طبق آمارهایی که بدست آمد، درصد بالایی از افراد تنها زندگی میکنند. دلیل اصلی این سقوط تدریجی، روابط نامناسب است. کاهش میزان ازدواج نیز دلیل دیگری برای تشدید این شرایط است، که در این حالت یک سوال ساده پیش می آید که آیا داشتن ارتباط پایدار کار خیلی سخت است؟ در مراکز مشاوره خانواده، ما این چالش ها را درک می کنیم و به شما در برقراری ارتباط با همسرتان کمک می کنیم. برای بهبود یک ازدواج نیازی به مداخله های زیاد نیست. می توانید با تغییرات کوچکی در عادت های روزانه خود تفاوت زیادی را در رابطه خود ایجاد کنید. در ادامه ما چند راهکار موثر برای تقویت رابطه زوجین و رسیدن به سعادت در زندگی زناشویی را بیان کردیم با ما همراه باشید.

1.اهداف را با یکدیگر تنظیم کنید

یک تیم دو نفره تشکیل دهید و برای رسیدن به اهداف مشترکتان تمام تلاش خود را به کار ببندید. این اهداف لزوما نباید یک هدف بزرگ باشد. حتی این هدف می تواند انجام یک کار کوچک مانند تصمیم گیری برای صرف وقت با همسرتان باشد. یکی از اجزای اصلی یک رابطه شاد، تلاش برای دستیابی به مجموعه ای از اهداف مشترک است. انجام این کار باعث می شود که هر دوی شما در یک جهت حرکت کنید. هر زمانی که به یک نقطه از پیروزی رسیدید، می توانید یک جشن دو نفره ترتیب دهید و پیروزیتان را جشن بگیرید.

اهداف را با یکدیگر تنظیم کنید

اهداف را با یکدیگر تنظیم کنید

2.یکدیگر را بپذیرید و قدردان هم باشید

کلید تقویت روابط شما با همسرتان پذیرش و قدردانی است. به جای اینکه درباره هر مساله یا ویژگی در همسرتان شکایت کنید، یاد بگیرید که خصوصیات او را بپذیرید. باید بدانید که هیچ انسانی، حتی خود شما کامل نیستید. برای بهبود رابطه خود با همسرتان باید سپاسگزار هر کاری باشید که انجام می دهد از او تشکر کنید، تا احساس کند که کارهایش را می بینید و برای او ارزش غائلید.

یکدیگر را بپذیرید و قدردان هم باشید

یکدیگر را بپذیرید و قدردان هم باشید

3.یک روز یا یک شب در هفته را برای با هم بودن تخصیص دهید

همه ی افراد در زندگی روزمره بسیار مشغول هستند، ممکن است این موضوع به دلیل انجام کارهای روزانه، تعهدات خانوادگی و یا هر دلیل دیگری باشد. همین دلایل باعث می شود افراد زمانی که باید به همسر خود اختصاص دهند تا روابط زناشویی آنها رشد یابد را از دست دهند. مهم است که رابطه خود را به طور منظم با تغذیه ی مناسب رشد دهید. بعد از مشورت با همسر خود می توانید یک شب را برای با هم بودن در نظر بگیرید. انجام این کار نه تنها زمانهایی را برای دو نفره بودن در اختیارتان قرار می دهد، بلکه به طرز شگفت انگیزی رابطه ی شما را بهبود می بخشد.

یک روز یا یک شب در هفته را برای با هم بودن تخصیص دهید

یک روز یا یک شب در هفته را برای با هم بودن تخصیص دهید

4.تمام عوامل حواس پرتی را کنار بگذارید

زمانی که در کنار شریک زندگی خود هستید، هیچ چیز دیگری نباید خلوت و آسایشتان را به هم بریزد. سعی کنید تمام حواس پرتی های اطرافتان را حذف کنید تا توجه تان را کمتر به خود جلب کنند. تلفن همراه خود را در حالت بی صدا قرار دهید، لپ تاپ خود را خاموش کرده و زمانی که قصد دارید با او صحبت کنید تلویزیون را نیز خاموش کنید تا همسرتان متوجه شود که تمام حواستان پیش او است و برایش ارزش قائل هستید.

تمام عوامل حواس پرتی را کنار بگذارید

تمام عوامل حواس پرتی را کنار بگذارید

5.یک شنونده خوب برای او باشید

حتما شنیده اید که می گویند “ ما دو گوش و یک زبان داریم تا بیشتر گوش کنیم و کمتر صحبت کنیم” شما نیز باید این کار را انجام دهید تا روابط خود را تقویت کنید. بیش از حد صحبت کردن و گوش ندادن می تواند باعث ویرانی یک رابطه زناشویی شود. هنگامی که شریک زندگیتان صحبت می کند باید با شور و اشتیاق زیاد به صحبتهای او گوش کنید تا متوجه شود که علاقمند هستید با او صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که هنر یک مکالمه گوش دادن است.

یک شنونده خوب برای او باشید

یک شنونده خوب برای او باشید

6.سرگرمی ها را زنده نگه دارید

یکی از جنبه های مثبت بودن در یک رابطه طولانی این است که یکدیگر را به خوبی بشناسید. از طرف دیگر، جنبه منفی این است که نوآوری در زندگی از بین می رود. بنابراین با داشتن فعالیت های سرگرم کننده یک جذابیت جدید در رابطه خود ایجاد کنید. عامل سن و سال را کنار بگذارید و برخی از فعالیت ها را هر چند که خجالت آور باشد برای سرگرمیتان انجام دهید.

سرگرمی ها را زنده نگه دارید

سرگرمی ها را زنده نگه دارید

7.بر روی نقاط مثبت تمرکز کنید

سعی کنید به جای اینکه روی اشتباهاتی که در یک رابطه ایجاد می شود متمرکز شوید، بر روی کارهایی که به خوبی انجام می شود تمرکز کنید. به جای اینکه به دنبال دلیلی برای جنگ و کشمش باشید انرژی خود را بر روی چیزهای ثابت و بهبود روابط متمرکز کنید. آن چیزی که در یک رابطه باعث خوشحالیتان می شود را پیدا کنید و احساساتتان را با شریک زندگی خود در میان بگذارید. در مقابل از او هم بخواهید که این کار را انجام دهد. به این ترتیب هر دو می توانید از احساسات یکدیگر مراقبت کنید.

حرف آخر

مواردی که ذکر شد برخی از راههای موثر برای تقویت روابط شما با همسرتان است. جدای از این، شما همچنین می توانید خاطرات خوب خود را به خاطر بیاورید و نشان دهید که چقدر آنها را دوست دارید. روابط قوی به خودی خود اتفاق نمی افتد، این موضوع زمان، صبر و تلاش هر دو نفر را در یک زندگی نیاز دارد تا زوجین بتوانند روابط خوبی باهم داشته باشند. از این نکات استفاده کنید و روابط زناشویی خود را تقویت نمایید.