شوره سر یکی از بیماری های مو هستش که افراد از دوران قدیم تا الان از اون رنج میبرن. درمان های طبیعی و شیمیایی زیادی در طول سال ها برای حل این مشکل آزمایش شده، ولی هیچکدوم قادر به حل صد درصد این مشکل نشدن. استفاده از روغن کرچک یه موضوعیه که به طور زیادی برای حل این مشکل از اون چشم پوشی کردن و اونو نادیده گرفتن. قبل از بررسی این موضوع، بیاین نگاهی به علت های شوره سر و چگونگی استفاده از روغن کرچک برای درمان اون بپردازیم.

علل شوره زدن سر

چندین عوامل داخلی و خارجی وجود داره که میتونه باعث شوره در پوست سر بشه. در اینجا چند تا از رایج ترین اونها رو آوردیم:

  • تماس پوست سر با برخی از محصولات مراقبت از مو مثل شامپو، رنگ، اسپری مو، کرم یا ژل میتونه پوستتون رو تحریک بکنه و باعث خارش، قرمزی و در نهایت شوره سر بشه.
  • آلوده شدن پوست سر با قارچ مالاسزیا
  • ساختار چربی که باعث شوره سر میشه، در نتیجه موهاتون رو مرتبا شامپو نکنین.
  • داشتن پوست خشک
  • ترشح بیش ازحد هورمون های خاص مردانه

این ها فقط چند دلیل هستن که باعث شوره سر میشن، ولی نگران نباشین، چون روغن کرچک به خوبی در درمان شوره سر کاربرد داره.

شوره سر

شوره سر

چرا روغن کرچک برای شوره سر خوبه؟

یکی از اجزی اصلی روغن کرچک اسید ریزینولئیک هستش، که به عنوان یه عامل ضد میکروبی و قارچ کش کاربرد داره. بنابراین، این به طور موثری با عفونت های قارچی مالاسزیا و عفونت های پوست سر مثل سبورئریک مقابله میکنه. روغن کرچک مقدار زیادی اسید های چرب امگا ۹ داره. پس مو و پوست سر رو مرطوب نگه میداره و از خشکی و شوره سر جلوگیری میکنه. مواد معدنی، اسید های چرب امگا ۶ و ویتامین E در روغن کرچک وجود داره و باعث مرطوب شدن پوست سر میشه و خارش ناشی از شوره رو کاهش میده.

روغن کرچک، ژل آلوئه ورا و روغن درخت چای

روغن کرچک و روغن درخت چای از عفونت مالاسزیا که باعث شوره سر میشه جلوگیری میکنن، ژل آلوئه ورا مثل یه آرام بخش برای خارش پوست سر عمل میکنه.

مواد لازم: یک و نیم قاشق غذاخوری روغن کرچک، ۳ قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا، ۲ تا ۳ قطره روغن درخت چای

روش انجام کار: همه مواد رو در یه ظرف مخلوط کنین. این ترکیب رو روی پوست سرتون اعمال کنین و ۴۵ دقیقه نگهش دارین. با یه شامپو گیاهی اونو بشویین. این کار رو سه بار در هفته انجام بدین.

روغن کرچک و آلوئه ورا برای رفع خارش سر

روغن کرچک و آلوئه ورا برای رفع خارش سر

درمان شوره سر با روغن کرچک، روغن بادام و روغن رزماری

روغن بادام با مرطوب کردن پوست سر باعث غیر فعال کردن شوره سر میشه و از اون جلوگیری میکنه. روغن رزماری گردش خون روی پوست سر رو تحریک میکنه و باعث رشد مو میشه.

مواد لازم: ۱ قاشق غذاخوری روغن کرچک، ۱ قاشق غذاخوری روغن بادام، ۲ تا ۳ قطره روغن رزماری

روش کار: روغن کرچک و روغن بادام رو در یه ظرف شیشه ای مخلوط کنین و و برای چند ثانیه اونو در مایکرویو گرم کنین. حالا روغن رزماری رو بهش اضافه کنین. این ترکیب رو یک شب روی مو و پوست سرتون قرار بدین. دو بار در هفته این کار رو تکرار کنین.

روغن بادام برای مرطوب کردن پوست سر

روغن بادام برای مرطوب کردن پوست سر

روغن کرچک و آب زنجبیل

آب زنجبیل به نظر میرسه یه ماده بد برای پوشاندن موها باشه ولی در حقیقت برای موهاتون خیلی مفیده. این میتونه منافذ بسته شده رو به وسیله پاک کردن شوره سر و آلودگی، برطرف کنه. این به روغن کرچک کمک میکنه تا از شوره سر جلوگیری کنه.

مواد لازم: ۲ قاشق غذاخوری روغن کرچک، ۲ قاشق غذاخوری آب زنجبیل

روش کار: مواد رو با هم مخلوط کنین و اونو روی همه پوست سرتون بزنین. ۳۰ دقیقه صبر کنین و بعد با یه شامپو گیاهی سرتون رو بشویین. سه بار در هفته این روند رو انجام بدین.

آب زنجبیل برای پاک کردن شوره

آب زنجبیل برای پاک کردن شوره

روغن کرچک و روغن آرگان برای از بین بردن شوره سر

استفاده از روغن آرگان و روغن کرچک روی سر فقط باعث از بین رفتن شوره سر نمیشه، بلکه باعث نرمی مو هم میشه. خواص مرطوب کننده آرگان میتونه شوره رو درمان کنه، فرهای مو رو کمتر و موهاتون رو درخشان تر بکنه.

مواد لازم: ۲ قاشق غذاخوری روغن کرچک، ۱ قاشق غذاخوری روغن آرگان

روش کار: روغن ها رو در ظرف شیشه ای مخلوط کنین و برای چند ثانیه در مایکروویو گرم کنین. مخلوط رو در همه ی قسمت های پوست سر و موهاتون بزنین. بذارین یک شب روی موهاتون بمونه و بعد با یه شامپو ملایم اونو بشویین. سه بار در هفته این کار رو انجام بدین.

روغن آرگان برای نرمی و رفع شوره

روغن آرگان برای نرمی و رفع شوره

روغن کرچک، روغن نارگیل و تخم مرغ

اگر میخواین موهای نرم، ضخیم و بدون شوره داشته باشین، این ماسک مخصوص شماست. روغن کرچک و روغن نارگیل به طور شگفت انگیزی با هم در عمق پوست سرتون کاربرد داره تا با شوره سر مقابله کنه. پروتئین های تخم مرغ باعث تغذیه موها میشن و اون رو نرم و درخشان میکنن.

مواد لازم: ۱ قاشق غذاخوری روغن کرچک، ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل، ۱ عدد تخم مرغ

روش کار: همه مواد رو در یه کاسه هم بزنین. مخلوط رو روی پوست سر و موهاتون بزنین. ۳۰ دقیقه صبر کنین و اونو با آب سرد و شامپو ملایم بشویین. یک بار در هفته این کار رو تکرار کنین.

روغن کرچک و تخم مرغ برای تغذیه مو

روغن کرچک و تخم مرغ برای تغذیه مو

به طور کلی روغن کرچک برای استفاده در مو، پوست سر و بدن ایمنه. با این حال، اگر به اون حساسیت دارین ممکنه مقداری عوارض جانبی داشته باشین. ممکنه واکنش های آلرژیک مانند قرمزی، خارش، تورم و احساس سوزش یا به صورت واکنش های شدیدتری مثل تورم، سرگیجه و مشکلات تنفسی تجربه کنین. پس، بهتره یه آزمایش حساسیت انجام بدین. مقدار کمی روغن کرچک بر روی ساعد یا پا بزنین و ۲۴ ساعت صبر کنین و نتیجه اون رو ببینین.