روش های خانگی موثر در درمان سوختگی

سوختگی یک عارضه ی زجر آور و دردناکه که بدترین عوارض اون احساس سوزش شدید روی پوست خواهد بود و باید در اسرع وقت برای درمان سوختگی اقدام کرد. گاهی سوزش محل آسیب دیده به قدری زیاده که شاید تحمل...

مهسا سیدی
مهسا سیدی آپدیت:
درمان سوختگی با چند روش موثر خانگی

سوختگی یک عارضه ی زجر آور و دردناکه که بدترین عوارض اون احساس سوزش شدید روی پوست خواهد بود و باید در اسرع وقت برای درمان سوختگی اقدام کرد. گاهی سوزش محل آسیب دیده به قدری زیاده که شاید تحمل درد رو به سوزش ناشی از سوختگی ترجیح میدیم. اما روشهای موثر زیادی به عنوان درمان خانگی برای رفع عوارض سوختگی وجود داره که در سوختگی های سطحی بدون مراجعه به پزشک میتونیم تا حدودی مشکل رو برطرف کنیم. در ادامه با این راهکارهای طبیعی در درمان سوختگی بیشتر آشنا میشیم.

مهمترین هشدار در درمان سوختگی

یکی از اشتباهات خطرناک در درمان سوختگی قرار دادن یخ روی پوست یا محل آسیب دیدست. اینکار نه تنها سوزش ناشی از سوختگی رو بهتر نمیکنه بلکه با توقف جریان خون آسیب بیشتری به بافت وارد میکنه. بهترین کار بلافاصله قرار دادن محل سوختگی به مدت 20 دقیقه زیر جریان آب خنکه که باعث التیام و کاهش درد خواهد شد.

قرار دادن قسمت سوخته شده زیر آب سرد

قرار دادن قسمت سوخته شده زیر آب سرد

کاهش عوارض سوختگی به کمک آلوئه ورا

مصرف آلوئه ورا یکی از شناخته شده ترین روشهای درمانی برای سوختگی بخصوص آفتاب سوختگی است. درد و التهاب ناشی از سوختگی رو کم میکنه و باعث کاهش تورم و ترمیم پوست میشه. کافیه تا مقداری از ژل یا آب موجود در برگ گیاه آلوئه ورا رو به آرامی روی محل آسیب دیده قرار بدید.

ژل موجود در برگ آلوئه ورا

ژل موجود در برگ آلوئه ورا

درمان سوختگی با سفیده تخم مرغ

استفاده از این روش درمانی تأثیر زیادی در کاهش آسیب های سوختگی داره. برای اینکار با جدا کردن سفیده تخم مرغ از زرده، آن را روی پوست بمالید و بعد از چند دقیقه شاهد تسکین درد خواهید بود.

سفیده تخم مرغ در درمان سوختگی

سفیده تخم مرغ در درمان سوختگی

تأثیر عصاره وانیل و سرکه سفید در درمان سوختگی

سرکه سفید علاوه بر خاصیت ضدعفونی کنندگی به عنوان یک آسپرین عمل میکنه و درد، گرما، خارش و التهاب ناشی از سوختگی رو تسکین میده. علاوه بر این رطوبت پوست رو تامین میکنه.  همچنین استفاده از عصاره ی وانیل در درمان سوختگی های سطحی باعث رفع التهاب میشه. برای اینکار با آغشته کردن پنبه یا گاز استریل به سرکه یا عصاره وانیل و تماس با سطح پوست از آن برای درمان سوختگی استفاده کنید.

عصاره وانیل موثر در درمان سوختگی های سطحی

عصاره وانیل موثر در درمان سوختگی های سطحی

استفاده از چای و عسل در درمان سوختگی

جوهر موجود در چای سیاه که به اسید تانیک معروفه خاصیت زیادی در تسکین درد و جذب گرما از سطح سوخته شده داره. با توجه به وسعت محل سوختگی به میزان لازم چای کیسه ای را خیس کرد و پس از اینکه با قرار دادن در یخچال سرد شد آن را روی محل آسب دیده قرار بدین. یک روش موثر دیگه شست و شوی محل سوختگی با محلول خنک شده از چای دم کرده با برگ نعناست که روش موثری برای درمان سوختگیست.

عسل هم به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی به جلوگیری از عفونت کمک میکنه. خاصیت خنک کنندگی داره و قرار دادن مقداری از آن روی پوست به کمک گاز استریل و تعویض پانسمان دو الی سه بار در روز برای درمان سوختگی موثره.

عسل ضدعفونی کننده و آرام بخش

عسل ضدعفونی کننده و آرام بخش

کاهش التهاب سوختگی به کمک روغن نارگیل و روغن اسطوخودوس

در بعضی از بیمارستان ها از روغن اسطوخودوس برای درمان سوختگی استفاده میکنند. این روغن برای کاهش درد و تسریع روند بهبودی بسیار مفیده. با آغشته کردن گاز استریل به مقداری روغن اسطوخودوس محل سوختگی رو پانسمان کنید و هر چند ساعت یکبار پانسمان رو تعویض و مجدد کار رو تکرار کنین. همچنین اسپری کردن روغن روی پوست هم بسیار موثر و موجب کاهش درد خواهد شد.

روغن نارگیل به عنوان منبع غنی ویتامین E و اسیدهای چرب، ضد باکتری و ضد قارچه که به کاهش سوزش و درد ناشی از سوختگی کمک میکنه. برای اینکار مقداری روغن نارگیل رو با چند قطره آبلیمو مخلوط کنید و روی سطح مورد نظر بمالید.

روش خانگی موثر در درمان سوختگی با روغن اسطوخودوس

روش خانگی موثر در درمان سوختگی با روغن اسطوخودوس

برای درمان سوختگی از شیر و جوش شیرین استفاده کنید

از ترکیب آب با مقدار مناسبی جوش شیرین یک مخلوط خمیری شکل درست کنید و آن را روی محل سوختگی قرار بدین. پس از آنکه جوش شیرین روی پوست خشک شد آن را بشویید و مجدد کار را از ابتدا تکرار کنید.

استفاده از شیر و کره به علت داشتن چربی و کلسترول در درمان بافت آسیب دیده و سوخته تأثیر زیادی داره، همچنین با قراردادن مقداری ماست پرچرب و خنک روی محل سوختگی از میزان سوزش و التهاب آن کم کنید. یا در صورت امکان قسمت آسیب دیده رو برای چند دقیقه در ظرفی از شیر سرد قرار بدین.

شیر پرچرب روش خانگی موثر در درمان سوختگی

شیر پرچرب روش خانگی موثر در درمان سوختگی

مسلما این موارد بخش کوچکی از درمان های خانگی برای کاهش عوارض و تسکین سوختگیه اما باید به این نکته هم توجه کنیم همه ی این موارد شاید نتوننن بطور کامل درد و سوز ناشی از سوختگی رو متوقف کنن ولی تا حد قابل توجهی از میزان شدت آن کم میکنن.