راهکار هایی ساده برای مقابله با بی خوابی

شاید براتون عجیب باشه ولی بی خوابی مشکلاتی خیلی بیشتر از اون چیزی فکر میکنین پیش روتون خواهد گذاشت. بی خوابی علاوه بر اینکه برای بدن مضره برای ذهنمون هم عوارض زیادی به دنبال داره. بی خوابی اول از همه...

گلزار نورمحمدیان
گلزار نورمحمدیان آپدیت:
راهکار هایی ساده برای مقابله با بی خوابی

شاید براتون عجیب باشه ولی بی خوابی مشکلاتی خیلی بیشتر از اون چیزی فکر میکنین پیش روتون خواهد گذاشت. بی خوابی علاوه بر اینکه برای بدن مضره برای ذهنمون هم عوارض زیادی به دنبال داره. بی خوابی اول از همه روی سطح هوشیاری ما تاثیر گذاشته و بعد قدرت تمرکزمون رو تضعیف میکنه و حتی گاهی بی خوابی های طولانی مدت باعث بدگمانی و مشکوک شدن بی دلیل فرد به هر کس و هر چیزی خواهد شد.

افسردگی، اضطراب و درد های جسمانی گوناگون با بی خوابی مرتبط هستند. بنابراین خیلی مهمه که به کیفیت و کمیت خوابمون اهمیت بدیم تا سالم تر و شاد تر باشیم. در این مطلب درباره 5 راهکار ساده برای خواب بهتر صحبت خواهیم کرد.

1. استفاده از تشک های مرغوب و با کیفیت برای خواب

تشک های مرغوب و استاندارد طوری طراحی شده اند که وضعیت اندام ها و ستون فقرات در بهترین شکل ممکن قرار بگیره و همین امر باعث بهتر شدن جریان خون در اندام ها و تنفس بهتر میشه. علاوه بر این تشک خوب و مرغوب کمتر باعث درد ماهیچه ها و عضله ها و خواب رفتن اندام ها در حین خواب میشه بنابراین میتونیم بدون تکون های زیاد راحت توی تختمون بخوابیم و در طول شب کمتر بیدار بشیم.

استفاده از تشک های مرغوب و با کیفیت برای خواب

استفاده از تشک های مرغوب و با کیفیت برای خواب

2. داشتن برنامه ای روتین و ثابت برای خواب

ممکنه اکثر ما اینکه برنامه ای روتین شبانه برای خواب داشته باشیم و هر شب در ساعت مشخصی به رختخواب بریم، رو دوست نداشته باشیم. ولی مطمئن باشین این برنامه خیلی به خواب بهترمون کمک میکنه. چون هنگامی که بدنمون به خوابیدن در یک ساعت مشخص عادت کنه، در آینده دقیقا حدود همان ساعت احساس خستگی و خواب آلودگی خواهیم کرد و وقتی به رختخواب برویم خیلی زود به خواب خواهیم رفت، بنابراین ناخوداگاه زمان خواب و بیدار شدنمون تنظیم میشه.

داشتن برنامه ای روتین و ثابت برای خواب

داشتن برنامه ای روتین و ثابت برای خواب

3. خودداری از مصرف برخی نوشیدنی ها

ساختار نوشیدنی های حاوی کافئین مانند چای یا قهوه و همچنین نوشیدنی های شیرین مثل نوشابه ها به گونه ایست که باعث افزایش انرژی ما خواهند شد و سر حالمون میارن. بنابراین این نوشیدنی ها خواب رو مختل میکنن. پس بهتره که 1 الی 2 ساعت قبل از خواب از مصرف این نوشیدنی ها خود داری کنیم و به جای اون ها از آب یا شیر استفاده کنیم. مخصوصا مصرف 1 لیوان شیر ولرم نیم ساعت قبل از خواب باعث ریلکس تر شدن بدن و در نتیجه خواب بهتر خواهد شد.

خودداری از مصرف برخی نوشیدنی ها

خودداری از مصرف برخی نوشیدنی ها

4. انتخاب فضای مناسب برای خواب

سر و صدای محیط خونه یا خیابون و نور زیاد اتاق تاثیر زیادی بر نامطلوب بودن خواب خواهند گذاشت. بنابراین سعی کنیم اتاق خوابی رو انتخاب کنیم که ساکت و تاریک باشه و همچنین میتونیم قبل از خواب از موزیک های ملایم برای ریلکس شدن و خواب راحت تر استفاده کنیم.

انتخاب فضای مناسب برای خواب

انتخاب فضای مناسب برای خواب

5. ورزش کردن در طول روز

ورزش مناسب در طول روز علاوه بر کمک به سلامت بدن باعث خواب بهتر تر هم میشه چون باعث خسته شدن بدنمون و راحت تر به خواب رفتن ما میشه. علاوه بر این وقتی که سالم تر باشیم کیفیت تنفس و جریان خون بدنمون مطلوب تر شده و سم زدایی از بدن بهتر انجام خواهد شد و همین سم زدایی بهتر کیفیت خواب رو بالا میبره.

خواب به اندازه علاوه بر اینکه باعث داشتن احساسی خوب در طول روز میشه سلامت جسمی و ذهنی ما رو نیز افزایش می دهد. تحقیقات ثابت کرده اند افرادی که خواب شبانه بهتری دارند زندگی شاد و سالم تری رو پیش رو خواهند داشت.

ورزش کردن در طول روز

ورزش کردن در طول روز

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *