برای داشتن یه بچه سالم نیاز به کار کردن و سختی کشیدن زیادی هست و قسمتی از این کار، تحمل کردن درد زایمانه. اما نیازی به ترسیدن نیست چون روش های زیادی برای کنترل و تسکین درد زایمان وجود داره که میتونین به راحتی استفاده کنین. برای مثال میشه از روش های پیش پا افتاده ای مثل نحوه نفس کشیدن تا استفاده از دارو نام برد که در تسکین درد موثرن. استفاده از هر کدوم بستگی به وضعیت شما داره. در ادامه این مطلب بیشتر در این مورد مینویسیم.

تسکین درد زایمان

تسکین درد زایمان

استفاده از گرما برای تسکین درد

این روش بسیار شناخته شده هست و میتونه باعث از بین رفتن دردها و آروم شدن ماهیچه های منقبض بشه. به همین خاطر روش بسیار مناسبی برای تسکین دردهای زایمانه. یه کیسه آب گرم میتونه کمر، شکم یا کشاله ران شما رو به خوبی گرم کنه.

برای استفاده از گرما در تسکین دادن درد زایمان میتونین به صورت های زیر اقدام کنین:

  • یه بطری حاوی آب داغ (نه در حال جوش) فراهم کنین. قبل از استفاده از این بطری آب داغ اون رو در حوله یا پوشش نرمی قرار بدین تا منجر به سوختگی نشه.
  • ماساژ دادن، بخصوص مالش دادن کمر، باعث گرم شدن پوست شما و تحریک بدن شما برای آزاد کردن مسکن های طبیعی میشه.

اثر زایمان در آب برای تسکین درد زایمان

زایمان در آب گرم به شما آرامش میده و دردها رو بسیار قابل تحمل میکنه، مثل حموم زدن که باعث آروم شدن درد شکم و کمر میشه. استفاده از یه سطل مناسب و پر از آب برای زایمان میتونه مرحله اول زایمان شما رو کوتاه کنه و به شما کمک کنه تا به درد غلبه کنین. مطالعات نشون میده زنانی که مقداری از زمان زایمان رو در آب قرار میگیرن کمتر به داروهای اپیدورال و اسپینال (بی حس کننده) نیاز پیدا میکنن در مقایسه با زنانی که اصلا از آب برای زایمان استفاده نمیکنن.

تاثیر نفس کشیدن در کم کردن درد زایمان

تمرکز روی نفس کشیدن یه روش خوب برای تحمل دردهای زایمانه. با استفاده از نکات زیر میتونین از این روش به خوبی استفاده کنین:

  • وقتی که احساس درد کردین یه نفس عمیق بکشین و سپس به آرامی هوا رو بیرون بدین.
  • بهتره که هوا رو به وسیله بینی داخل بکشین (دم) و به وسیله دهان هوا رو خارج کنین(بازدم). دهانتون رو لازم نیست کامل ببندین.
  • این کار رو چند بار تکرار کنین. وقتی که درد شروع میشه تا جایی که میتونین روی نفس کشیدن (دم) تمرکز کنین و با کم شدن درد هوا رو بیرون بدین.
  • سعی کنین که در این کار ریتم خوبی بگیرن. مقدار عمیق بودن نفس های شما خیلی مهم نیست. فقط سعی کنین که دم شما طولانی تر از بازدم شما نباشه.
  • وقتی که درد تموم شد، تا جایی که میتونین استراحت کنین.

این نفس کشیدن ریتم دار انرژی شما رو ذخیره میکنه و درد شما رو هم تسکین میده.

استراحت کردن برای تسکین درد زایمان

در مراحل اولیه از درد زایمان باید خودتون رو آماده کنین تا از عهده درد زایمان بربیاین. تخت یا صندلی خودتون رو تا جایی که میتونین نرم و راحت کنین و اطراف خودتون رو با بالشت بپوشونین. یه نوشیدنی داغ و شیرین بخورین و آسوده خاطر باشین. تلویزیون نگاه کنین یا به موسیقی مورد علاقتون گوش کنین. با انجام این کارها راحت تر میتونین به دردهای زایمان غلبه کنین البته اگه که در اوایل زمان زایمان خونسردی خودتون رو از دست نداده باشین.

در مراحل اولیه زایمان باید تا میتونین استراحت کنین

در مراحل اولیه زایمان باید تا میتونین استراحت کنین

جا به جا شدن در هنگام زایمان

این کار در زمان زایمان به شما کمک میکنه که راحت تر درد زایمان رو تحمل کنین. دلایل معتبری وجود داره که ایستادن یا نشستن به صورت عمود و یا قدم زدن میتونه که زمان زایمان شما رو حدود یه ساعت کم کنه. سعی کنین هنگام زایمان فعال، روی پشتتون دراز نکشین مگه اینکه مجبور باشین. دراز کشیدن روی پشت میتونه دردهای شما رو بیشتر میکنه. مامای شما میتونه به شما کمک کنه تا بتونین راحت تر جا به جا بشین و در حالت های مختلف قرار بگیرین. بعضی از حالات مخصوص مرحله اولیه زایمانه و بقیه حالات نشستن به پایین آمدن نوزاد در مرحله دوم زایمان کمک میکنه.

دراز کشیدن روی پهلو کمک میکنه که بتونین استراحت کنین و راحت تر باشین و اگه حالت نوزاد درون شکم شما پشت به پشت باشه، با دراز کشیدن روی پهلو کمک می کنین که برای تولد در حالت بهتری قرار بگیره. مامای شما میتونه به شما کمک کنه تا در حالتی دراز بکشین که نوزاد شما بتونه وضعیت خودش رو تغییر بده.

حفظ انرژی در مراحل اولیه زایمان بسیار مهمه اما مقداری قدم زدن آرام و به مدت کم، درد شما رو از بین میبره و انقباضات شما رو سریع تر میکنه.

نشستن به صورت قائم، ایستادن و مقداری قدم زدن، مدت زایمان رو کم میکنه

نشستن به صورت قائم، ایستادن و مقداری قدم زدن، مدت زایمان رو کم میکنه

داشتن یه مامای خوب

یه مامای خوب میتونه شما رو از وضعیت زایمان و تمام اتفاقایی که میفته باخبر کنه. ماما به شما کمک میکنه تا روش های طبیعی کم کردن درد زایمان رو به کار بگیرین و میتونه در مورد استفاده از داروهای پزشکی برای کم کردن درد به شما راهنمایی بده. علاوه بر این بعضی از ماماها تخصص های دیگه ای هم مثل ماساژ و … هم دارن که میتونه کمک کننده باشه.

یه مامای خوب خیلی به شما کمک میکنه

یه مامای خوب خیلی به شما کمک میکنه