خیلی وقت ها شده که بیشتر از نیاز بدنمون مواد خوراکی مصرف کردیم یا حتی بدون اینکه گشنه باشیم چیزی خوردیم. که این کارمون صد در صد مساویه با چاق شدن و افزایش وزن. اگه اهل رژیم و تناسب اندام باشیم حتما متوجه این مسئله شدیم که یکی از بهترین راه ها برای ثابت نگه داشتن یا کاهش وزن، کنترل اشتهای کاذب و به موقع غذا خوردنه. در این مطلب درباره 8 راهکار ساده صحبت شده که بهمون کمک میکنه تا به مقدار غذای مصرفیمون توجه بیشتری داشته باشیم و بتونیم اشتهامون رو کنترل کنیم.

1. برای کنترل اشتها آدامس بجوید

بهتره وقتی گرسنه هستیم برای خرید مایحتاج خوراکی روزانه یا هفتگی منزلمون به فروشگاه یا سوپرمارکت نریم یا اگر رفتیم، وقتی مشغول خریداری مواد مورد نیازمون هستیم آدامس بجویم. مخصوصا آدامس های بدون شکر. وقتی که آدامس می جویم کمتر احساس گرسنگی می کنیم و کمتر هوس به خوردن هله هوله میکنیم بنابراین حتما هله هوله کمتری هم میخریم و با خود به منزل میبریم. طبق مطالعاتی که در این مورد صورت گرفته مشخص شده افرادی که حین خرید کردن آدامس میجوند به جای انتخاب موادی مثل چیپس، پفک و … غذاهای سالم و سبزیجات به سبدهای خریدشون اضافه کرده اند.

آدامس بجوید

آدامس بجوید

2. اول مواد غذایی سالم و کم کالری را در بشقابتان بریزید

چه وقتی در منزلمون هستیم و چه در رستوران، همیشه اول سراغ خوراکی های سالم برویم. مطالعات انجام شده در این مورد نشون دادن که وقتی افراد در حال پر کردن ظرفشون هستن، تمایل دارن تا از موادی که اول انتخاب کردن مقدار بیشتری رو تو ظرفشون بریزن. بنابراین سعی کنیم اول ظرفمون رو از خوراکی های سالمی مثل سالاد، سبزیجات و غلات کامل پر کنیم و بعد سراغ مابقی مواد غذایی بریم تا حجم بیشتری از ظرفمون با کم کالری تر ها پر کنیم.

سالاد

سالاد

3.برای کنترل اشتها از ظروف آبی استفاده کنید

باور کنین یا نه رنگ ظرفی که توش غذا میخوریم در مقدار غذا خوردمون تاثیر داره. هر چقدر رنگ بشقاب غذامون سرد تر باشه اشتهامون به غذا هم کمتر میشه. اگه دقت کرده باشین بیشتر رستوران ها با رنگ های گرم طراحی و دیزاین شدن که علتش دقیقا اینه که مشتری هاشون ولع بیشتری برای سفارش و خوردن غذا داشته باشن. پس بد نیست که اگر برنامه داریم تا وزن کم کنیم، چند تا بشقاب آبی بخریم.

از ظروف آبی استفاده کنید

از ظروف آبی استفاده کنید

4. برای غذا خوردن از ظروف کوچک استفاده کنید

اندازه بشقاب غذامون به صورت ناخوداگاه مقدار غذایی که مجازیم بخوریم رو به ما نشون میده. به شکل زیر نگاه کنین مقدار غذایی که در هر دو ظرف کوچک و بزرگ هست کاملا مساویه ولی غذایی که داخل ظرف بزرگ تر هست به نظر کمتر میاد، پس اگر ظرف بزرگ تر رو برای غذا خوردن انتخاب کنیم احتمال اینکه غذای بیشتری داخلش بریزیم و کلش رو هم نوش جان کنیم خیلی بیشتره.

برای غذا خوردن از ظروف کوچک استفاده کنیم

برای غذا خوردن از ظروف کوچک استفاده کنیم

5. به استرس های خود با خوردن پاسخ ندهید

حتما برای همه ما پیش اومده که بدون اینکه گشنه باشیم، ولع به غذا خوردن داشته باشیم. علت این امر میتونه استرس، خستگی یا بی حوصلگی باشه. در همچین مواقعی سعی کنیم به جای اینکه سراغ خوردن بریم و خودمون رو با اون مشغول کنیم تا از موضوعی که باعث استرسمون شده دور بشیم یا از بی حوصلگی در بیایم، سراغ فعالیت های دیگری مثلا چند حرکت نرمشی برای ریلکسیشن یا خواندن کتاب و سایر فعالیت های مفید برای کاهش استرس بریم.

به استرس های خود با خوردن پاسخ ندهید

به استرس های خود با خوردن پاسخ ندهید

6. اسنک های مضر را دور از دسترس قرار بدهید

اول از همه بهتره سعی کنیم تا از خرید اسنک هایی که مفید نیستن خودداری کنیم. ولی اگر به هر دلیلی اونها رو خریداری کردیم، این اسنک ها رو در محلی قرار بدیم که جلوی دیدمون نباشن و دسترسی بهشون مشکل باشه. برای مثال در قفسه های بالایی کابیتهای آشپزخانه که دستمون به این راحتی ها بهشون نمیرسه، بذاریمشون تا کمتر و سخت تر اقدام به خوردنشون کنیم.

اسنک های مضر رو دور از دسترس قرار بدهید

اسنک های مضر را دور از دسترس قرار بدهید

7. در رستوران ها همیشه سایز کوچک غذاها را سفارش دهید

خیلی وقت ها برامون پیش اومده که به رستوران رفته باشیم، غذا سفارش داده باشیم و وقتی هنوز غذامون تموم نشده سیر شده باشیم. ولی معمولا چون غذایی که سفارش دادیم خوش طعم و باب دلمونه یا اینکه نمیخوایم پولی که خرج کردیم هدر بره و غذامون حیف بشه سعی میکنیم کل غذا رو بخوریم که همین موضوع به مرور باعث اضافه وزن میشه. بهتره سعی کنیم همیشه سایز کوچک غذاهارو سفارش بدیم یا اینکه اگر دسته جمعی به رستوران رفته باشیم، یک غذا رو برای دو نفر سفارش بدیم تا از پرخوری های احتمالی جلوگیری کنیم.

در رستوران ها همیشه سایز کوچک غذاها را سفارش دهید

در رستوران ها همیشه سایز کوچک غذاها را سفارش دهید

8. آهسته غذا بخورید

همیشه سعی کنیم غذا رو آهسته بخوریم، کامل بجویم، لقمه های کوچکتری برداریم و همچنین بین قاشق های غذایی که میخوریم فاصله زمانی بیشتری بدهیم. این امر باعث میشه که غذای کمتری خورده و زودتر احساس سیری کنیم.

آهسته غذا بخورید

آهسته غذا بخورید

با رعایت این 8 راهکار ساده بدون اینکه زحمت زیادی به خودمون بدیم یا سختی کشیده باشیم، می تونیم جلوی اشتهای کاذبمون رو بگیریم و به زیاده روی در غذا خوردن غلبه کنیم.

۰۰۰

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر