بسیاری از زنان ممکن است که در طول بارداری کاهش اشتها را تجربه کنند، این معضل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. علاوه بر ناراحتی های طبیعی و تغییرات هورمونی، این واقعیت که در طول بارداری رشد کودک چندین بار کاهش پیدا می کند نیز می تواند یکی ازدلایل اصلی به شمار آید. در این میان باید عادات غذایی سالم را حفظ کنید تا کودک دلبندتان به طور طبیعی و سالم رشد کند. راهکارهای بسیاری وجود دارد که از طریق آن می توانید اشتهای خود را در دوران بارداری افزایش دهید که در مطلب امروز ما به شش مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

1.وعده های غذایی خود را کوچکتر کنید

یکی از بهترین راه ها برای افزایش اشتها در دوران بارداری، خوردن وعده هایی با حجم کمتر است و سعی کنید نیمی از مقدار غذایی که همیشه میل می کنید را درون بشقاب خود بریزید. انجام این کار برای جلوگیری از پرخوری و داشتن اشتهای کافی برای وعده غذایی بعدی است. انجام این کار شما را قادر می سازد تا در طول روز 5 تا 6 وعده غذایی کوچکتر را نوش جان کنید.

وعده های غذایی خود را کوچکتر کنید

وعده های غذایی خود را کوچکتر کنید

2.غذای تازه و جدید را در رژیم غذایی خود قرار دهید

راه دیگر برای افزایش اشتها در طول بارداری این است که غذاهای متنوع را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. هنگامی که برخی از گزینه های جدید و هیجان انگیز را در وعده های غذایی خود بگنجانید، می توانید اشتهای خود را مجددا تغییر دهید. سعی کنید به کمک دوستان و یا جستجو در اینترنت دستورالعمل های غذایی جدید را یافته و امتحان کنید. با انجام دادن این کار می توانید شروع به خوردن غذاهای بهتر و متنوع کنید و در نهایت اشتهای خود را افزایش دهید.

غذاهای تازه و جدید را به رژیم خود اضافه کنید

غذاهای تازه و جدید را به رژیم خود اضافه کنید

3.مواد غذایی مورد علاقه خود را جایگزین کنید

گاهی اوقات در دوران بارداری شما ممکن است تمایل نداشته باشید که غذاهای خاصی را میل کنید و این می تواند اشتهایتان را کاهش دهد، بنابراین بهتر است که در این مواقع غذاهایی را که علاقمند هستید جایگزین نمایید تا با این کار اشتهای خود را افزایش دهید.

مواد غذایی مورد علاقه خود را جایگزین کنید

مواد غذایی مورد علاقه خود را جایگزین کنید

4.کاهش تهوع و افزایش اشتها

در بسیاری از مواقع، تهوع می تواند یکی از دلایل کاهش اشتها در این دوران باشد. بنابراین با کاهش حالت تهوع، می توانید اشتهایتان را به دوران قبل از بارداری برگردانید. یکی از بهترین راههای کاهش تهوع، نوشیدن چای زنجبیل است. همچنین می توانید در این دوران برگ نعناع را بو کنید، زیرا انجام این کار تاثیر بسزایی در کاهش حالت تهوع خواهد داشت. بعضی از راه های دیگر شامل بوییدن لیمو، عطر مورد علاقتان و یا هر چیز دیگری که دوست دارید می تواند موثر باشد.

کاهش تهوع و افزایش اشتها

کاهش تهوع و افزایش اشتها

5.استفاده از ادویه جات را محدود کنید

چاشنی های قوی و ادویه جات می توانند باعث احساس گرسنگی کمتر و از دست دادن اشتها شوند. بهتر است که در این دوران از خوردن غذاهای تند دوری کنید و مقدار کمتری از ادویه ها را به مواد غذایی خود اضافه نمایید، چرا که کمک می کند تا اشتهایتان به حالت قبل بازگردد. سعی کنید در دوران بارداری غذاهای شیرین، مفید و سالم را نوش جان کنید.

خوردن و استفاده از ادویه جات را محدود کنید

خوردن و استفاده از ادویه جات را محدود کنید

6.افزایش اشتها به کمک پیاده روی و ورزش کردن

از دست دادن اشتها می تواند به علت عدم فعالیت بدنی و البته تنبلی رخ دهد، در اینصورت در طول بارداری سعی کنید برنامه ی منظمی برای پیاده روی داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید تا بیشتر احساس گرسنگی کرده و در نهایت مواد مغذی بیشتری را دریافت نمایید. از پزشک خود سوال کنید که کدام تمرینات ورزشی برای شما بی خطر هستند و مطمئن شوید که یک سطح صاف و پایداری را برای حرکات ورزشی انتخاب کرده اید تا از افتادن و صدمه زدن به خودتان جلوگیری کنید.

افزایش اشتها به کمک پیاده روی و ورزش کردن

افزایش اشتها به کمک پیاده روی و ورزش کردن

باتوجه به نکات ذکر شده و انجام دادن آنها نه تنها می توانید اشتهای خود را افزایش دهید، بلکه قادرید کودکی سالم داشته باشید.

3.7/5 - (3 امتیاز)