روش های مفید برای غلبه بر حس نا امیدی

ممکن است که در طول زندگی به دلایل زیادی احساس نا امیدی را تجربه کرده باشید. این حس می تواند در محل کارتان رخ داده باشد، احساسی که بیش از حد شما را تحت تاثیر قرار داده باشد، در رابطه...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:

ممکن است که در طول زندگی به دلایل زیادی احساس ناامیدی را تجربه کرده باشید. این حس می تواند در محل کارتان رخ داده باشد، احساسی که بیش از حد شما را تحت تاثیر قرار داده باشد، در رابطه ای دچار افسردگی شده و یا در حرفه خود به موفقیتی دست پیدا نکرده باشید. صرف نظر از علت و یا عامل بروز نا امیدی، در ادامه چند راهنمایی را بیان می کنیم تا برای غلبه بر این احساس استفاده کنید.

1.یک کتاب انگیزه بخش یا یک فیلم الهام بخش تماشا کنید

وقتی که احساس غم و نا امیدی می کنید یکی از آسان ترین راههایی که می تواند شما را از این حال و هوا در آورد، خواندن یک کتاب مناسب و تماشای یک فیلم است. تماشای یک فیلم الهام بخش در مورد موفقیت و یا خواندن یک کتاب انگیزشی در رابطه با نشاط باعث می شود تا خودتان را دوباره پیدا کنید و پشتیبان خود باشید. ممکن است که موقعیت فعلی خود را با یکی از شخصیت های موجود در کتاب یا فیلم مرتبط دانسته و ایده های جدیدی برای مقابله با وضعیتی که در آن قرار دارید دریافت کنید.

مطالعه کردن

مطالعه کردن

2.تمام وقت خود را پر کنید

اگر شما بر روی یک نیمکت نشسته و هیچ تلاشی برای از بین بردن این احساس در خود نکنید و همچنان به این حس درونی ادامه دهید، هرگز موفق به غلبه بر این احساس نخواهید شد. هر فعالیتی که تمام وقت شما را مشغول نگه میدارد می تواند راه مناسبی محسوب شود، می توانید تصمیم بگیرید یک سرگرمی برای خود بسازید، یک ورزش را شروع کنید، برای تمیز کردن منزلتان عزم خود را جزم کنید و یا در یک وب سایتی مفید در اینترنت به مطالعه مطالب مفید بپردازید. هر چقدر بیشتر ذهنتان را مشغول به انجام فعالیتی کنید، کمتر به مشکلات و ناراحتی های خود فکر می کنید. در حقیقت، یکی از فعالیت هایی که ممکن است برای شما بسیار الهام بخش باشد، پیداکردن یک هدف جدید در زندگی است تا هر چیز مرتبط با این حال ناراحت کننده ی خود را به فراموشی بسپارید.

3.با کسی صحبت نمایید

اگر شما غم و اندوه خود را روی هم انباشته نمایید، ممکن است باعث بروز حس ناخوشایندی در شما گردد. احساس ناامیدی می تواند ذهن شما را درگیر کند و اگر با آن مقابله نکنید ممکن است که نگرانی هایتان گسترده تر شود. درباره ی احساساتان با فردی صحبت کرده و نظر و عقیده تان را بیان کنید. چشم اندازه تازه و داشتن هدف می تواند کمک خوبی برای کنترل حس نا امیدی در شما باشد و در مسیر زندگی جدید کمک موثری محسوب گردد. در این شرایط ممکن است که متوجه شوید همه چیز ناامید کننده نیست.

با کسی هم صحبت شوید

با کسی هم صحبت شوید

4.به یک سفر بروید

مسافرت فعالیتی است که می تواند از درون شما را جوان سازد. با انتخاب مسیری برای گردش و یا رفتن به تعطیلات در خارج از کشور، میتوانید چشم انداز های جدیدی در زندگی کشف کنید، با افراد و تجارب متفاوتی مواجه شوید که برایتان مفید خواهد بود. مسافرت شما را متوجه این موضوع خواهد کرد که تا به حال در پوسته ی نا امیدی خود زندگی کرده اید، در حالی که جهان خیلی موضوعات جذاب دیگری برای تجربه کردن و ارائه به شما را در اختیار دارد. این بهترین راه برای تغییر در نوع زندگیتان است، چرا که باعث می شود دید شما به زندگی تغییر کند.

5.اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

احساسات ناامیدی در افراد ممکن است ذاتی باشد. شما ممکن است که احساس کنید روی شما فشار بسیار زیادی وجود دارد، تمام این احساسات به این دلیل است که دارای اعتماد و عزت نفس پایینی هستید. سعی کنید فیلم هایی که شخصیتتان را توسعه می دهد تماشا کنید، از منابع اینترنتی جهت بهبود زبان بدن خود استفاده کنید و یاد بگیرد که چگونه اعتماد به نفس خود را پرورش دهید. گاهی اوقات ممکن است برای غلبه بر احساس نا امیدی نیاز باشد که داشته های خود بهتر بشناسید و به خودتان تا جایی که می توانید دلگرمی بدهید.

تقویت اعتماد به نفس

تقویت اعتماد به نفس

6.ورزش کنید و تندرست بمانید

شاید در ابتدا اینطور به نظر برسد که چنین کاری هیچ ارتباط مستقیمی با از بین بردن حس نا امیدی و در ماندگی در افراد ندارد، اما ورزش کردن باعث افزایش هورمون آدرنالین (احساس شادی) در بدن شده که منجر می شود تا شما احساس خوب بیشتر و اعتماد به نفس بالاتری را بدست آوردید. اگر عضو یک باشگاه ورزشی نشده اید، در یکی از آنها ثبت نام کنید و حس خوبی را به بدن خود هدیه کنید. ورزش و سلامتی بدن به شما کمک می کند تا از لحاظ روحی و جسمی برای مقابله با استرس و مبارزه با احساس ناامیدی قدرتمند تر عمل کنید.