استرس و نگرانی های دوره ی بارداری و بخصوص زایمان باعث فشار روحی و جسمی زیادی به مادر میشه که بنا به دلایلی شرایط برقراری آمیزش و داشتن رابطه جنسی بلافاصله پس از زایمان رو سخت و تامدتی غیرممکن میکنه. از طرفی تحمل چنین شرایطی در اکثر موارد برای مرد بسیار سخت میشه بخصوص در مواردی که مادر دچار ممنوعیت رابطه جنسی در دوران بارداری هم بوده باشه. از اونجایی که بعد از 9 ماه صبر و انتظار باید روال طبیعی زندگی شروع بشه تا لطمه ای به رابطه عاشقانه وارد نشه، سعی میکنم تا به مهمترین نکات رابطه جنسی پس از زایمان اشاره کنم.

بهترین زمان برای شروع رابطه جنسی پس از زایمان

تا زمانی که دوره خونریزی و ترشحات بعد از زایمان به پایان نرسه زن نمیتونه رابطه جنسی داشته باشه. بدلیل خونریزی و همچنین وجود بخیه و جراحت های موجود در شکم و دهانه رحم برای جلوگیری از ایجاد عفونت لازمه تا زمانی بین سه الی شش هفته در بهترین حالت برای بهبود وضعیت جسمی و ترمیم اندام جنسی صبر کنید.

معمولا مدت 6 هفته و در بعضی زنان 8 الی 12 هفته، برای داشتن ارتباط جنسی پس از زایمان رمان لازمه.

زمانی را برای بهبودی پس از زایمان درنظر بگیرین

زمانی را برای بهبودی پس از زایمان درنظر بگیرین

چه دلایلی برای عدم ارتباط جنسی بلافاصله بعد از زایمان وجود داره؟

رحم و دهانه آن حین زایمان طبیعی و سزارین دچار جراحت های جدی و دردناکی میشه و به مدت زمانی به بهبود و برگشت به حالت قبل لازمه. از طرفی در طی زمان بهبودی در صورت عدم مراقبت و تحریک در اثر رابطه جنسی رحم مستعد عفونت میشه که مقاربت عامل اصلی این عفونت هست. همچنین طی زایمان طبیعی اگر مادر به برش در ناحیه واژن و انجام بخیه نیاز پیدا کرده باشه، نزدیکی و رابطه جنسی پس از زایمان منجر به باز شدن بخیه ها و انجام بخیه ی مجدد و ایجاد درد و سوزش میشه. بنابراین لازمه تا حداقل 6 هفته برای بهبودی و قطع خونریزی پس از زایمان فرصت بدین.

مدارا با همسر پس از زایمان

مدارا با همسر پس از زایمان

آیا زایمان میل جنسی رو کاهش میده؟

معمولا زنان پس از زایمان بواسطه شیردهی و کاهش ترشح هورمون جنسی دچار کاهش میل و رغبت به رابطه جنسی پس از زایمان میشن. احساس خستگی، ضعف و خواب آلودگی، نگهداری از نوزاد و اضطراب و افسردگی پس از زایمان و همچنین درد در قسمت بخیه ها و شکم از داشتن رابطه جنسی ممانعت میکنن.

برای حل این مشکلات لازمه تا حتما زمانی رو برای بهبودی پس از زایمان و ایجاد آمادگی زنان برای انجام رابطه جنسی پس از زایمان در نظر بگیریم. و حتما رابطه رو به آرامی و با مراقبت انجام بدین و برای شروع رابطه پس از زایمان از پزشک و مامای مربوطه مشورت بگیرین.

بی میلی به رابطه جنسی پس از زایمان

بی میلی به رابطه جنسی پس از زایمان

4.7/5 - (3 امتیاز)