کفش‌ و چکمه های چرم از جمله وسایلی هستند که زیاد کثیف شده و برای حفظ حالت اولیه خود، نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارند. چرم طبیعی با مواد شیمیایی به شدت واکنش نشان داده و باعث آسیب رساندن، خشک شدن و ترک خوردن آن می شود. اگر می‌خواهید کفش‌های چرمی‌تان دوام بیشتری داشته باشند، باید آلودگی های آن را با سازگارترین مواد طبیعی مناسب چرم، پاک کرده و آن‌ها را نرم و براق نگه‌دارید. برای این کار روش‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانید با انجام مداوم آن‌ها، طول عمر کفش چرمی خود را افزایش دهید. در این مطلب ترفندی ساده برای تمیز کردن کفش و چکمه های چرمی با استفاده از مواد طبیعی آورده شده است.

ترفندی ساده برای تمیز کردن کفش و چکمه چرمی

ترفندی ساده برای تمیز کردن کفش و چکمه چرمی

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن کفش و چکمه های چرم

  • آب گرم یک کاسه متوسط
  • روغن نارگیل چند قطره
  • صابون کاستیا (کاستیل) 2 قاشق غذاخوری
  • پارچه تمیز چند عدد

مراحل تمیز کردن کفش و چکمه های چرم

ابتدا 2 قاشق غذاخوری صابون کاستیل را درون کاسه آب گرم ریخته و آن را مخلوط نمایید. کاستیل یک صابون گیاهی بر پایه روغن زیتون است که دارای بافتی بسیار نرم و لطیف بوده و برای تمیز کردن چرم و اجسام حساس، بسیار مناسب می باشد.

ریختن دو قاشق غذاخوری صابون کاستیل درون کاسه آب گرم

ریختن دو قاشق غذاخوری صابون کاستیل درون کاسه آب گرم

یک پارچه تمیز را درون مخلوط آب گرم و صابون کاستیل زده و آن را روی کفش و یا چکمه بکشید. این ترکیب توانایی پاک کردن هرگونه کثیفی، لکه و شوره ها را دارد. این کار را چندین بار تکرار کنید تا به طور کامل کثیفی و آلودگی های روی کفش از بین برود.

پاک کردن آلودگی های چکمه چرمی با کمک پارچه و مخلوط آب و صابون کاستیل

پاک کردن آلودگی های چکمه چرمی با کمک پارچه و مخلوط آب و صابون کاستیل

بعد از پاک کردن چکمه با آب گرم و صابون، احتیاجی به شستن آن نیست، فقط کافیست با یک دستمال خشک، کف های باقی مانده را کاملا پاک کنید. پس از این کار اجازه دهید کفش یا چکمه یک روز خشک شود.

توجه کنید بهتر است در هنگام خشک شدن چکمه های بلند، یک حوله یا فرچه کوچک را درون کفش قرار داده تا به حالت ایستاده قرار گیرد و فرم اولیه خود را از دست ندهد.

خشک کردن چکمه چرمی با استفاده از یک پارچه تمیز

خشک کردن چکمه چرمی با استفاده از یک پارچه تمیز

پس از گذشت یک شبانه روز، چند قطره روغن نارگیل را روی کفش و یا چکمه چرمی ریخته و با کمک یک پارچه تمیز به صورت دورانی آن را روی تمام سطح آن پخش کنید.

مالیدن روغن نارگیل به صورت دورانی با کمک یک پارچه

زدن روغن نارگیل به صورت دورانی با کمک یک پارچه

با این ترفند، کفش و چکمه چرمی به طور طبیعی و بدون آسیب دیدن تمیز می شود. می توانید این روش را هر ماه یکبار یا هر زمانی که کفشتان کثیف شد، به کار برده تا چرم هیدراته شده و عمر طولانی تری داشته باشد.

تمیز کردن کفش و چکمه های چرمی با استفاده از مواد طبیعی

تمیز کردن کفش و چکمه های چرمی با استفاده از مواد طبیعی

علاوه بر کفش و چکمه های چرمی، این روش برای تمیز کردن انواع وسایل چرمی از جمله کمربند، کیف و دستکش بسیار مناسب می باشد.

به این مطلب امتیاز بده