رنگی که در یک ساختمان برای دیوارها یا سقف اتاق انتخاب میکنید، نشان دهنده ی این نکته است که آیا شما در طراحی داخلی موفق بودید یا نه. رنگ ها دنیای بزرگ و متنوعی دارن و هرکدوم از اونها گویای ویژگی خاصی هستن. با توجه به اینکه اتاقهای مختلف خونه هم کاربردهای جداگانه ای دارند، باید متناسب با کاربرد مکان رنگ مناسب دکوراسیون اون اتاق رو انتخاب کنیم. در این مطلب چند نکته روانشناسی رنگ رو که باید هنگام طراحی داخلی منزل مورد توجه قرار بدید، یادآوری می کنم.

استفاده از رنگ های گرم در دکوراسیون منزل

رنگ های گرم مثل رنگ نارنجی و زرد نشانه ی گرما، فعالیت و حرارت هستند. از این رنگ ها در اتاقهای  شمالی منزل استفاده کنید. از آنجاییکه این رنگ ها نشاط و فعالیت رو بیشتر میکنن پس بهتره که در اتاق خواب که محل استراحت و آرامش هست از اونها استفاده نکنید.

رنگ های روشن برای ایجاد صمیمیت

سایه هایی محرک از رنگ های سبز و آبی، زرد و نارنجی، دامنه ی  وسیعی از احساسات رو بوجود میارن. اینها رنگ های دوستانه و شاد هستند که ارتباطات رو تشویق می کنن و حس خوشامد گویی رو برای آشپزخانه و اتاق ناهارخوری به همراه دارند.

آشپزخانه ای سبز

آشپزخانه ای سبز

بکار گیری درست رنگ های تیره

رنگ های تیره مثل قرمز، بنفش،آبی و سایه های تیره ای از رنگ سبز شاید فضارو کمی غم انگیز کنند و اثرات گرفتگی و افسردگی به همراه داشته باشند اما اگه از اونها در جای مناسب و بعنوان یک عنصر شاخص استفاده کنید، احساس راحتی و امنیت رو بدنبال دارند.

احساس امنیت با رنگ های تیره

احساس امنیت با رنگ های تیره

با رنگ های سرد آرام تر بخوابید

رنگ آبی یخی و سبز اثری آرام بخش دارند. کاربرد این رنگها برای اتاق خواب بسیار مناسب است. اتاق خوابی آرام با رنگ های خنک به شما کمک میکنه که هر شب در آرامش بخوابید و صبح سرحال از خواب بیدار بشید.

حس آرامش رنگ های سرد

حس آرامش رنگ های سرد

در استفاده از آبی لاجوردی بیشتر دقت کنید

رنگ آبی لاجوردی معمولا مانعی برای تمایلات و روابط اجتماعی است. سعی کنید ازین رنگ برای اتاق نشیمن و ناهارخوری استفاده نکنید.

لاجوردی در دکوراسیون

لاجوردی در دکوراسیون

از قرمز برای اتاق کودکان استفاده نکنید

قرمز از اون دسته رنگ های انرژی بخش و فعالیه که میتونه سطح انرژی و فعالیت رو در خونه افزایش بده اما ممکنه افراد رو تحریک پذیرتر کنه و فضایی متشنج و خشونت آمیز ایجاد کنه. بهتره کمتر ازین رنگ برای اتاق کودکان استفاده کنید یا حتی در هر اتاقی بجای استفاده از این رنگ بعنوان تم و رنگ اصلی، از آن بعنوان رنگ تاکیدی و عنصر شاخص برای بخشی از اتاق استفاده کنید یا وسایلی با این رنگ برای دکوراسیون درنظر بگیرید.

عنصر شاخص مبل قرمز رنگ

عنصر شاخص مبل قرمز رنگ

با رنگ خاکستری آشپزخانه ای رژیمی خواهید داشت

اگر تمایل دارید تا میزان اشتها به غذاخوردن رو کمتر کنید میتونید از رنگ خاکستری برای فضای آشپزخونه و اتاق ناهارخوری استفاده کنید اما معمولا این رنگ برای این فضاها مناسب نیست.

خاکستری برای اتاق غذاخوری

خاکستری برای اتاق غذاخوری

طراحی آشپزخانه به رنگ خاکستری

طراحی آشپزخانه به رنگ خاکستری