بی شک دوران بارداری منحصر به فرد ترین و زیباترین دورانی هست که یک خانوم میتونه در طول زندگیش تجربه کنه. دورانی که بسیار حساس و تعیین کننده برای متولد شدن و طول زندگی یک انسان هست. مسلماً مهمترین وظیفه یک زن و رسالت اصلیش به دنیا آوردن و تربیت فرزندی صالح هست. با این توصیفات بسیار مهمه که یک خانوم دوران بارداری خوب و راحتی داشته باشه و در پی اون بتونه فرزندی سالم و زیبا سیرت و زیبا صورت به دنیا بیاره و تربیت کنه. در این مطلب پنج مرحله اصلی در دوران بارداری رو بررسی میکنیم و اتفاقات و تغییرات و مسائل مهمش رو تا حدودی بررسی میکنیم.

به دلیل اهمیتی که این دوران داره و همچنین فضای کلی اینجا که تا حدودی خانومانه اس و تمایل زیاد خانومها در فضای مجازی برا کسب اطلاعات درباره دوران بارداری و تربیت فرزند تصمیم گرفتیم بیشتر به دوران بارداری و در ادامه اون تربیت کودک بپردازیم تا در کنار هم چیز هایی در این باره یاد بگیریم و انشاالله در زندگی به کار بگیریم.

مادر و کودک

مادر و کودک

مرحله اول دوران بارداری : شروع بارداری

شروع همه چیز از ورود یک اسپرم به داخل تخمک هست که لقاح نامیده میشه و زمانی بارداری اتفاق میفته که سلول جدید تشکیل شده از اسپرم و تخمک مسیری رو طی کنه و در رحم مستقر بشه. بعد هم حدود 40 هفته به رشد و تکامل میرسن و نهایتا نوزادی به دنیا میاد.

مرحله دوم دوران بارداری: سه ماهه اول بارداری

بارداری شما حداقل دوهفته قبل از اینکه شما متوجه بشید شروع شده. بعد از حدود دوهفته پس از لقاح ظهور علائم بارداری اتفاق میفته. که معمول ترین حالتش با قطع قاعدگی هست که البته در برخی خانوم ها در یکی دوماه اول به صورت لکه بینی طی میشه و ممکنه به همین دلیل دیرتر متوجه بشن.

از علائم شایع بارداری حالت تهوع هست که در افراد مختلف میتونه کم یا زیاد باشه. همچنین در سه ماهه اول بارداری مسائلی همچون سردرد، گرفتگی عضلات، بی اشتهایی به غذاها و… میتونه اذیت کننده باشه. همچنین بعد از حدود یک ماه تکرر ادرار بسیار شایع هست.

در این دوره اس که ارگان های اصلی بدن کودک شما همچون مغز، قلب و مفاصل، معده و ریه ها شکل میگیره و جریان خون پیدا میکنه. همچنین لایه های نازکی از پوست تشکیل میشه. در ماه سوم استخوان ها سخت میشن و دستگاه تناسلی و چشم و گوش نیز در این مرحله نمایان میشه. در اواخر ماه سوم هست که میتونید با دستگاه صدای قلب جنین رو بشنوید.

مرحله سوم دوران بارداری: سه ماهه دوم بارداری

در این دوران شکم و سینه ها بزرگتر میشه و تا حدودی بارداری شما نمایان میشه. در این دوران کودک شما شروع به حرکت میکنه ولی احتمالا شما تا پایان این دوره متوجه این حرکات نمیشید.  در این دوره اندام ها تشکیل شده اند و تنها تکامل پیدا میکنن. جنین حس چشایی پیدا میکنه و مژه و ابرو شکل میگیره.

مرحله چهارم دوران بارداری: سه ماهه سوم

کودک شما در این مرحله قادر به شنیدن صدای قلب شماست. همچنین میتونه صداهای اطراف رو هم کاملا بشنوه. همچنین احساسات داره و میتونه نسبت به صداها واکنش نشون بده. رشد مو و مژه کودک شما نیز کامل میشه. وقتی که وارد ماه 9 ام بارداری میشید بدنتون مراحل آماده شدن برای زایمان رو طی میکنه. در هفته 36 ام رشد کودک شما کامل شده و برای خروج از رحم آماده میشه. به طوری که سر جنین به سمت پایین خواهد بود.

دوران بارداری

دوران بارداری

مرحله پنجم دوران بارداری: زایمان

هنگامی که زمان تولد فرا میرسه دهانه رحم باز میشه و بسیار نازک میشه. عضلات رحم شروع به انقباض میکنند و درد زایمان شروع میشه تا کودک شما به دنیا بیاد. درد ها و انقباض تا حدی ادامه پیدا میکنه که دهانه رحم حدود 10 سانتی متر باز بشه و بعد خروج کودک از سر شروع میشه و پس از خروج جفت به پایان میرسه.

این مطلب رو تا حدودی در این لینک خوندم.

در مطالب بعدی مرتبط با بارداری انشاالله بیشتر در این باره صحبت میکنیم.

3/5 - (3 امتیاز)