راههای کنترل عصبانیت ناگهانی

مدیریت خشم و عصبانیت در کلام شاید راحت به نظر برسه اما همه ی ما میدونیم که زمان عصبانیت خیلی کار سختیه که بخوایم خودمونو کنترل کنیم. با تمرین و کمی فکر کردن در هنگام عصبانیت شاید به مرور زمان...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
راههای کنترل عصبانیت ناگهانی

کنترل عصبانیت و خشم در کلام شاید راحت به نظر برسه اما همه ی ما میدونیم که زمان عصبانیت خیلی کار سختیه که بخوایم خودمونو کنترل کنیم. با تمرین و کمی فکر کردن در هنگام عصبانیت شاید به مرور زمان بشه این کارو انجام داد و عصبانیت های ناگهانی رو کنترل کرد. این موضوع اصلا چیز پیش پا افتاده ای نیست، چرا که در صورت عدم کنترل عصبانیت ممکنه این مشکل باعث بروز اتفاقات ناگوار بشه. چند نکته که میتونه بهتون کمک کنه تا کمی کنترل شرایط را در چنین وضعیت هایی به دست بگیرین را با هم مرور میکنیم.

ورزش منظم

هورمونهایی که هنگام عصبانیت در بدن افزایش چشم گیری داره کورتیزول و آدرنالین هستن که همان همورمونهایی اند که انسان در هنگام ترس و فرار از یک خطر در بدن خود احساس میکنه. اما همیشه ممکن نیست شما در معرض خطرات بزرگ و آسیب رسان در زندگی باشین، اما ممکنه همیشه احساس عصبانیت به سراغتون بیاد. با انجام تمرینات ورزشی مستمر و مرتب بدن شما یاد میگیره که سطح آدرنالین و کورتیزول خودشو تنظیم و در حالت نرمالی نگه داره حتی در زمان عصبانیت. افرادی که از لحاظ جسمی در شرایط مناسبی قرار دارند، سطح مطلوبی از اندروفین در بدنشان دارن که این موضوع کمک میکنه تا احساس خوبی داشته باشن و کمتر عصبانی بشن.

ورزش منظم

ورزش منظم

خواب کافی و مفید به کنترل عصبانیت کمک میکنه

خواب بخش مهمی از زندگی هر انسانیه و میتونه به شما کمک کنه تا از بروز مشکلات جسمی و روحی و عاطفی از جمله عصبانیت جلوگیری کنین. هنگام خواب بدن و ذهن در حال استراحت بوده و سلول های آسیب دیده و مسیر های عصبی بازسازی میشن. همه ی ما میدونیم که بعد یک خواب مناسب و کافی بدن احساس راحتی بیشتر خواهد داشت و از هر گونه مشکل دور خواهد شد. خواب کافی در حدود 7 ساعت است که در بین افراد مختلف کمی بیشتر و یا کمتره.

خواب کافی و مفید

خواب کافی و مفید

برنامه ریزی برای بحث های سخت

اگر به هر دلیلی مجبور هستین تا با شخص یا اشخاصی به صورت طولانی و یا با شدت بیشتر بحث و مکالمه داشته باشین و احتمال میدین که به عصبانی شدنتون منجر بشه، سعی کنین قبل از بروز آن شرایط را کنترل کنین. قبل ورود به بحث برای آن برنامه ریزی کنین و موضوعات مورد بحث را یادداشت کنین تا در صورتی که نیاز شد از آنها استفاده کنین. با این روش همه ی آنچه انتظار دارین اتفاق بیفته را پیش بینی میکنین و چون قبلا بهشون فکر کردین کمتر به عصبانیت کشیده خواهید شد.

شوخ طبع باشید

همه در هنگام عصبانیت از کلمات نامناسب استفاده میکنن. خیلی از افراد سعی میکنن با کلمات کنایه آمیز و بی جا پاسخ طرف مقابلشونو بدن، در حالی که میشه با جملات طنز آمیز و لطیفتر جواب بدین تا هم شرایط را آروم کنید و هم شخصیت قابل احترامی از خودتون نشون بدین. با این کار هم فرد روبروییتون متوجه میشه شما دنبال بحث و دعوا نیستین و هم ناراحتی خودتون کاهش پیدا میکنه و اوضاع بهتر میشه.

لجبازی را کنار بگذارید

آدمهای مختلف متفاوتن و شما نمیتونین رفتارها، باورها و احساساتشون را کنترل کنین و انتظار داشته باشین طوری که شما میخواین رفتار کنن. سعی کنین واقع بین باشین و قبول کنید که آدمها ممکنه خصوصیات اخلاقی و رفتاریشون آنگونه باشه که ما دوست نداریم و نمیتونین آنها را تغییر دهید. تنها راهی که دارین اینه با تغییر در نگرش خودتون، نوع برخورد با این افراد را عوض کنید و با دید مثبت با شرایط برخورد کنید تا کمتر در معرض آسیب و خشم قرار بگیرین.

بخشش خوشایند تر از کینه است

بخشش و فراموش کردن بدی های دیگران نشانه ی ضعف نیست بلکه از روی قدرت شماست. اگه اجازه بدین که درونتون پر از خشم و کینه نسبت به بدی هایی بشه که دیگران در قبال شما انجام داده اند، تنها خودتونو در احساسات منفی و تلخی که همه ی ذهنتونو درگیر میکنه فرو میبرین. واقعیت اینه که اگه بتونین طرف مقابلتونو ببخشین و کارهاشو فراموش کنین هم احساس خشم را از خود دور میکنین و هم روابط بینتون بهتر خواهد شد.

کینه را کنار بگذارید

کینه را کنار بگذارید

ادب را رعایت کنید

در هنگام عصبانیت خوبه روی حرفهایی که قرار بزنید کنترل داشته باشید. استفاده از کلمات نامناسب فقط باعث میشه تنش بین دو طرف بیشتر بشه و هیچ تاثیر مثبتی نخواهد داشت. اگه سعی کنین از کلمات منطقی تر و تن صدان پایین استفاده کنید هم شخصیت خودتونو به فرد مقابل دیکته میکنین و هم باعث میشین از بروز عصبانیت و عواقب آن بین خودتون جلوگیری بشه.

ادب را رعایت کنید

ادب را رعایت کنید