کودکان چاق به دلایل مختلفی از جمله عوامل محیطی، فاکتور های ژنتیکی و سبک زندگی دارای اضافه وزن هستند. اگر چه چاقی می تواند به دلیل افزایش کالری و چربی کودک باشد، اما محققان علل اصلی چاقی کودکان را نوشیدنی های گازدار و مصنوعی، وعده های غذایی حجیم و عدم فعالیت فیزیکی دانسته اند. توجه شود که تاثیرات کودکان چاق فقط در اضافه وزن و وضعیت ظاهری نیست. بلکه چاقی این کودکان می تواند احتمال ابتلا به بیماری هایی چون دیابت، فشار خون بالا، کلسترول، مشکلات تنفسی مانند آسم، مشکلات مفصلی، بیماری کبد چرب و سوزش سر دل را افزایش دهد. همراهی افراد خانواده به ویژه پدر و مادر می تواند تاثیر بسیار زیادی در کاهش وزن کودک داشته باشد. در این مطلب 6 مورد از مهمترین راهکارهایی که برای کاهش اصولی و صحیح وزن کودک مورد نیاز است، آورده شده است.

1. میزان قند و کربوهیدرات را کنترل کنید

مطالعات نشان داده است که وقتی یک کودک غذای بسیار شیرین، قندی و دارای کربوهیدرات زیاد مصرف می کند، گلوکز خون او افزایش یافته و پس از آن افت می کند، حتی موجب گرسنه شدن کودک هم می شود. در حالی که یک وعده غذایی با گلوکز کم، دارای فیبر بالایی بوده و مدت زمان بیشتری طول می کشد تا هضم شود. به علاوه غذا می تواند روی خلق و خوی کودک نیز موثر باشد. وقتی قند خون کودک سریعا بعد از یک غذای سرشار از گلوکز افزایش پیدا کند، میزان هورمون استرس او نیز بیشتر می شود. همین موضوع  موجب عدم تمرکز، اضطراب و پریشانی در کودک می شود.

2. میزان مصرف چربی را در کودکان چاق کنترل کنید

چربی ها همیشه دشمن بدن نیستند. به خصوص در کودکان، چربی های سالم مانند روغن های اشباع نشده و روغن های گیاهی مانند روغن کنجد، روغن هسته انگور و روغن آووکادو، سرعت هضم غذا را کاهش داده و حجم میوه ها، سبزیجات و غلات را بیشتر کرده تا کودک دیرتر احساس گرسنگی کند. چربی در واقع برای سلامتی کودک حیاتی است؛ زیرا برای ساخت غشاهای سلولی، کنترل سیستم عصبی، سیستم ایمنی و سلامت کلی بدن تاثیر گذار است.

کنترل میزان چربی برای کاهش وزن کودک

کنترل میزان چربی برای کاهش وزن کودک

3. از پروتئین استفاده کنید

سعی کنید در تمامی وعده های غذایی اصلی و میان وعده ها از پروتئین استفاده کنید. زیرا پروتئین باعث ترشح هورمونی می شود که به بدن کودک کمک می کند تا چربی های ذخیره شده را برای انرژی مورد نیاز، مصرف کند.

استفاده از پروتئین در رژیم غذایی کودک

استفاده از پروتئین در رژیم غذایی کودک

4. میوه و سبزیجات مصرف کنید

در رژیم غذایی از مقدار زیادی سبزیجات و میوه ها استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که تمامی میوه ها و سبزیجات شاید برای کودک مناسب نباشند. بنابراین سعی کنید بیشتر از سبزیجاتی چون کلم بروکلی، هویج، کرفس، لوبیا، سیب، پرتقال، انگور، طالبی، کیوی و توت استفاده نموده و ذرت، سیب زمینی، آناناس و موز را کمتر مصرف نمایید.

استفاده از سبزیجات و میوه های کم کالری در رژیم غذایی کودک

استفاده از سبزیجات و میوه های کم کالری در رژیم غذایی کودک

5. غذاهای ناشناخته نخرید

غذاهای ناشناخته و مصنوعی یا به عبارتی غذاهای ناسالم مانند انواع ناگت ها و ساندویچ های خیابانی، لواشک، پفک و بسیاری از غذاها و تنقلات دیگری که حالت طبیعی و سالم ندارند، نخرید. زمانی که می خواهید غلات تهیه کنید، سعی کنید بیشتر به دنبال نان گندم، بلغور جو دو سر و برنج قوه ای باشید.

عدم استفاده از غذاهای چرب و خیابانی

عدم استفاده از غذاهای چرب و خیابانی

6. به بچه ها احساس محرومیت ندهید

برای اینکه کودک وزن اضافی خود را کم کند، لازم است که تمامی اعضای خانواده با او همراه شوند تا کودک احساس تنهایی نکند. باید به کودک فهمانده شود که بر روی کیفیت غذا به جای کمیت آن تمرکز کند. می توانید در هنگام غذا درست کردن از کودکان به خوبی کمک گرفته تا با رضایت کامل وزن خود را کاهش دهند.

همراهی کودک توسط اعضای خانواده در دوره کاهش وزن

همراهی کودک توسط اعضای خانواده در دوره کاهش وزن

5/5 - (1 امتیاز)