از جمله مسائلی که بسیاری از والدین باهاش مواجه هستن و ممکنه براشون کمی اذیت کننده باشه منظم نبودن و کمبود خواب کودک نوپاشون هست. مسئله خواب کودکان موضوع بسیار شایعی هست که نباید شما رو بیش از حد نگران کنه ولی باید به این موضوع هم توجه داشت که هر کودک خرد سال ۱تا ۳ ساله باید حداقل ۱۲ ساعت از شبانه روز رو در خواب سپری کنه تا رشد مناسبی داشته باشه. در این مطلب به برخی دلایل کمبود خواب کودکان نوپا و روش بهبودش صحبت میکنیم.

قبلا مطلبی با عنوان الگوی نامنظم ساعت خواب کودک عامل کاهش توانایی کودکان داشتیم که توصیه میکنم مطالعه بفرمایید.

خوب نخوابیدن کودکان میتونه دلایل مختلفی داشته باشه. گاهی میتونه ناشی از مشکل و دردی مثل دندان در آوردن باشه. در هر صورت باید ابتدا به اصل مشکل پی برد و بعد چاره ای براش در نظر گرفت.

مقاومت کودکان در برابر خواب

علت نخوابیدن بیشتر کودکان نوپا (یک تا ۳ ساله) اینه که نمیخوان به روز پایان بدن و سعی میکنن خودشون رو برای بازی و سرگرمی هایی که دارن بیدار نگه دارن. در واقع کودک انقدر بزرگ نشده که نیاز بدنش به خواب رو درک کنه. گاهی ممکنه اونقدر در مقابل خواب مقاومت کنه که کلافه بشه و گریه کنه و این شما هستین که باید کمکش کنید تا آرامش داشته باشه.

راهکاری که میشه برای این مسئله داد اینه که در ابتدا به حرفش گوش بدید. یعنی وقتی شما بهش میگید که وقت خوابه و باید بازی رو کنار بذاره و اون مقاومت میکنه براش محدودیت در نظر بگیرید. به این صورت که زمان محدودی مثلا ۱۰ دقیقه رو براش تعیین کنید که میتونه به بازیش ادامه بده و بعد از اون زمان باید به رخت خواب بره. اگر لازمه نور اتاق رو کم کنید تا خوابش بگیره و یا موسیقی ملایمی که بهش عادت داره براش بذارید و یا حتی اگر به تلاوت قرآن عادت داره براش پخش کنید تا آرامش لازم برای به خواب رفتن رو بدست بیاره.

خواب منظم برای کودکان

خواب منظم برای کودکان

بیدار شدن از خواب در اواسط شب

برخی کودکان در اواسط شب از خواب بیدار میشن و ممکنه وقتی شمارو در کنار خودشون نبینن احساس ترس بهشون دست بده. برای این زمان بهتره کمی به کودک زمان بدید که خودش مجددا بخوابه. اگر بعد از چند دقیقه نخوابید با نوازش و صحبت کردن آرومش کنید تا به خواب بره. همچنین اسباب بازی ها و عروسک های نرم هم میتونن موارد خوبی باشن که کودک با بغل کردنشون آرامش رو احساس کنه.

خواب بعد از ظهر کودکان

خواب بعد از ظهر میتونه تکمیل کننده خوبی برای ساعات خواب کوپک باشه. البته که بیشتر بچه ها تمایل به خواب بعد از ظهر ندارن. برای اینکه کودکتون چرت کوتاه بعد از ظهر رو داشته باشه مجبور کردنش کار خوشایندی نخواهد بود. توصیه میشه که در طول روز با بازی های مختلف و یا با فعالیت هایی که علاقه داره مشغولش کنید تا کمی خسته تر باشه و بتونه بعد از ظهر ها هم به خواب بره.

خوابیدن کودک

خوابیدن کودک

عادات قبل از خواب کودک

میتونید یک الگوی همیشگی برای خواب کودکتون در نظر بگیرید و از قبل از یک سالگی عادتش بدید که با همون الگو به خواب بره. مثلا خوندن یک شعر و یا یک بازی آرام در حالت دراز کشیده و یا خوندن یک کتاب داستان و یا یک سوره کوتاه قرآن. به یاد داشته باشید که کودک شما آماده پذیرش هر نوع آموزشی هست. چه خوبه که عادات خوبی رو بهش آموزش بدید تا با اونها احساس آرامش کنه و به خواب بره. نکته مهم اینه که توجه داشته باشید که کارهایی که قبل از خواب برای کودکتون انجام میدید براش یک عادت میشه. پس تشریفات زیاد و طولانی رو برای خوابیدنش انتخاب نکنید.

به این مطلب امتیاز بده