عوامل مهمی که احتمال دوقلو شدن نوزاد رو افزایش میدن، سابقه خانوادگی و رژیم غذاییه.  از عوامل دیگه دوقلو شدن عقب انداختن زمان بارداریه. با بالا رفتن سن، تغییرات هورمونی باعث آزاد شدن بیش از یه تخمک همزمان در بدن شما میشن که در نتیجه احتمال دو قلو شدن افزایش پیدا میکنه. داروهای ضد بارداری هم اثر گذارن. در ادامه توضیحات بیشتری در این مورد به شما ارائه میدیم.

عوامل موثر در داشتن دوقلو

عوامل موثر در داشتن دوقلو

آیا چند قلو شدن نوزاد عادیه؟

بسیاری از متخصصان باروری عقیده دارن که چند قلو شدن عادی تر از چیزیه که ما فکر میکنیم، به این معنی که در حالت عادی بیشتر از یه جنین به وجود میاد اما در بسیار از موارد فقط یکی از اونها زنده میمونه.

قبل از صحبت در مورد افزایش احتمال چند قلو شدن نوزاد، مهمه که بدونیم چند قلوها چطور به وجود میان. احتمالا از این موضوع اطلاع دارین که دو نوع دو قلویی داریم، همسان و غسر همسان.

  • دو قلوهای همسان: این مورد زمانی به وجود میاد که یه تخمک به وسیله یه اسپرم بارور بشه و بعد از اون به دو جنین مجزا تقسیم بشه. این دو قسمت نه تنها از لحاظ ظاهری شبیه به هم هستن بلکه ساختارهای ژنتیکی و جفت یکسانی رو هم دارن.
  • دم قلوهای غیر همسان: وقتی که دو اسپرم و دو تخمک به صورت مجزا با هم لقاح انجام بدن، نتیجه دوقلوی غیر همسانه. هر کدام از این نوزادها ترکیب ژنتیکی خاص خودشون رو دارن و جفت های اونها هم با هم فرق میکنه. این نوع از دوقلوها بیشتر به وجود میان.
دوقلوها یا همسانن یا غیر همسان

دوقلوها یا همسانن یا غیر همسان

معمولا دوقوهای همسان که حدود یک سوم از دوقلوها رو تشکیل میدن و از یه تخمک و اسپرم هستن، کاملا بر حسب تصادف بوجود میان و هیچ علت شناخته شده ای برای اونها وجود نداره. اما دوقلوها یا سه قلوهای غیرهمسان که از چند تخمک مجزا به وجود میان، چند علت مشترک دارن.

در ادامه دلایلی که به دوقلو شدن نوزاد کمک میکنه رو برای شما بیان میکنیم:

اثر سابقه خانوادگی شما در داشتن دوقلو

سابقه خانوادگی خود شما و نه شوهر شما میتونه یکی از دلایل باشه. حتی اگه شوهر شما سابقه خانوادگی داشته باشه هم هیچ تفاوتی ایجاد نمیکنه. شما هستین که تخمک تولید میکنین بنابراین اگه شما یا مادرتون دوقلو باشین یا خواهرتون چندقلو داشته باشه، شانس شما برای داشتن دوقلو بیشتره.

سابقه خانوادگی زنان میتونه از دلایل داشتن دوقلو شدن باشه

سابقه خانوادگی زنان میتونه از دلایل داشتن دوقلو شدن باشه

تاثیر سبک زندگی بر دوقلو شدن بچه ها

زنانی که رژیم غذایی کم چربی داشته باشن بخصوص کسانی که گیاه خوار هستن، شانس کمتری برای داشتن دوقلو دارن در مقایسه با کسانی که بیشتر شیر پرچرب و گوشت کباب شده میخورن. علت این اتفاق ممکنه تغییرات هورمونی کم در این زنان به خاطر رژیم غذایی یا داشتن BMI (نسبت وزن به قد) بیشتر باشه. علاوه بر اینها عقیده دیگه ای هم وجود داره که میگه وقتی که با وجود خوردن قرص ضد بارداری حامله بشین یا اینکه بعد از کنار گذاشتن قرص ضد بارداری فورا حامله بشین، احتمال دوقلو شدن نوزادتون بیشتره.

مصرف داروهای ضد بارداری میتونه باعث دوقلو شدن بچه باشه

مصرف داروهای ضد بارداری میتونه باعث دوقلو شدن بچه باشه

تعداد فرزندان شما

تحقیقات نشون میده که هر چه تعداد فرزندان شما بیشتر باشه، احتمال داشتن دوقلو در بارداری بعدی هم بیشتر میشه. اگه خود شما قبلا دوقلو داشتین باز هم ممکنه که دوقلو به دنیا بیارین. دلیلش میتونه این باشه که شما بارهای بیشتری باردار میشین و طبیعتا شانس بیشتری هم برای دوقلو داشتن دارین. اگه شما به راحتی باردار میشین یعنی اینکه تخمک گذاری در شما به خوبی انجام میشه.

سن مادر در دوقلو شدن نوزاد اثر گذاره

به طور طبیعی دوقلو یا چند قلو باردار شدن زنان در سن سی سالگی و چهل سالگی اونها رایجه. علت رو باید در شیوه کار تخمدان ها و تاثیر بالا رفتن سن روی تخمدان، جستجو کرد. یعنی ممکنه که شما بیش از یه تخمک در ماه آزاد کنین.  متخصصان باروری بیان میکنن که با بالا رفتن سن شانس دوقلو باردارشدن نیز افزایش پیدا میکنه، زیرا که هر چه شما به اواخر سن باروریتون نزدیک بشین، ممکنه بدن شما تعداد تخمک بیشتری آزاد کنه. خوب این هم یه روشه برای داشتن دوقلو! البته یکم ریسکیه!

با بالا رفتن سن مادر احتمال دوقلو شدن نوزاد بیشتر میشه

با بالا رفتن سن مادر احتمال دوقلو شدن نوزاد بیشتر میشه

استفاده از درمانهای باروری برای دوقولو دار شدن

یکی از روش هایی که میتونه شانس شما برای داشتن دوقلو رو بیشتر کنه، درمان باروریه. وقتی که درمان باروری در دهه 70 و 80 میلادی در آمریکا بسیار موفقیت آمیز شد، تعداد دوقلوها چند برابر شد. به این خاطره که به بدن شما دارو داده میشه تا برای تخمک گذازی و تولید تخمک تحریک بشه.

درمان باروری تخمک گذاری رو تقویت میکنه و در نتیجه احتمال دوقلو داشتن رو

درمان باروری تخمک گذاری رو تقویت میکنه و در نتیجه احتمال دوقلو داشتن رو

5/5 - (2 امتیاز)