بعضی از ماها متهم به خر و پف کردن زیاد هستیم و بعضی های دیگه مون مجبور به تحمل صدای خر و پف دیگران. در هر حالت، همه مون میدونیم که خر و پف میتونه برای اطرافیان اذیت کننده باشه و کیفیت خوابشون رو پایین بیاره. خر و پف کردن نه تنها باعث میشه که طرف مقابل صبح روز بعد با حالت بی حوصله و بداخلاق از خواب بیدار شه، بلکه بعضی وقتها منجر به جدا شدن تخت ها و جای خواب میشه که اصلا خوب نیست و صمیمیت زندگی مشترک رو پایین میاره. اگه شما هم یکی از کسانی هستید که توی خواب خر و پف می کنید، یک بار برای همیشه ریشه این مشکل رو پیدا و درمان کنید.

جلوگیری از خر و پف

جلوگیری از خر و پف

اگه طرف مقابلتون تا به حال بهتون گفته که توی خواب خر و پف می کنید، ساده از کنارش نگذرید. این صدای آزار دهنده که باعث میشه با دهان باز بخوابید و در طول شب گلوتون خشک بشه، نشون میده سطح اکسیژن خون پایین اومده که در ادامه میتونه منجر به سردرد، چاقی و بستگی مجاری تنفسی بشه.

میخوایم با هم چند تا توصیه که جلوی خر و پف کردن رو میگیره یاد بگیریم. اول این روش ها رو امتحان کنید و اگر کارساز نبود، با یک پزشک مشورت کنید.

برای جلوگیری از خروپف به پهلو بخوابید

خوابیدن طاق باز خروپف رو تشدید می کنه. وقتی طاق باز میخوابید، جاذبه زمین باعث میشه زبان جلوی دریچه حلق رو مسدود کنه و منجر به ارتعاشات بیش از حد و در نهایت خر و پف بشه. یک بار خوابیدن به پهلو رو امتحان کنید و ببینید تغییری ایجاد میشه یا نه؟

قبل خواب رفع تشنگی کنید

گلوی خشک شده باعث میشه ته زبانتون بیشتر سر و صدا راه بندازه و به همین خاطر معمولا نوشیدن یک لیوان آب قبل از خواب هم خوابتون رو راحت تر می کنه و هم خر و پف رو کمتر.

نوشیدن آب قبل از خواب

نوشیدن آب قبل از خواب

برای درمان خروپف حمام بخار رو امتحان کنید

حمام کردن با آب داغ و بخار داغ باعث میشه دریچه های بینی تون باز بشن. اگه میخواید تاثیرش رو بیشتر کنید، میتونید چند قطره روغن اوکالیپتوس توی حموم بریزید تا راه تنفسی تون حسابی باز بشه. وقتی تنفس راحت تر بشه، احتمال اینکه دوباره خر و پف کنید خیلی کمتره.

حمام داغ

حمام داغ

ورزش کنید تا خروپف نکنید

این پیشنهاد یه کم زحمت بیشتری داره، اما باید بدونید از دست دادن وزن باعث میشه خر و پف هم کمتر بشه. وقتی چاق میشیم، گردنمون کلفت تر میشه و این یعنی گلو موقع خواب تحت فشار بیشتری قرار داره. کم کردن وزن باعث میشه این فشار از روی گلوتون برداشته بشه.

بینی تون رو تمیز کنید

قطعا تا الان میدونید که خر و پف کردن با گرفتگی مجاری بینی رابطه مستقیم داره. اگه دچار گرفتگی بینی به خاطر مسائل سینوسی یا آلرژیک هستید، شستشوی بینی با سرم شستشو یا استفاده از محصولات باز کننده بینی رو امتحان کنید. اگه میخواین تلاش بیشتری در این زمینه بکنید، دنبال گلدان گیاه هایی باشید که هوای محیط رو تمیز می کنند و با این کار نفس کشیدنتون راحت تر میشه. این گیاهان رو میتونید توی محیط اتاق خوابتون هم بذارید.

تمیز کردن مجاری بینی

تمیز کردن مجاری بینی

روتختی و روبالشی ها رو زود به زود عوض کنید

وقتی بحث خر و پف و گرفتگی بینی میشه، بهتره روتختی و روبالشی ها رو هفته ای یک بار بشویید. گرد و خاک و مواد حساسیت زا خیلی راحت تر از اون چیزی که تصور می کنید روی اونها میشینه و این خر و پفتون رو تشدید می کنه، مخصوصا اگه حیوون خونگی نگه می دارید!

عوض کردن روتختی و روبالشی ها

عوض کردن روتختی و روبالشی ها

برای درمان خروپف بهتره سیگار نکشید

سیگار کشیدن یعنی وارد کردن آلودگی ها به مجاری تنفسی. خیلی واضح هست که با کنار گذاشتن سیگار، تنفستون راحت تر میشه و در عین حال بدن سالم تری هم خواهید داشت.

هوای اتاق خواب رو مرطوب نگه دارید

اگه به نظرتون هوای توی اتاق خواب زیادی خشکه و گرد و خاک داره، میتونید هر از چند گاهی دستگاه بخور روشن کنید و کمی رطوبت به محیط اتاقتون اضافه کنید. هوای مرطوب دیواره های بینی رو آروم میکنه و این یعنی پایین آوردن شانس خر و پف.

دستگاه بخور

دستگاه بخور

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر