معمولا وقتی خونه مدت هاست که تغییری نکرده و تکراری به نظر میرسه، اولین فکری که به سر خیلی هامون میزنه تعویض مبلمان و فرش و پرده و خیلی فکر های پرخرج و دردسر از این قبیل هست. غافل از اینکه با یکم ذوق و سلیقه و حوصله و بدون درد سر خاصی میشه تغییراتی رو در دکوراسیون منزلمون بدیم که خیلی چشمگیر و جدید باشه و لذت زیادی هم از این ماجرا ببریم. در این مطلب راهکار هایی رو قرار میدم که باهاش میشه رنگ مناسب و دلخواهمون رو برای دیوار های منزلمون انتخاب کنیم و به راحتی با ترکیب رنگها یک فضای جدید و پر نشاط بسازیم.

رنگ دیوار

رنگ دیوار

خیلی ها در انتخاب رنگ ها و اجزای مبلمان و دکوراسیون خونه سعی میکنن بیشتر رنگهایی رو انتخاب کنن که خنثی باشه. رنگ هایی مثل طوسی و قهوه ای و رنگهای بی حال به دلیل چرک تاب بودن جایگاه ویژه ای در انتخاب خانوم های خونه دارن و افراد بدون اینکه به حال و هوای محیط زندگیشون توجه کنن رنگ ها رو انتخاب میکنن. تنها و تنها با این هدف که دیر تر چرک میشه! تاثیر رنگهای بی حال بر حال و هوای خودمون رو قبلا در مطالب دکوراسیون داخلی زیاد عرض کردیم پس خیلی توضیح اضافه نمیدم. برای اینکه بشه فضاها رو بهبود ببخشیم و از حال و هوای تکراری و یا گاها بی حالی که خدمتتون عرض کردم خلاص بشیم، باید رنگ ها رو وارد عمل کنیم. جادوی رنگ ها حقیقت داره و میتونه به یکباره محیط خونه شمارو از این رو به اون رو کنه.

نقاشی دیوار

نقاشی دیوار

این کار میتونه با یک خرج حسابی برای رنگ آمیزی و یا کاغذ دیواری های زیبا با هزینه های آنچنانی انجام بشه و انصافا هم نتیجه عالی خواهد داد و یا میتونه با یکم طلق یا مقوا و دو سه تا قوطی رنگ و کمی زحمت و صد البته تفریح انجام بشه و این هم نتیجه عالی خواهد داد.

رنگ دیوار

رنگ دیوار

پیشنهاد من روش دوم هست. اصلا هم فرقی نداره که توانایی مالی شما اجازه میده که از روش اول استفاده کنید یا نه. بیشتر با ذوق و انرژی شما مرتبطه و اینکه واقعا دلتون میخواد دیوار اتاق یا پذیراییتون رو با عشق همراه کنید یا نه. چرا که شخصا معتقدم کاری که با دست خودمون برای زندگیمون صورت میگیره عشقی ماندگار رو نقش میزنه. مثل مادری که خودش از فرزندش نگهداری کنه یا براش پرستار بگیره. البته این فقط و فقط عقیده منه.

نقش زدن روی دیوار

نقش زدن روی دیوار

حالا دوستای گلی که تصمیم به این روش گرفتن بفرمایید شروع کنیم :

لوازم مورد نیاز برای استنسیل دیوار به روشی ساده

یک یا دو عدد مقوا 100×70 (اگر طلق بزرگ پیدا کردید خیلی بهتره)

کاتر یا قیچی (کاتر بهتره)

قوطی های رنگ کوچک، به تعداد رنگ هایی که میخواید + یک قوطی رنگ سفید برای ملایم کردن رنگها

استنسیل کردن دیوار

استنسیل دیوار

آموزش رنگ کردن دیوار منزل به روشی آسان و زیبا

اولین کاری که باید بکنید اینه که نقش مورد نظرتون رو انتخاب کنید. نقشی که انتخاب میکنید باید ساده باشه تا بتونید با کاتر و قیچی به راحتی برش بزنیدش. نقشی های مثلثی، راه راه و انواع چند ضلعی ها میتونن مناسب باشن. طرح های منحنی دار زیادی هم هستن که به راحتی با قیچی برش میخورن که در این مطلب قرار میدم.

رنگ کردن دیوار

رنگ کردن دیوار آشپزخانه

اگر نقش پیچیده یا خاصی رو انتخاب کردید و خواستید برش بزنید باید بدید بیرون براتون لیزری برش بزنن که کمی هزینه میبره. احتمالا برای برش یک مقوا 100×70 حدود 20 هزار تومن تا این تاریخ هزینه برشش میشه فقط.

نقشی که انتخاب کردید رو برش بزنید و بذارید کنار. به اندازش هم کاملا دقت کنید و تناسبش رو با اندازه دیوارتون کاملا در نظر بگیرید.

رنگ آمیزی منزل

رنگ آمیزی منزل

چطور رنگ دیوار  های منزل رو انتخاب کنیم

حالا نوبت رنگ هاست. رنگی که میخواید باهاش کار کنید رو باید انتخاب کنید. در انتخاب رنگ باید اینکه چه فضایی رو رنگ میکنید(اتاق خواب، پذیرایی یا آشپزخانه و …) و همچنین به رنگ زمینه دیوارتون توجه کنید. همچنین به رنگ مبلمان منزلتون. یکی از ساده ترین راههای انتخاب ترکیب رنگهای مناسب، پارچه ها هستن. پارچه ای که به نظرتون زیباست جلوتون بذارید و ببینید از چه رنگ هایی استفاده کرده و هر کدوم به چه میزان. توصیه میکنم از رنگ های خیلی تند استفاده نکنید. به همین دلیل هم در لوازم مورد نیاز یک قوطی رنگ سفید هم قرار دادم. که رنگ مورد نظرتون رو کمی با سفید ترکیب کنید تا ملایم تر بشه.

نقاشی دیوار

نقاشی دیوار

شابلونی که با مقوا برش زده بودین و تهیه کرده بودید روی قسمتی از دیوار که مورد نظرتون هست بچسبونید. اگر دیوارتون رو مثل عکس زیر میخواید به طور کامل نقاشی کنید، از بالاترین قسمت دیوار شروع کنید. در اینجا احتیاج به چهارپایه هم خواهید داشت. موقع چسبوندن هم به صاف بودن مقوا و مناسب بودن مکان نقشی که دارید توجه کنید. چون یه اشتباه کوچولو میتونه کلی دردسر ساز بشه. برای چسبوندن شابلونی که تهیه کردید هم بهتره از چسب کاغذی استفاده کنید و اگر میخواید دور تا دور کار رو رنگ کنید از زیر بچسبونید.

به این روش نقاشی با شابلون های مختلف روی دیوار یا هر چیز دیگه استنسیل گفته میشه.

آموزش نقاشی دیوار

آموزش نقاشی دیوار

بعد از اینکه نقاشی تون تموم شد شابلون رو به آرومی از روی دیوار بکنید و ردیف بعدی رو شروع کنید. اگر هم خیلی حساسه میتونید صبر کنید ردیف اول خشک بشه و دوباره شروع کنید. به این ترتیب میتونید دیوار های منزلتون رو رنگ کنید و ازش لذت ببرید. پیشنهادم اینه که با همه دیوار ها این کار رو نکنید و تنها یک دیوار اصلی مثلا در پذیرایی یا آشپزخونه یا اتاق خواب انتخاب کنید و روی همون دیوار کار کنید و به موضوع تناسب رنگها هم خیلی توجه داشته باشید.

5/5 - (2 امتیاز)