اعتماد به نفس به این معنی است که چگونه خود را می بینید. این ارزیابی شخصی شامل نقاط قوت و ضعف شماست. افرادی که دارای عزت نفس هستند می توانند قدر نقاط قوت خود را بدانند و نسبت به هر محدودیتی که در خود می بینند با دلسوزی رفتار کنند. آنها برای خود ارزش قائل هستند و انتظار دارند که دیگران هم به آنها احترام بگذارند.

چرا افراد مبتلا به ADHD دارای عزت نفس پایینی هستند؟

تمرکز پایین و فراموشی از علائم ADHD است، آنها نیاز به خشنودی و لذت زیادی برای نتایج کارهایشان هستند چرا که افرادی که دچار ADHD هستند، تجربیات منفی و رویدادهای تلخی در زندگی دارند. به عنوان مثال اینگونه افراد ممکن است که افت تحصیلی، مشکل در محل کار یا مشکلات اجتماعی در مواردی مانند برقراری رابطه با دوستان و تداوم آن و یا روابط عاشقانه را تجربه کنند. این تجربیات و شکست های ناامید کننده اعتماد به نفس را تحت تاثیر قرار می دهد. شما می توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید زیرا همه چیز تحت نظر خودتان است و لازم نیست که به دیگران تکیه کنید. در ادامه با راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در افراد مبتلا به بیش فعالی آشنا خواهید شد.

1.به خودتان ایمان داشته باشید

تجربیات و شکست های منفی مکرر بر عزت نفستان تاثیر خواهد گذاشت. همچنین منجر به بی اعتمادی نسبت به خود و ایجاد شک و تردید به توانایی ها و استعدادهایتان خواهد شد. برای متوقف کردن این چرخه و بهبود اعتماد به نفس مهم است که خودتان را باور داشته باشید. ایمان به خود ممکن است کلیشه ای به نظر برسد، اما اگر بتوانید به توانایی ها و استعدادهایتان ایمان داشته باشید، اولین قدم را برای بهبود عزت نفستان با موفقیت طی کرده اید. تحقیقات نشان داده است، افرادی که مبتلا به اختلال ADHD هستند، دارای انعطاف پذیری و توانایی بالایی در سازگاری با شرایط دارند. بدون توجه به تاریخچه زندگی انسانها، تغییر همیشه امری ممکن است.

به خودتان ایمان داشته باشید

2.بر قدرت و توانایی های خود تمرکز کنید

همه ی افراد دارای استعدادها و نقاط قوت منحصر به فردی هستند. شما چطور؟ اگر شما نسبت به این موضوع مطمئن نیستید، با کمی دقت در طول یک هفته متوجه خواهید شد که چه وظایف و فعالیت هایی برای شما آسان تر به نظر می رسند. از انجام چه کاری لذت می برید و با انجام چه کاری احساس خشنودی خواهید داشت. این ها همه سرنخ هستند. سعی کنید به این موضوعات توجه کنید و برای آنها وقت بگذارید، زیرا یک روش سریع برای بهبود اعتماد به نفس به شمار می رود. به جای اینکه وقت خود را صرف فعالیت هایی کنید که برایتان سخت است، برای کارهایی وقت بگذارید که در انجام آنها خبره هستید. سعی کنید این قانون کلی را در همه بخش های زندگی خود از جمله محل کار، خانه، هنگام خوش گذرانی و تفریحات و غیره به کار ببرید.

بر قدرت و توانایی های خود تمرکز کنید

بر قدرت و توانایی های خود تمرکز کنید

3.مهارت های خود را توسعه دهید

علاوه بر تمرکز روی نقاط قوت، مهارت های اساسی ای در زندگی وجود دارد که برای رسیدن به موفقیت و داشتن احساس خوب به آنها نیاز دارید. ممکن است مهارت هایی که دارید به طور طبیعی به دلیل وجود بیش فعالی ذهنی شما فرصت بروز نداشته باشند،در حالی که ممکن است در صورت داشتن زمان بتوانید در آنها نیز موفق باشید.

یادگیری موارد زیر می تواند بسیار مفید باشد:

  • مدیریت زمان: رسیدن به موقع باعث می شود که احساس اطمینان بیشتری داشته باشید.
  • مدیریت پول: ولخرجی کردن یا فراموش کردن پرداخت به موقع تعهدات مالی که دارید می تواند کم کم باعث کاهش عزت نفستان شود.
  • برنامه رژیم غذایی: وقتی گرسنه اید و یا در حال خوردن غذاهای نا سالم هستید، سخت است احساس کنید شما بهترین هستید و همه چیز خوب پیش می رود .
  • خانه داری: داشتن یک خانه ی کثیف و بدبو عزت نفس را کاهش می دهد.

انجام این وظایف برای شما سخت است زیرا نیاز به مهارت هایی دارند که برای افراد مبتلا به این اختلال چالش برانگیز است، اما با این وجود ممکن است که بتوانید در همه ی این مهارت ها به موفق دست یابید.

4.به خودتان باز خورد مثبت دهید

به هر شکلی که در دوران کودکی فردی منظم و مرتب بودید، می تواند روی اینکه خود را چطور می دیدید و حالا چه دیدگاهی نسبت به خود دارید تاثیر گذار باشد. کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی در مقایسه با تعریف و تمجید شنیدن بیشتر انتقاد می شوند. زمانی که به یک فرد بالغ بدل شدید ممکن است روی کارهایی تمرکز نمایید که قبلا اشتباه انجام میدادید و یا توانایی انجامشان را نداشتید، چرا که این موضوع به پیش فرض ذهنیتان بدل شده است. اکنون، برای هر انتقادی که از خودتان دارید، دو کاری را که به خوبی انجام داده اید را در نظر بگیرید. انجام این کار کمک خواهد کرد تا با برقراری تعادل در کارها بتوانید به عزت نفس خود کمک کنید.

5.هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید

مانند یک کودک ممکن است که به طور مداوم عادت داشته باشید که خود را با دیگران مقایسه کنید. ممکن است که خواهر و برادرتان، دوستان و همکلاسی هایتان کارهایی که برایتان سخت است را به خوبی انجام دهند نظیر نشستن و توجه در کلاس درس. زمانی که خود را با دیگران مقایسه می کنید منجر به کاهش اعتماد به نفس در خود خواهید شد، زیرا همانطور که ما به ندرت مقایسه هایی که انجام می دهیم باعث بهتر شدن شرایط خواهد شد. سعی کنید عادت مقایسه خود با دیگران را ترک کنید.

هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید

هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید