جویدن ناخن

در روانشناسی کودک موضوع جویدن ناخن از شایعترین واکنشهای عصبی هست که در همه سنین دیده میشه و معمولا در دختران بیشتر از پسرهاست. و معمولا نشانه اضطراب و دلواپسی هست.

روانشناسان معتقدن بچه هایی که انگشت میمکن معمولا آروم و بیخیال هستن ولی اونهایی که ناخن میجوند بیقرار و مضطرب هستن و انرژی زیادی دارن و حتی در خواب جنب و جوش دارن و ممکنه این رفتار برای تخلیه هیجانشون باشه

این اختلال در خانواده هایی که بین والدین اختلاف هست بیشتر دیده میشه

  • برای درمان این رفتار باید نسبت به ناخن جویدن کودکمون بی خیال باشیم و اون رو سرزنش و تحقیر و تنبیه نکنیم
  • محیط نا امن خانواده رو اصلاح کنیم تا از اضطراب فرزندمون کم بشه
  • به کودکمون بیشتر مهربانی و محبت کنیم
  • وقتی داره این کار رو انجام میده به صورت غیر مستقیم حواسش رو پرت کنیم و با بازیهایی که دست رو درگیر میکنه مثل نقاشی کردن یا خوردن تنقلات از این کار جلوگیری کنیم
کودک

کودک

بد دهانی یا بد زبانی

روانشناسی کودک  به ما میگه واقعیت اینه که اگر کودک بد زبانی داریم در درجه اول از خود ما یعنی والدین الگوبرداری میکنه. همچنین دیدن برخی فیلمها یا داشتن دوستهای بد زبان هم تاثیر داره. باید از این برخوردها جلوگیری کنیم، مثلا خودمون درست صحبت کنیم، یا متوجهش کنیم که کلمات نادرست نباید به کار برد و ازش عذرخواهی کنیم، دوستانش رو که این رفتار رو دارن عوض کنیم.

در واقع نباید بذاریم کودکمون با بدزبانی به خواسته اش برسه و متوجهش کنیم اگر از رفتارش دست برداره و عذرخواهی کنه به خواستش میرسه، مشکلاتی همچون دروغ و پرخاشگری و خجالت و لکنت زبان نیز شایع هست.

به طور کلی علل تمام این اختلالات در درجه اول محیط خانواده و بعد از آن محیطهایی هست که کودک با اونها در ارتباطه

و برای اصلاح این رفتارها باید به دنبال علت باشیم و حساسیت کودکمون رو نسبت به چیزهایی که تحریکش میکنه که واکنشهایی از این قبیل نشون بده کم کنیم و مهمتر از همه اینکه خودمون هم به اختلال فرزندمون حساسیت نشون ندیم و با واکنش نابجا باعث تشدید این اختلالات نشیم.

۴

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر