اکثر مردم بدون توجه به اینکه چه مهارت جدیدی رو می خوان یاد بگیرند، یادگیری رو کار سختی می دونند که ساعت ها در طول روز بطور مداوم تکرار می شه تا زمانی که به اون مهارت مسلط بشند. همین اصل به عنوان مثال برای یادگیری پیانو یا یک زبان جدید استفاده میشه. کار سخت و مداوم نقش مهمی در تسلط یافتن بر مهارت ها داره با این حال موفقیت ما در یادگیری می تونه بسیار سریعتر بشه اگه ما اندکی تمریناتمون رو تغییر بدیم.

روش متفاوت برای تمرین

دکتر پابلو سلنیک ” مدیر بخش توانبخشی دانشگاه پزشکی جانز هاپکینز”  اثرات تمرینات اصلاحی رو زمانی که یادگیری مهارت های حرکتی مبتنی بر کامپیوتربود رو بر روی 68 نفر بررسی کرد. نتیجه این تحقیقات نشون داده که سطح عملکرد این گروه که از روش اصلاحی استفاده کردند تقریبا دو برابر سطح عملکرد گروهیه که روش های یادگیری عادی رو استفاده می کنند. دکتر سلنیک در رابطه با فرآیند به نام مجدد توضیح می ده، که در آن اطلاعات و دانش جدیدی که به یادآوری یادگیری های موجود کمک می کنه، می تونه در حال حاضر به توسعه مهارت های حرکتی کمک کنه. او بر اهمیت یافته ها برای کمک به بیماران میتلا به بیماری های عصبی برای بهبود عملکردهای از دست رفته تاکید کرد. ” هدف توسعه مداخلات رفتاری جدید و برنامه های آموزشی ست که موجب میشه مردم در همان میزان زمان تمرین بیشترین پیشرفت رو داشته باشند.”

یادگیری مهارت

یادگیری مهارت

مراحل اجرای این روش

ما در جهان مدرن و پرسرعت زندگی می کنیم که به نظر می رسه زمان می تونه جزو با ارزشترین منابع قرار بگیره و بسیاری از ما به نظر می رسه دچار کمبود زمان هستیم. با پیشرفت های تکنولوژی که به سرعت در حال اتفاق هست، بسیاری از ما مجبوریم مهارت های جدیدی رو به طور مداوم و به سرعت یاد بگیریم. روش های تمرین متفاوت بسیار موثره، تنها به دلیل اینکه در واقع موجب صرفه جویی در زمان با ارزش ما میشه و به ما در مقابله با کارهای سخت از راه های سازنده تر کمک می کنه.

دنیای مدرن

دنیای مدرن

براساس فرآیند مجدد، این روش که یادگیری سریعتر رو فراهم می کنه مستلزم اینه که:

  1. فعالیت مورد نظر رو تمرین کنید
  2. یک استراحت 6 ساعته داشته باشید ( برای تثبیت یادگیری ها)
  3. تکرار فعالیت همراه با تغییرات جزیی

این مهمه که تمرینات رو بطور کامل تغییر ندید، این کار تاثیر چندانی بر عملکردها تون نداره. دکتر سلینک به این موضوع اشاره می کنه: ” اگر شما تغییر زیادی در نحوه تمرینتون بدید، فایده ایی براتون نداره، ما این مسائل رو در طول تحقیقات مشاهده کردیم.تغییرات بین تمرینات باید بسیار ظریف و دقیق باشه.”

براساس توانایی ما در تثبیت یادگیری ها، روش ها بصورتی عمل می کنه که در یادآوری و به روز رسانی سریع مهارت هایی که یاد گرفتیم، به ما کمک کنه. زمانی که تغییر اندکی در تمرین فعالیت ها انجام می دیم، باعث میشه چیزهایی که قبلا یاد گرفتیم راحتتر بیاد بیاریم و مانند محرکی برای یادگیری های قبلی عمل می کنه و همچنین موجب میشه مسائل جدید رو سریع تر از روش های عادی ( که شامل تکرار همان فعالیت هاست) یاد بگیریم.

علاوه بر این ها، ایجاد تغییرات در حین یادگیری مهارت جدید می تونه موجب بالا رفتن خلاقیت ما بشه. مطالعات اخیر نشون داده که اگر ما بارها پروسه یادگیری مشابهی رو تکرار کنیم باعث می شه سطح خلاقیتمون ثابت و بلااستفاده بمونه. در عوض با ایجاد کوچکترین تغییر در روند انجام هر روزه تمرینات می تونیم شاهد مزایای اون باشیم.

خلاقیت

خلاقیت

روش های متفاوت رو چگونه اجرا کنیم

از آنجا که اکثر ما زمانی که می خوایم مهارت جدیدی رو یاد بگیریم، همیشه با مدیریت زمان مشکل داریم، استفاده از روش های متفاوت یادگیری می تونه برامون سودمند باشه. در اصل اجرای این روش بسیار ساده ست و در واقع مشابه روش های تمرین عادی ست و به همان میزان به تلاش و پشتکار نیاز داره، با این تفاوت که زودتر به نتیجه می رسیم.

مدیریت زمان

مدیریت زمان

به عنوان مثال اگه میخوایم بازی تنیس رو یاد بگیریم، تمریناتمون باید از الگوی ذکر شده که شامل دو جلسه تمرین همراه با یک استراحت 6 ساعته ست، دنبال کنیم. تغییرات جزیی در این مورد می تونه شامل تغییر اندازه و وزن راکت تنیس در بین جلسات تمرین باشه. با این تغییر دقیق و ظریف تاثیر جلسات تمرین دو برابرمی شه.

به این مطلب امتیاز بده