علت بوی بد دهان و روش های درمان خانگی

بوی بد دهان از اون دست مشکلاته که هم خودمون عذاب میکشیم هم اطرافیانمون...بوی بد دهان ممکنه دلایل مختلفی داشته باشه و نشون دهنده ی بیماری یکی از ارگان های بدن باشه. در این مطلب شایع ترین علل بوی دهان...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
بوی بد دهان

بوی بد دهان از اون دست مشکلاته که هم خودمون عذاب میکشیم هم اطرافیانمون…بوی بد دهان ممکنه دلایل مختلفی داشته باشه و نشون دهنده ی بیماری یکی از ارگان های بدن باشه. در این مطلب شایع ترین علل بوی دهان رو براتون توضیح میدم وو برای درمان بوی بد دهان چند درمان خانگی بهتون معرفی میکنم که امیدوارم مفید باشه.

بوی بد دهان

بوی بد دهان

بوی بد دهان ناشی از معده

برای رفع بوی دهان که ناشی از معده است، برای از بین بردن بلغم متعفن در معده که اختلال در کار معده ایجاد کرده میتونید از آب عسل به مراه چند قطره آب لیمو ترش بطور روزانه استفاده کنید. با اینکار بلغم به مرور دفع میشه و شما از شر بوی بد دهان راحت میشید.

لوزه های عفونی میتونن منبع بوی دهان باشن

لوزه عفونی مثل معده نیست که نتونی ببینی آیا واقعا علت بوی دهان ازش هست یا نه! میتونی خیلی راحت بری جلوی آینه و انتهای حلق پشت زبان کوچک سمت چپ و راست گلو دو تا برجستگی وجود داره اونا لوزه اس، اگه رنگش طبیعی بود و منفذهای روی اون خالی بود و حالت طبیعی داشت بوی دهان از اون نیست ولی اگه ورم داشت و منافذش از جسمهای ریز سفید رنگ پر شده بود بدونید لوزههاتون عفونیه و باید درمان بشه، کارهایی که میتونید انجام بدید: درمان ریشه ای منبع عفونت میتونید از دم کرده آویشن یا نعنا یا پونه هم استفاده کنید، خالی کردن لوزه ها با چوب پنبه، غرغره کردن آب نمک یا سرکه سیب که با آب خیلی رقیق شده، اینکار رو ادامه بدید تا عفونت از لوزه ها برطرف بشه.

لوزه سالم

لوزه سالم

ممکنه لایه سفید روی زبان علت بوی بد باشه

اگه بهداشت دهان رعایت نشه به مرور لایه سفیدی روی زبان تشکیل میشه که در بعضی افراد باعث بوی بد دهان میشه، برای از بین بردن این لایه سفید پاک کننده های گیاهی و طبیعی وجود داره مثل نمک برای استفاده از این پاک کننده باید مقداری نمک روی مسواکتون بپاشید و روی زبون بکشید این کار رو یه بار در هفته انجام بدید تا اثرسفیدی زبون از بین بره. میتونید از مخلوط لیمو و جوش شیرین هم برای تمیز کردن زبون و سفید کردن دندون استفاده کنید.

لایه سفید روی زبان

لایه سفید روی زبان

سینوسهای عفونی باعث بوی بد دهان

گاهی سینوسهای عفونی باعث بوی دهان است. برای از بین بردن این عفونت راههای زیادی وجود داره چه در طب سنتی چه در طب مدرن. در اینجا یه راه پیشنهاد میدم که میتونید با مشاوره از پزشک طب سنتی مثل همه درمانهای دیگه ازش استفاده کنید، نصف استکان عرق نعنا با یک قاشق مربا خوری عسل مخلوط کنید، محلول حاصل بعنوان قطره بینی برای درمان سینوزیت بسیار عالی عمل میکنه. نحوه استفاده به این صورته که یک قاشق غذاخوری گل بابونه رو تو یه ظرف آب در حال جوش بریزید به مدت یک ربع محلول آروم آروم بجوشه، طی این مدت شما با حوله روی ظرف در حال جوش بخور بگیرید تا سینوسها نرم بشه، بعد به پشت دراز بکشید و یک قطره در هر سوراخ بینی از محلول عرق نعنا و عسل بریزید و یک دقیقه به پشت بخوابید این کار رو تا پنج قطره برای هر طرف بینی ادامه بدید. اگه درد شدیدی احساس کردید با روغن زیتون روی سینوسها رو ماساژ بدید و در نهایت عفونت رو خارج کنید.

سینوسهای عفونی

سینوسهای عفونی

بطور کلی داروهایی که بوی بد دهان رو میبره

باقلا و عدس بو داده، سداب و گشنیز و برگ توت و پودینه، زرنباد، بادیان هر یک از آنها را به تنهائی یا با هم باید جوید و آبشو قورت بدید.