبانی سیستم ایمنی، عملکرد روده در برابر بیماری از قبیل سرطانهای دستگاه گوارش محافظت می نماید.

از محصولات اصلی غلات، گندم دارای بالاترین میزان پروتئین، جو بالاترین میزان چربی و برنج بالاترین محتوای کربوهیدرات است.

رژیم بدون کربوهیدرات مضر است

این شکی نیست که رژیم غذایی بدون کربوهیدرات می تواند، در کوتاه مدت، منجر به از دست دادن وزن بدن وجود دارد اما عوامل واقعی کمک به کاهش وزن در دراز مدت نادیده گرفته شده است.

به گفته یافته های محققان اشتباه بزرگی است که امروزه برای تناسب اندام رژیم های غذایی بدون گندم در میان افراد جامعه گسترش پیدا کرده است برای سلامتی بلند مدت حتما از این رژیم ها دوری کنید!

به این مطلب امتیاز بده