در سال های اخیر هرچه در مورد جوش شیرین شنیدیم مضرات بی اندازه ی اون بوده. البته که خیلی از این شنیده ها درست هست و مصرف جوش شیرین مخصوصا در نان که خوراک روزانه ما هست و همیشه استفاده میکنیم مضر هست. ولی این ماده خواص بسیاری هم داره که نباید ازش غافل شد. از جمله کاربرد ها و خواصی که جوش شیرین داره روشن کنندگی پوست هست که در این مطلب در موردش صحبت میکنیم.

مزایای ماسک جوش شیرین برای پوست

شاید کمی تعجب آور باشه ولی ماسک جوش شیرین از راه های بسیار موثر و کم هزینه برای بهبود پوست هست. جوش شیرین یک آنتی بیوتیک هست و آلودگی ها و عوامل بیماری زا رو از روی پوست شما پاک میکنه. همچنین استفاده از ماسک وش شیرین میتونه عفونت های قارچی رو درمان کنه. همچنین پوست رو نرم و صاف و تمیز تر و تازه تر میکنه و احساس سبکی و لطافت رو براتون به همراه خواهد داشت. این ماده کم هزینه و همیشه در دسترس میتونه جایگزین خیلی خوبی برای محصولات آرایشی و بهداشتی و ماسک های گران قیمت باشه.

تاثیر جوش شیرین بر لک های جوش

استفاده از ماسک جوش شیرین برای صورت میتونه لکه هاب به جا مونده از جوش و آکنه رو هم بهبود ببخشه و پوست صورت رو روشن کنه. همچنین این ماده میتونه به بهبود جوش های صورت و درمان سریع تر اونها کمک کنه.

جوش شیرین برای از بین بردن جوش های سر سیاه

از مواردی که میشه در مزایای جوش شیرین ذکر کرد از بین بردن جوش های سر سیاه هست. جوش شیرین جوش های سر سیاه که عموما ناشی از عفونت هستن با ماسک جوش شیرین بهبود پیدا میکنن و جوش شیرین با نرم کردن پوست اطراف جوش ها به خارج شدن عفونت ها کمک میکنه.

ماسک جوش شیرین خواص ضد عفونی کننده و ضد التهابی داره که میتونه التهاب های خفیف رو بهبود ببخشه. همچنین چربی های اضافی رو از منافذ پوست پاکسازی میکنه که همین مساله باعث پیشگیری از جوش های جدید و لگ های پوستی میشه.

جوش شیرین

جوش شیرین

ماسک جوش شیرین

ساده ترین ماسکی که از جوش شیرین میتونید تهیه کنید ترکیب جوش شیرین با آب هست. برای تهیه این ماسک آب و جوش شیرین رو با نسبت های مساوی مخلوط کنید و خمیری که درست میشه رو برای 10 دقیقه روی پوستتون بذارید و بعد با آب ولرم شستشو بدید. برای شستن صورت هم به آرامی و به شکل دورانی صورتتون رو ماساژ بدید تا تمام دانه های جوش شیرین از روی صورتتون پاک بشه.

در استفاده از جوش شیرین به این نکات توجه کنید:

  • هرگز ماسک جوش شیرین رو به طور مستقیم روی زخم و یا محل سوختگی و یا هر قسمتی از پوست که آسیب دیده قرار ندید.
  • اگر در صورتتون دچار آفتاب سوختگی شدید از این ماسک استفاده نکنید.
  • قبل از اینکه به طور کامل از ماسک جو شیرین برای پوستتون استفاده کنید مقدار کمی از اون رو روی منطقه ی کوچکی از پوستتون امتحان کنید. اگر بعد از 5 دقیقه دچار سوزش و یا خارش زیاد شدین اون رو با آب سرد بشورید و از این ماسک استفاده نکنید.
  • مراقب باشید این ماسک وارد چشمتون نشه. اگر این اتفاق افتاد بلافاصله چشمتون رو با آب سرد شستشو بدید.