روانشناسی کودک: جویدن ناخن و بد دهانی یا بد زبانی

گاهی جویدن ناخن و بدزبانی(بد دهانی) کودکانمون از مهمترین دغدغه های ما میشه، که نه تنها باعث آبرو ریزی توی جمعه که نگرانی ما نسبت به آینده کودمون آزارمون میده. توی این مطلب میخوایم این اختلالات رو بررسی کنیم و...

معصومه رجایی
معصومه رجایی آپدیت:
اختلالات کودکان

اختلالات روانی در کودکان ناشی از فشارهاییست که بر اونها وارد میشه و ممکنه دلایل مختلفی داشته باشه. این اختلالات رفتاری به صورت مکیدن انگشت، بد زبانی، جیغ کشیدن، ناخن جویدن و کارهای دیگه خودشون رو نشون میدن و برای از بین بردن اونها و جلوگیری از تبدیل اونها به یه عادت رفتاری باید کودک رو با خودتون همراه کرده تا همکاری لازم رو انجام بده.  گاهی جویدن ناخن و بدزبانی(بد دهانی) کودکانمون از مهمترین دغدغه های ما میشه، که نه تنها باعث آبرو ریزی توی جمعه که نگرانی ما نسبت به آینده کودمون رو در پی داره. در این مطلب به بررسی این اختلالات میپردازیم و روش هایی رو برای ترک اونها بهتون پیشنهاد میدیم.

بررسی ناخن جویدن و بددهانی در کودکان

بررسی ناخن جویدن و بددهانی در کودکان

جویدن ناخن

در روانشناسی کودک موضوع جویدن ناخن از شایعترین واکنشهای عصبی هست که در همه سنین دیده میشه و معمولا در دختران بیشتر از پسرهاست. و معمولا نشانه اضطراب و دلواپسی هست. روانشناسان معتقدن بچه هایی که انگشت میمکن معمولا آروم و بیخیال هستن ولی اونهایی که ناخن میجوند بیقرار و مضطرب هستن و انرژی زیادی دارن و حتی در خواب جنب و جوش دارن و ممکنه این رفتار برای تخلیه هیجانشون باشه. این اختلال در خانواده هایی که بین والدین اختلاف هست بیشتر دیده میشه.

ناخن جویدن در کودکان واکنشی در مقابل فشارهای عصبی است

ناخن جویدن در کودکان واکنشی در مقابل فشارهای عصبی است

روش های ساده برای درمان ناخن جویدن در کودکان

  • برای درمان این رفتار باید نسبت به ناخن جویدن کودکمون بی خیال باشیم و اون رو سرزنش و تحقیر و تنبیه نکنیم.
  • محیط نا امن خانواده رو اصلاح کنیم تا از اضطراب فرزندمون کم بشه.
  • به کودکمون بیشتر مهربانی و محبت کنیم.
  • وقتی داره این کار رو انجام میده به صورت غیر مستقیم حواسش رو پرت کنیم و با بازیهایی که دست رو درگیر میکنه مثل نقاشی کردن یا خوردن تنقلات از این کار جلوگیری کنیم.
برای جلوگیری از ناخن جویدن بچه ها را سرگرم کنید

برای جلوگیری از ناخن جویدن بچه ها را سرگرم کنید

بد دهانی یا بد زبانی

روانشناسی کودک  به ما میگه واقعیت اینه که اگر کودک بد زبانی داریم در درجه اول از خود ما یعنی والدین الگوبرداری میکنه. همچنین دیدن برخی فیلمها یا داشتن دوستهای بد زبان هم تاثیر داره. باید از این برخوردها جلوگیری کنیم، مثلا خودمون درست صحبت کنیم، یا متوجهش کنیم که کلمات نادرست رو نباید به کار برد و ازش عذرخواهی کنیم، دوستانش رو که این رفتار رو دارن عوض کنیم. در واقع نباید بذاریم کودکمون با بدزبانی به خواسته اش برسه و متوجهش کنیم اگر از رفتارش دست برداره و عذرخواهی کنه به خواستش میرسه، مشکلاتی همچون دروغ و پرخاشگری و خجالت و لکنت زبان نیز شایع هست.

بد دهانی یا فحش دادن در کودکان

بد دهانی یا فحش دادن در کودکان

به طور کلی علل تمام این اختلالات در درجه اول محیط خانواده و بعد از آن محیطهایی هست که کودک با اونها در ارتباطه و برای اصلاح این رفتارها باید به دنبال علت باشیم و حساسیت کودکمون رو نسبت به چیزهایی که تحریکش میکنه که واکنشهایی از این قبیل نشون بده کم کنیم و مهمتر از همه اینکه خودمون هم به اختلال فرزندمون حساسیت نشون ندیم و با واکنش نابجا باعث تشدید این اختلالات نشیم.

برای جلوگیری از بد دهانی کودکان از معاشرت با افراد بد زبان خودداری کنید

برای جلوگیری از بد دهانی کودکان از معاشرت با افراد بد زبان خودداری کنید