رنگ ها همیشه باعث شادی افراد میشن و حس خوبی رو به انسان منتقل میکنن. تاثیر رنگ ها رو میتونیم روزانه از لباس هایی که میپوشیم، دکوراسیون محیط زندگیمون و همه ی چیزهایی که در اطرافمون باهاشون سر و کار داریم شاهد باشیم. وقتی از رنگها صحبت میشه نا خود آگاه تصویری از ترکیب چند رنگ به ذهنمون میاد و انرژی میگیریم. در واقع هرکدوم از رنگها حسی رو به ما منتقل میکنن و تاثیری رو روی ما میذارن. از نظر روانشناسی و خواص روانی رنگها چهار رنگ اصلی وجود داره. قرمز، آبی، زرد و سبز که به ترتیب به بدن، ذهن، احساسات و تعادل بین سه رنگ دیگه مربوطه. در این مطلب میخوایم خواص روانی رنگها رو بررسی کنیم و به این چهار رنگ اصلی میپردازیم.

روانشناسی رنگ ها و تاثیر هر رنگ بر شخصیت افراد

روانشناسی رنگ ها و تاثیر هر رنگ بر شخصیت افراد

روانشناسی رنگ قرمز

قرمز یک رنگ فیزیکیست. خواص روانی مثبت این رنگ شجاعت فیزیکی، قدرت، گرما، انرژی، ایجاد حس مبارزه ، تحریک، مردانگی و هیجان هست. خواص روانی منفی قرمز هم ایجاد بی اعتنایی، پرخاشگری، تاثیر بصری، فشار و تحریک اعصاب هست.

قرمز رنگی محرک و پرانرژی

قرمز رنگی محرک و پرانرژی

این رنگ بلندترین طول موج رو داره و تحریک کننده اس.قرمز رنگی قدرتمنده اگرچه این قدرت از لحاظ فنی قابل مشاهده نیست. این رنگ این ویژگی رو داره که نزدیکتر از اون چیزی که هست به نظر بیاد و توجه مارو به خودش جلب میکنه. برای همین هم هست که در چراغهای راهنمایی کل دنیا از این رنگ استفاده میشه. اثر این رنگ کاملا فیزیکی هست. تحریکمون میکنه و ضربان قلبمون رو بالا میبره و این تصور رو برامون به وجود میاره که زمان سریعتر داره میگذره.این رنگ تحریک کننده، پر جنب و جوش و بسیار دوستانه ست.

روانشناسی رنگ آبی

آبی یک رنگ معنوی است. خواص روانی مثبت این رنگ ایجاد اعتماد، بهره وری، آرامش، وظیفه، ارتباط، منطق، انعکاس و آرامش و همچنین خنکی هست. و خواص روانی منفی این رنگ ایجاد سردی، فقدان احساسات و کسلی هست.

آبی، تسکین دهنده و آرام

آبی، تسکین دهنده و آرام

آبی رنگی از ذهن بوده و اساسا رنگی تسکین دهنده ست و به جای اینکه مثل رنگ قرمز روی ما تاثیر فیزیکی بذاره روی ذهنمون تاثیر میذاره. آبی پررنگ محرک تفکر روشنه و آبی کمرنگ باعث آرامش ذهن میشه و به سکوت دعوت میکته. اشیاء آبی مثل قرمز نزدیکتر به نظر نمیرسند .بارها و بارها در پژوهش ها رنگ آبی، رنگ مورد علاقه در جهان بوده ولی با این حال، می شه این رنگ رو به عنوان های سرد، کسل کننده و غیر دوستانه قابل درک است.

روانشناسی رنگ زرد

زرد یک رنگ عاطفی هست. خواص روانی مثبت این رنگ رو میشه خوش بینی، اعتماد به نفس، برونگرایی، قدرت عاطفی، دوستی و خلاقیت بیان کرد. خواص روانی منفیش هم بی خردی، ترس، شکنندگی عاطفی، افسردگی، اضطراب و درون کشی هست.

زرد، نشان دهنده ی اعتماد به نفس و خوش بینی است

زرد، نشان دهنده ی اعتماد به نفس و خوش بینی است

طول موج زرد نسبتا طولانیه و اساسا رنگی تحریک کننده ست. البته تحریک کننده عاطفیه و از لحاظ روانی قویترین رنگه. زرد واقعی روحیه و اعتماد به نفس ما رو بالا میبره. در واقع زرد رنگی از اعتماد به نفس و خوش بینی هست و استفاده بیش از حدش یا استفاده تنالیته اشتباه این رنگ در ارتباط با تونالیته های دیگه در یک مجموعه رنگ می تونه اثر عکس داشته باشه و اعتماد به نفس رو کاهش بده یا باعث افزایش ترس و اضطراب بشه. استفاده ما از زرد بهتره کم و سطحی باشه.

روانشناسی رنگ سبز

سبز رنگ تعادل هست. خواص مثبت روانشناسیش هارمونی، تعادل، رفع خستگی، عشق جهانی، استراحت، ترمیم، اطمینان، آگاهی های محیطی و صلح هست. و خواص روانی منفیش کسالت و رکود هست.

سبز، رنگی متعادل و زیبا

سبز، رنگی متعادل و زیبا

وقتی رنگ سبز در مقابل چشم باشه دیگه احتیاجی به تعادل و تنظیم چیزهای دیگر نداره.، بنابراین پر از آسایش هست. وجود این رنگ در مرکز طیفها باعث ایجاد تعادلش میشه . مفهومی که از رنگ سبز برای مردم مهمتر هست اینه که جهان اطرافمون حاوی مقدار زیادی سبز هست و این نشون میده با وجود آب و کمی خطر قحطی این رنگ به ما اطمینان میده. با نگرش منفی این رنگ می تونه رکود رو نشون بده و نادرست استفاده بشه.

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

 • ASMA:

  چنگی به دل نمیزد

  • sh:

   برو بینیم با….

 • niayesh:

  کم بوووود :scratch:

 • sh:

  ممنون از وقتی که گذاشتی

 • sh:

  بوقققققققققققق :laugh

 • متین:

  سلام ممنون از اطلاعاتتون مفید بود اما کاش مفصل تر بود و در مورد ترکیبات این رنگها هم مطالبی عنوان نموده بودید

 • ابی اینو یادت رفت بگی اراده ندارن :cry:

 • مجتبی:

  زیبا و جالب بود.فقط یه سوالی داشتم.توی قسمت ویژگی های مثبت رنگ سبز نوشته بودید رفع خستگی و توی ویژگی های منفی رنگ سبز نوشته بودید کسالت . این دو تا که با هم تناقض دارن B-) ینی هم خستگی رو رفع میکنه هم موجب کسالت؟!!اگه میشع راهنمایی کنید. :bye: .ممنون.
  اگه میشه برام ایمیل کنید. :scratch: یا علی مدد

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   رفع خستگی به معنی نشاط بخشیدن در لحظه هست و منظور از کسالت، رکود و یکنواختی رنگ سبزه که ممکنه در طولانی مدت کسالت رو به همراه داشته باشه..

 • shamail:

  عروسی مه نزدیک است چی رنگ اطاق خواب خوده کنم

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   تبریک
   برای انتخاب رنگ اتاق خواب به مطالب دکوراسیون داخلی مراجعه بفرمایید.

 • valy:

  به اطاق خواب چی رنگ کنم

 • شیخ انجوم:

  در مورد خواص مثبت رنگ سبز ذکر شده است که رفع خستگی
  و در خواص منفی ایجاد کسالت میباشد که کاملا رابطه عکس با یکدیگر دارند
  خواستار اصلاح مطالب مذکور میباشیم.

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   در نظرات قبلی پاسخ این مسئله داده شده :-)

 • شایا:

  عالی

 • MrK:

  میسی

 • samira:

  بلی واقع راست چون دو رنگ که دوست داشتم واقع راست بوده تشکر از معلوومات شما :rose: :rose: :rose:

 • hosin:

  خوب بود

 • Aram:

  برام جالب بود…

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر