تقریبا گوش هممون پر از حرفای روانشناسان و مشاوران خانوادست که میگن آمار ازدواج پایین اومده و آمار طلاق روز به روز بیشتر میشه و تمایل به ازدواج کم شده. کسایی که در سن ازدواج هستن تمایل بیشتری به دوستی و ارتباطات خارج از برنامه و بعضا نامشروع دارن و معمولا ترس از طلاق و مشکلات بعدیش رو بهونه میکنن. جدای از مشکلات اقتصادی که مانع ازدواج میشن تو این مطلب میخوام با بررسی دلایل روانشناختی این مسأله به چگونگی کارکرد یک ارتباط پایدار و اینکه ارتباطات متعدد مانع از دوام رابطه و ازدواج سالم میشن اشاره کنم.

رشد شخصیتی ملاک مهم یک ارتباط پایدار و سالم

داشتن یک ارتباط سالم که منجر به ازدواج موفق بشه خیلی ساده تر از دو طرف رابطه است. معمولا همه، دلایل بیرونی رو دلیل اصلی شکست و عدم موفقیت میدونن اما چرا هیچوقت خودمون رو مقصر نمیدونیم و همیشه تقصیر رو به گردن دیگران میندازیم.

برای اینکه ارتباطات دوستی منجر به یک رابطه پایدار به نام ازدواج بشه لازمه تا دو انسان تقریبا کامل یک کل رو تشکیل بدند. هر چارچوبی که وارد رابطه میکنیم به کیفیت ارتباطمون تأثیر میذاره پس رشد شخصیتی دو طرف و تقویتش در انتخاب شریک بسیار اهمیت داره و تجربه های باکیفیت و سازنده بیشترین تأثیر رو در ازدواج موفق میذاره.

شناخت لازمه ی تکمیل رابطه پایدار

شناخت لازمه ی تکمیل رابطه پایدار

برای داشتن ارتباط موفق به چه مهارت های شخصیتی نیازمندیم؟

  • اعتماد به نفس قوی: حسی که نسبت به خودتون دارین تأثیر مهمی روی اطرافیان و بازخوردشون نسبت به شما داره. کنار گذاشتن خجالت، تقویت اعتماد به نفس و داشتن یک تصویر سالم از خود بسیار مهمه و اگه حس خوب و قاطعی نسبت به خودتون داشته باشین احتمال اینکه دچار یک رابطه بد و لغزنده بشید کمتره.
  • تقویت مهارت های اجتماعی: بهترین راه برای ارتباط خوب و مناسب توانایی درک و فهم دیگران هست. اینکه بخوبی دیگران رو درک کنیم کمک بزرگی به شناخت خواسته های آنها و متقابلا نیازهای ما داره و داشتن این مهارت تأثیر فوق العاده ای به داشتن یک رابطه دوستی سالم که منجر به ازدواج بشه میذاره.
درک متقابل لازمه ی پایداری رابطه و رسیدن به ازدواج

درک متقابل لازمه ی پایداری رابطه و رسیدن به ازدواج

دوستیای زیاد منجر به رابطه ی سالم نمیشه

برای اینکه به هدف مطلوب برسیم لازم نیست که حتما همه چیز رو تجربه کنیم چون هستند کسانی که بارها و بارها یک کار مشابه رو اشتباه انجام میدن ولی از طرفی کسب تجربه میتونه به انتخاب بهتر و رابطه ی پایدار منجر شه درصورتی که آگاهانه و عاقلانه تصمیم بگیریم و اشتباهات گذشته رو تکرار نکنیم. مهم داشتن روابط دوستانه متعدد با جنس مخالف نیست بلکه چیزی که اهمیت داره انتخاب هوشمندانه و عدم تکرار رفتارهای نادرست روابط قبلیه که منجر به رشد فکری بشه. و از همه مهمتر از افراد به اصطلاح سمی و سود جو دوری کنید.

پایداری رابطه نیازمند انتخاب عاقلانه است

پایداری رابطه نیازمند انتخاب عاقلانه است

خودتون رو برای یک رابطه ی عاشقانه آماده کنید

ما همیشه برای اکثر کارهای روزمره مون برنامه ریزی میکنیم اما کمتر پیش میاد که ارتباطات عاشقانه و دوستانه مون رو سر و سامون بدیم. برنامه ریزی برای انتخاب یک ارتباط سالم و مناسب میتونه تجارب خوبی در اختیارمون قرار بده و با حلاجی و بررسی کیفیتش منجر به رابطه پایدار و ازدواج سالم بشه.

برنامه ریزی لازمه یک ارتباط عاشقانه و پایدار

برنامه ریزی لازمه یک ارتباط عاشقانه و پایدار

ارتباط بین شناخت واقعیت یک رابطه و پایداری آن

درک و شناخت تفاوت های بین زن و مرد، نیازهای جنسی و احساسی هر کدام و شناخت درست واقعیت یک ارتباط که قراره به ازدواج منجر شه اهمیت بسیار زیادی در پایداری و دوام رابطه داره. بنابراین برای داشتن بهترین نتیجه مثل یک دانش آموز در یادگیری و شناخت عمل کنید.

شناخت تفاوت ها و واقعیات طرف مقابل

شناخت تفاوت ها و واقعیات طرف مقابل

برای ازدواج عجله نکنید

در یک رابطه تأکید به عجله در ازدواج میتونه عواقب زیادی داشته باشه. گاهی اوقات سالها طول میکشه تا به شناخت نسبی از طرف مقابل دست پیدا کنیم و گاهی اوقات با گذشت زمان تازه به پله ی اول برمیگردیم و طرف مقابل رو برای ازدواج مناسب نمیبینیم. انتظار و داشتن فرصت برای شناخت میتونه به شما در رهبری و هدایت رابطه برای رسیدن به یک نتیجه خوب و پایدار کمک زیادی کنه.

عجله نکنید و بهتر بشناسید

عجله نکنید و بهتر بشناسید

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر