به طور کلی مراقبت از دهان و دندان از مهمترین کارهای روزانه انسان به شمار میره که اهمیت بسیار زیادی داره. دندان درد هم که از عذاب آور ترین درد هایی هست که خیلی ها تحملش رو ندارن. مخصوصا اگر این مشکل در دوران بارداری بروز کنه خیلی میتونه مشکل ساز تر بشه و عذاب آور تر باشه. به همین دلیل بسیار مهمه که خانوم های باردار به حفظ سلامت دندانشون اهمیت بیشتری بدن و بهتر اینکه با برنامه ریزی و قبل از باردار شدن به دندانپزشک مراجعه کنن و از سلامت دندان هاشون مطمئن بشن. در این مطلب در مورد سلامت دندان و علت دندان درد های دوران بارداری و روش های مراقبت از دندان صحبت میکنیم.

زیاد شدن اسید دهان باعث پوسیدگی دندان در بارداری

در دوران بارداری علت اصلی دندان درد ها و پوسیدگی های دندان به دلیل زیاد شدن اسید موجود در دهان هست که روی مینای دندان تاثیر منفی میذاره که باعث التهاب در لثه و عفونت های ذهان و دندان در این دوران میشه. مخصوصا در خانوم هایی که دچار حالت تهوع و استفراغ میشن اسید دهان بسیار زیاد میشه و حتما باید مراقبت بیشتری از دندان ها داشته باشن.

تغییر در رژیم غذایی علتی برای پوسیدگی دندان

خانوم های باردار عموما به غذاهای شیرین و ترش علاقه بیشتری دارن و در دوران بارداری مصرف این دست از غذاها افزایش پیدا میکنه که برای دندان بسیار مضر هستند.

کمبود کلسیم هم میتواند علتی برای دندان درد باشد

معمولا در خانوم های باردار کمبود کلسیم شایع هست که میتونه علتی برای پوسیدگی دندان و در طی اون دندان درد باشه. بنابراین با مصرف مکمل های کلسیم و همچنین لبنیات و مواد غذایی سرشار از کلسیم از این کمبود جلوگیری کرد.

روش های پیشگیری از دندان درد در دوران بارداری

بهترین راه برای پیشگیری از دندان درد در بارداری اینه که قبل از بارداری به دندانپزشک مراجعه کنید و از سلامت دندون هاتون مطمئن بشید و اگر دندان ها دچار پوسیدگی و از این دست مشکلات بود ابتدا درمان بشن و بعد وارد دوران بارداری بشید.

در دوران بارداری هم مراقبت از دندان ها رو باید چند برابر کنید. بعد از هر وعده غذایی حدود 5 دقیقه مسواک بزنید. از نخ دندان  هم حتما برای تمیز شدن لای دندان ها استفاده کنید.

مخصوصا اگر دچار استفراغ میشید بلافاصله بعد از اون مسواک بزنید تا دندان هاتون رو از آسیب  اسید های موجود در دهان حفظ کنید.

مصرف تنقلات شیرین، شکلات ها، نوشابه و همچنین ترشیجات رو به حداقل برسونید. چرا که برای دندان ها بسیار مضرند.

در دوران بارداری مصرف مداوم شیر و مواد غذایی حاوی کلسیم رو جدی بگیرید و حتی با مشورت پزشکتون در صورت کمبود کلسیم از مکمل های مجاز کلسیم در این دوران استفاده کنید.

مسواک زدن بعد از هر وعده

مسواک زدن بعد از هر وعده

درمان دندان درد در بارداری

اگر با همه این تفاصیر در دوران بارداریتون دچار دندان درد شدید مساله رو با یک دندان پزشک مطرح کنید تا با توجه به سن بارداریتون توصیه های لازم رو بکنه. معمولا در سه ماهه اول و سه ماهه آخر بارداری درمان خاصی برای دندان صورت نمیگیره و تنها با پانسمان سعی میکنن درد رو کم کنن. ولی در سه ماهه وسط با مراجعه به پزشک میتونید تا حدی به درمان دندان پوسیده بپردازید.

درمان دندان درد در بارداری

درمان دندان درد در بارداری

نکته مهم اینه که به هیچ وجه در صورت بروز دندان درد به خود درمانی و مصرف مسکن ها رو نیارید چرا که میتونه برای فرزندی که در شکم دارید مشکلات جبران نشدنی به بار بیاره. حتما و حتما برای هر اقدامی در این خصوص با پزشک خودتون و دندان پزشکی که بهش اعتماد دارید مشورت کنید.