حتی اگه در طی روز غذای بی مصرف و بی فایده هم نخورید بدون اینکه متوجه بشید مقداری قند وارد بدنتون میکنین. از آنجاییکه شیرینیجات فوق العاده اعتیاد آور هستند، برای حفظ سلامتی بهتره که مصرف اونها رو کاهش بدیم. کاهش مصرف قند و شکر در رژیم غذایی ممکنه کاری ترسناک به نظر برسه اما این کار کاملا عملیه. در این نوشته چند راهکار ساده برای کاهش مصرف روزانه ی قند و شکر رو بهتون پیشنهاد میکنم.

جانشینی سالم تر جایگزین قند

هدف از پیدا کردن جانشین برای ماده قندی این نیست که بطور کامل قند رو از برنامه غذایی حذف کنید بلکه هدف پیدا کردن جانشین سالم و مفید برای سلامتی است مثل شکر قهوه ای که حاوی قند مفید برای بدن است.

  • شما میتونید با اضافه کردن عسل محلی طبیعی به چای، هم مصرف قند رو کم کنید و هم با افزایش ایمنی بدن با آلرژی مبارزه کنید.
  • برای درست کردن شهد ها از شکر قهوه ای استفاده کنید. قندهای طبیعی بدلیل اینکه برای پردازش و هضم به مدت زمان طولانی تری احتیاج دارند و از آنجاییکه مدت زمان برای پردازش به گلوکز هرچه طولانی تر باشد بهتر است، پس جایگزین مناسب تری هستند.
عسل جایگزین شکر

عسل جایگزین شکر

از قند نوشیدنی ها غافل نشید

ساده ترین راه برای شروع کاهش مصرف شکر، نوشیدنی هاست. میتونید از طعم دهنده ها به جای شیرین کننده ها استفاده کنید. مثل چای که میتونید اون رو با لیموی تازه میل کنید یا بجای آن از نوشیدنی آب و لیمو استفاده کنید.

چای طعم دار

چای طعم دار

برچسب مواد غذایی رو چک کنید

قند افزودنی اسامی متفاوتی دارد. حتی اگر اسم شکر به شکل واضح و صریح روی بسته بندی های مواد غذایی نوشته نشده باشد، شما نباید به نداشتن هیچگونه ماده قندی در آن مطمئن باشید. نام هایی مثل ساکاروز، مالتوز و فروکتوز نوعی قند بشمار می آیند. از شایع ترین مخفیگاه های شکر، سس های سالاد، ادویه جات و چاشنی ها هستند.

رب گوجه و سس حاوی قند

رب گوجه و سس حاوی قند

عطر و طعم بیشتری به غذا بدهید

بجای افزودن شکر اضافی به غذاها، از طعم دهنده ها و عطریاتی مثل وانیل، دارچین و جوز و طعم مرکبات برای رسیدن به طعم شکر استفاده کنید. استفاده از این طعم دهنده ها، راهی عالی برای اضافه کردن شیرینی به غذا و نوشیدنی بدون افزودن شکر فراوری شده است. وقتی که مصرف شیرینی جات رو کاهش میدید به شکل شگفت انگیزی میلتان به آنها هم کاهش پیدا میکنه.

طعم دهنده ها

طعم دهنده ها

به این مطلب امتیاز بده