بودن دستگیره توی آشپزخونه از واجبات هست، حالا چه خوب میشه انواع دستگیره با مدل های مختلف و طرح های خوشگل داشته باشیم. کافیه از ترکیب پارچه های رنگی و ساده و حتی یه تور ساده طرح های مختلفی درست کنیم . دستکشی که امروز میخوایم باهم بدوزیم، طرح مربعی هست که من هر کدوم رو به صورت جدا دوختم. میتونیم یه بندینک بلند درست کنیم و به دو سر هر دستگیره بدوزیم تا این دو تا دستگیره به هم وصل بشن.

ﺩﺳﺘﮕﻴﺮﻩ

دستگیره

ﻭﺳﺎﻳﻞ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻴﺎﺯ برای دستگیره مربعی

  • پارچه
  • لایه حریر
  • پشم شیشه
  • آستری
  • تور نواری

مراحل ﺩﻭﺧﺖ ﺩﺳﺘﮕﻴﺮﻩ

برای دستگیره میتونیم از یک پارچه یک رنگ استفاده کنیم، میتونیم هم از ترکیب دو تا پارچه استفاده کنیم.

الگوی مربعی شکل میبریم و از الگویی که داریم، یه لایه حریر، پشم شیشه و آستری از هر کدوم یه دونه برش میزنیم(این تعداد برای یه دستگیرست).

حالا از روی قطر الگو اون رو نصف میکنیم و دو تا مثلث به وجود اومده رو میذاریم روی پارچه. موقع برش پارچه باید حواسمون باشه از قسمتی که الگوی مربعی شکل رو از قسمت قطرش برش زدیم، حدود 1 سانت اضافه تر ببریم. چون میخوایم این دو تا پارچه رو به هم وصل کنیم باید بزرگتر باشه که بعد از وصل شدن مربعمون کوچیکتر نشه.

ﺑﺮﺵ اﻟﮕﻮ

برش الگو

برای تزیین کارمون میتونیم بین دو متلت از تورهای متری استفاده کنیم. تور رو بین دو پارچه میذاریم و راسته ی پارچه ها باید رو به هم باشه و شروع میکنیم به دوختن.

ﮔﺬاﺷﺘﻦ ﺗﻮﺭ ﺑﻴﻦ ﺩﻭ ﭘﺎﺭﭼﻪ

گذاشتن تور بین دو تا پارچه

بعد از دوخت، پارچه رو باز میکنیم. پارچه به شکل مربع در اومده، روی درز رو اتو میکنیم و تور رو هم به هر سمتی که دوست داریم باشه با اتو صاف میکنیم.

اﺗﻮ ﻛﺮﺩﻥ

اﺗﻮ ﻛﺮﺩﻥ

برای اینکه کارمون محکم تر باشه به پشت کار لایه حریر میچسبونیم. برای چسبوندن لایه حریر قسمت زبر لایه حریر رو میذاریم روی پارچه و با اتو لایه حریر رو به پارچه میچسبونیم.

ﭼﺴﺒﺎﻧﺪن ﻻﻳﻪ ﺣﺮﻳﺮ

ﭼﺴﺒﺎﻧﺪن ﻻﻳﻪ ﺣﺮﻳﺮ

پارچه رو میذاریم روی پشم شیشه و با هر طرحی که مد نظرمون هست با چرخ روش رو میدوزیم.

ﺩﻭﺧﺖ ﭘﺸﻢ ﺷﻴﺸﻪ

دوخت پشم شیشه

برای آویزان کردن دستگیره احتیاج به یه بند داریم. یه نوار مستطیلی برش میزنیم و دو سرش رو یه تای کوچیک میزنیم که سر پارچمون ریش نشه، بعد از تا کردن دو سر رو روی هم میذاریم و روش رو یه دوخت میریم.

ﺩﻭﺧﺖ ﻧﻮاﺭ

دوخت نوار

نوار رو دولا میکنیم و قسمت دولای باز رو میزاریم روی لبه دستگیره و بعد لبه نوار اریب رو هم میزاریم روی لبه کارمون وشروع میکنیم به دوختن.

ﮔﺬاﺷﺘﻦ اﻭﻳﺰ

گذاشتن آویز

نحوه دوختن  نوار اریب  و همین طور  دوخت نوار اریب برای گوشه های کار رو از این لینک ببینید.نوار اریب  و  دوخت نوار اریب زاویه قائمه

بعد از دوختن یه سر نوار اریب به لبه کار از قسمت تای نوار اون رو بر میگردونیم و به پشت کارمون میدوزیم.

ﺩﻭﺧﺘﻦ ﻧﻮاﺭ اﺭﻳﺐ

دوختن نوار اریب

دستگیره ما آمادست.

واقعا دوخت این دستگیره سادست فقط یه کم حوصله و دقت میخواد، پس حتما اگر پارچه های گل گلی به چشمتون خورد یاد این دستگیره ها بیوفتین و باهاش آشپزخونتون رو جذاب کنین.

ﺩﺳﺘﮕﻴﺮﻩ ﻣﺮﺑﻌﻲ

دستگیره مربعی