همانطور که می دانید در صنعت لباس رنگ های بسیار متنوعی وجود داره که می توانیم ازشون توی ترکیبات لباس هامون استفاده کنیم. برای این که بتونیم بهترین ترکیبات رنگی که مناسبمون هست رو بشناسیم بهتره اول راجع به رنگ ها و ترکیبات مناسب با آن ها رو براتون توضیح بدم.
من قصد دارم توی این مطلب و چند مطلب مرتبط بعدی، براتون راجع به رنگ های مختلف و رنگ هایی که می تونید در لباس ها استفاده کنید که بهترین ترکیب و ست رنگی و به شما بده صحبت کنم.

دایره رنگ

دایره رنگ

رنگ های اولیه

اول از همه این که رنگ ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند. رنگ های اولیه و رنگ های ثانویه. این رنگ های اولیه یا اصلی عبارتند از رنگ زرد، قرمز و آبی. این به این معنی است که هیچ کدام از این رنگ ها از ترکیب رنگ های دیگه ای تشکیل نشده اند و خالص هستند. رنگ های ثانویه نیز از ترکیبات این رنگ های اولیه به دست می آید.

رنگ های ثانویه

این رنگ ها اگر با نسبت های متفاوتی با هم ترکیب شوند ،طیف عظیمی از رنگ ها را به وجود می آورند که ما می تونیم بر اساس سلیقه خودمون از این ترکیب رنگ ها استفاده کنیم.

بنفش =آبی + قرمز
نارنجی =زرد + قرمز
سبز =آبی + زرد

گرمی و سردی رنگ ها

مساله ی دیگه ای که اینجا باید بهش اشاره بشه گرمی و سردی ه رنگ هاست.رنگ های گرم به رنگ هایی می گویند که القا کننده ی حس گرمی و راحتی هستند.مثل قرمز ، نارنجی و … .
رنگ های سرد به رنگ هایی می گویند که بادیدن آن ها احساس سرما ، آرامش و کم تحرکی به فرد دست دهد.مثل آبی ، سبز آبی و… .

 گرمی و سردی رنگ ها


گرمی و سردی رنگ ها

رنگ های مکمل

رنگ های مکمل به رنگ هایی می گویند که در دایره ی رنگی دقیقا رو به روی هم قرار گرفته اند و به عبارتی متضاد هم هستند. ولی این تضاد به شکلی است که وقتی این دو رنگ کنار یکدیگر قرار بگیرند یکدیگر رو کامل میکنند و باعث جلوه و درخشش یکیگر می شوند. رنگ های مکمل اگر با یکدیگر ترکیب شوند نتیجه رنگ خاکستری می شود. مکمل هر رنگ از ترکیب دو رنگ اصلی دیگر است. یعنی مکمل رنگ زرد، رنگ بنفش است که از ترکیب رنگ های اصلی ه آبی و قرمز تشکیل شده است. به همین ترتیب مکمل رنگ قرمز رنگ سبز است که از ترکیب رنگ های آبی و زرد درست شده است. مکمل رنگ آبی نیز رنگ نارنجی است که از ترکیب رنگی قرمز و زرد تشکیل شده است. در طبیعت هم این ترکیب رنگ های مکمل بسیار دیده می شود. مثلا گل رز قرمز که با ساقه ی سبز ترکیب شده و جلوه ی زیبایی دارد.

در عکس زیر رنگ های مکمل یا به عبارت دیگر رنگ های متضاد دقیقا رو به روی هم قرار گرفته اند و شما می توتنید با انتخاب از این رنگ ه در لباس هاتون، از تاثیر این رنگ ها روی هم و جلوه ی آن ها استفاده کنید.

رنگ های مکمل

رنگ های مکمل

ست لباس با رنگ های مکمل

ست لباس با رنگ های مکمل قرمز و سبز. این رنگ ها رو می تونید در تمام زیور آلات یا رنگ رژ لب و لاکتون ترکیب کنید. اینجا دقت کنید که استفاده ی بیش از حد از رنگ های مکمل میتونه ستتون رو بد جلوه بده. چون خود این رنگ ها بسیار قوی هستند و استفاده ی زیاد از آن ها چشم رو خسته می کنه. پس با دقت لباس هاتون و ست کنید .

رنگ مکمل سبز و قرمز

رنگ مکمل سبز و قرمز

در عکس زیر هم از ست رنگ های مکمل استفاده کرده که شما در دو عکس قبل میتونید اون ها رو ببینید. این ترکیبات نزدیک به رنگ قرمز و سبز است. این به این معنیه که شما دستتون در انتخاب رنگ ها خیلی بازه و راحت می تونید توی لباس هاتون رنگ های مکمل رو پیدا کنید.

رنگ مکمل سبز و قرمز

رنگ مکمل سبز و قرمز

رنگ مکمل بنفش و زرد

رنگ مکمل بنفش و زرد

زرد-بنفش

زرد-بنفش

رنگ مکمل آبی و نارنجی

رنگ مکمل آبی و نارنجی

 

نارنجی-آبی

نارنجی-آبی

امیدوار تا اینجا آشنایی کلی راجع به رنگ ها پیدا کرده باشید.در مطالب آینده که براتون می گذارم ، جداگانه درباره ی ماهیت هر رنگ و تآثیرش صحبت می کنم.