رنگ قرمز رنگ گرم و پر انرژی ای هست که در روانشناسی رنگها ویژگی های روانیش رو بیان کردیم. این رنگ رو بیشتر در رستوران ها برای بر انگیخته شدن اشتها استفاده میکنن. قرمز رنگ مورد علاقه خیلی هاست. خیلی ها علاقه دارن در دکوراسیون داخلی منزلشون قرمز رو استفاده کنن و به وسیله این رنگ خونشون رو زیبا تر کنن. در این مطلب، استفاده رنگ قرمز رو در دکوراسیون داخلی خانه بررسی میکنیم و نکات مربوطش رو بررسی میکنیم.

مبلمان با رنگ قرمز

مبلمان با رنگ قرمز

ویژگی رنگ قرمز

ویژگی اصلی رنگ قرمز انرژی و گرماش هست. در واقع یک رنگ داغه و بیش از حد تولید هیجان میکنه. در مواردی که این رنگ بیش از حد استفاده بشه باعث عصبی شدن فرد میشه و انسان رو کلافه میکنه ولی اگر در کنار رنگهای خنثی و خنک استفاده بشه، گرمای خوشایندی داره و ایجاد صمیمیت و راحتی میکنه.

استفاده از قرمز در خانه

استفاده از قرمز در خانه

قرمز در دکوراسیون داخلی

در دکوراسیون داخلی بهتره از این رنگ به تنهایی و یا به عنوان رنگ غالب استفاده نشه. دلیلش هم اینه که رنگ تندیه و بیش از حد تنش ایجاد میکنه و همونطوری که گفتم اگر زیاد استفاده بشه کلافه کننده میشه. بهتره در دکوراسیون داخلی از قرمز به عنوان رنگ مکمل استفاده بشه. به عبارتی رنگ غالب رو رنگ دیگه ای انتخاب کنیم و از قرمز به عنوان رنگی که به کار جهت میده و ایجاد احساس میکنه استفاده کنیم. به عنوان مثال میشه رنگ قرمز رو به وسیله یه نوار رنگی روی دیوار یا سقف یا کف استفاده کرد. یا یه تابلو و یا یه دکور زیبا مثل جا شمعی و یا حتی یک کوسن.

رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی

ترکیب قرمز و سفید در دکوراسیون داخلی

به طور کلی توصیه میکنم این رنگ انرژی زا رو به عنوان آرایش منزلتون حتما ( در صورت تناسب رنگی ) استفاده کنین چرا که بسیار زیبا و خوشاینده، ولی هیچوقت اون رو به عنوان رنگ اصلی خونه به کار نبرید.

قرمز در نشیمن

نشیمن قسمتی از خانه اس که احتیاجی به هیجان و تحریک روحی نداره و رنگی به این تندی مناسب نشیمن نیست. دلیلش هم اینه که ما در نشیمن به دنبال آرامش و خوردن یک چای دلچسب،  دیدن فیلم و صحبت با خونواده هستیم و این همه هیجان مناسبش نیست. در نشیمن بهتره از رنگهای ملایم تر استفاده بشه. البته این رو هم باید در نظر داشته باشیم که رنگهای سرد هم کسل کننده هستن و نباید به تنهایی در نشیمن استفاده بشن.

قرمز در نشیمن

قرمز در نشیمن

قرمز در ناهار خوری

قرمز رنگی هست که در رستوران ها و غذا خوری ها خیلی کاربرد داره و برانگیزاننده اشتهاست. البته در صورتی که به اندازه مناسبش استفاده بشه. رنگ مناسبی برای ناهار خوری هست و بهتره با المانهایی این رنگ رو گنجوند.

دکوراسیون سفید و قرمز

دکوراسیون سفید و قرمز

نور پردازی قرمز در اتاق خواب

چراغهای توکار قرمز در قسمتهایی از خانه کاربردهای عالی دارن. یکی از جاهایی که این نور پردازی میتونه در زمان خودش خوشایند باشه اتاق خوابه. از اونجا که اتاق خواب محل استراحته و اکثرا رنگهای ملایم رو برای این مکان استفاده میکنن تا آرامش کافی فراهم بشه، استفاده نور پردازی قرمز میتونه خوشایند باشه و در مواردی از کسل کنندگی اتاق خواب کم کنه.

ترکیب قرمز و سفید در دکوراسیون داخلی

به شخصه زیبا ترین و خوشایند ترین ترکیب رنگی که با قرمز دیدم و میپسندم، سفید بوده. مخصوصا سفید مایل به شیری که در عکسهای بالا هم مشاهده میشه. ملایم بودن سفید و ظرافتی که داره، در ترکیب با شدت و تندی قرمز ترکیب فوق العاده ای میده که گرما و صمیمیت رو به ارمغان میاره.

قرمز و سفید در دکوراسیون داخلی

قرمز و سفید در دکوراسیون داخلی

اگر قرمز رو به همراه رنگهای ملایم گرم و یا طرح هایی مثل طرح چوب به کار ببرید، فضایی سنتی ایجاد میشه و اگر این رنگ رو در کنار رنگهای خنک و ملایم استفاده کنین فضایی مدرن ایجاد میشه.

به این مطلب امتیاز بده