چیزهای زیادی وجود داره که مادران باردار باید به اونها فکر کنن. لیست مسائل دوران بارداری بسیار طولانیه، اما در اینجا ما میخوایم که یه چیز دیگه رو هم به این لیست اضافه کنیم و اون دندانپزشکی در دوران بارداری هست. انجام کارهای دندان پزشکی نه تنها مطمئن و بدون مشکله بلکه بسیار هم توصیه شده هست. بارداری در فضای دهان هم به اندازه بقیه بدن تغییر ایجاد میکنه. هورمون های تولید شده در زمان بارداری میتونن باعث خونریزی یا ورم لثه ها بشن. همچنین امکان داره که منجر به بیماری های لثه یا دیگر بیماری های دندان بشن که در نهایت نتیجه اونها حتی میتونه زایمان زودرس باشه. بنابراین خیلی خوبه که در زمان بارداری مراقب بهداشت دهان و دندانتون هم باشین.

احتمالا شما هم سوالاتی در مورد تاثیرات دندان پزشکی و بارداری دارین، پیس بهتره که ادامه این مطلب رو بخونین زیرا که ما بسیاری از این سوالات رو پوشش میدیم:

بهترین زمان برای انجام کارهای دندان پزشکی در دوران بارداری

به زنان باردار توصیه میشه که برای مراقبت از دهان و دندان خودشون به دندان پزشک مراجعه کنن اما به یاد داشته باشن که بهترین زمان برای انجام این کار در سه ماهه دوم بارداری یعنی هفته های 14 تا 20 از بارداریه. انتخاب این زمان به این دلیله که جنین رشدهای اصلی خودشو انجام داده، ناخوشی صبحگاهی مادر احتمالا تمام شده، و احتمال خطر برای جنین بسیار کمه. شاید فکر کنین که بهترین زمان سه ماهه سومه، اما باید توجه کنین که در اون موقع وزن جنین زیاد شده و همین موضوع نشستن روی صندلی برای مدت طولانی را بسیار سخت میکنه. علاوه بر این انجام کارهای دندان پزشکی در سه ماهه سوم میتونه باعث سقط جنین بشه.

بهترین زمان برای دندان پزشکی در دوران بارداری

بهترین زمان برای دندان پزشکی در دوران بارداری

انجام کارهای دندان پزشکی در سه ماهه اول بارداری

بسیاری از زنان به دلیل اینکه سه ماه اول ارزشمندترین زمان برای جنینه، شاید از مراجعه به دندان پزشک خودداری کنن تا هیچ خطری متوجه جنین نشه. مطالعات انجام شده توسط محققان نشون میده که بی حسی های موضعی تاثیری روی جنین ندارن. اگه شما فقط برای چکاپ دهان و دندانتون به دندان پزشک مراجعه کنین، هیچ خطری متوجه شما و جنینتون نخواهد بود. اما کارهای بزرگتر مثل کشیدن دندان عقل یا پر کردن دندان رو باید عقب بندازین.

انجام کارهای دندان پزشکی در سه ماهه دوم بارداری

همونطور که گفتیم بهترین زمان برای انجام کارهای دندان پزشکی سه ماهه دوم بارداریه که البته بیشتر منظور استفاده از اشعه ایکس و کار زیاد روی دندانه. شاید اشعه ایکس روی نوزاد درون شکم مادر تاثیر بذاره که نگران کننده هست. نکته مهم دیگه درمورد سه ماهه دوم بارداری اینه کنه بعضی از زنان رشد بیش از حد بافت رو تجربه میکنن که به اون تومورهای بارداری میگن. البته این مورد سرطان نیست و در واقع ورم لثه هست که باعث ناراحتی و بعضی مواقع خونریزی میشه. لثه ها ظاهری قرمز رنگ و شل مانند پیدا میکنن و معمولا بعد از زایمان به حالت عادی بر میگردن. مثل همیشه بهتره در صورت لزوم با دندان پزشک خودتون صحبت کنین.

بی حسی دندان در دوران بارداری ایمنه

بی حسی دندان در دوران بارداری ایمنه

انجام کارهای دندان پزشکی در سه ماهه سوم بارداری

هر کاری رو که میخواین در سه ماهه سوم بارداری روی دندانتون انجام بدین رو باید به بعد از زایمان موکول کنین بخصوص اگه کار شما جدی و بزرگ باشه. برای شما خیلی سخته که مدت طولانی روی صندلی دندان پزشکی دراز بکشین. البته چکاپ کردن منظم دهان و دندان رو میتونین فاکتور بگیرین. به هرحال یه مادر خوشحال باید همیشه سالم باشه.

کشیدن دندان در زمان بارداری

مطالعات متفاوت و بعضا متناقضی در مورد داروهای مورد استفاده بخصوص لیدوکائین و نووکایین، در عمل کشیدن دندان وجود داره. بعضی از مطالعات نشون میده که لیدوکائین میتونه وارد بدن جنین بشه و روی اون تاثیر بذاره. مطالعات دیگه تاثیر مشخصی از لیدوکائین و نووکایین روی جنین پیدا نکردن(که البته این پیدا نکردن به معنی نبودن نیست). انجمن دندان پزشکی آمریکا بیان میکنه که کشیدن دندان در زمان بارداری کاملا ایمنه اما توصیه میکنن که ابتدا با یه متخصص سلامت قبل از زایمان مشورت کنین.

کشیدن دندان در زمان بارداری

کشیدن دندان در زمان بارداری

گشودن و پاک کردن و پر کردن ریشه دندان در زمان بارداری

این کار مستلزم اینه که شما داروهای بی حسی مصرف استفاده کنین، اما این مسئله نگران کننده نیست. معمولا این داروها برای شما و نوزاد درون شکم شما مشکلی ندارن. با این حال شما باید با یه متخصص مشورت کنین تا سلامتی کلی بدن (و سلامت بارداری) شما رو بررسی کنه و نه اینکه فقط دهان و دندان شما رو معاینه کنه.

گشودن و پاک کردن و پر کردن ریشه دندان در زمان بارداری

گشودن و پاک کردن و پر کردن ریشه دندان در زمان بارداری

پر کردن دندان در زمان بارداری

کارهای دندان پزشکی از قبیل پر کردن حفره ها و کرم خوردگی ها باید در سریع ترین زمان ممکن صورت بگیره تا از عفونت جلوگیری بشه. در صورت بارداری بهتره که این کار تا بعد از سه ماهه اول بارداری به تعویق بیفته. انجام این کار قبل از اینکه فرزندتون به دنیا بیاد خیال شما رو از آینده راحت میکنه. دندان پزشک شما میتونه به شما در مورد تمام علائم دندانی مرتبط با بارداری مشاوره بده.

پر کردن دندان در زمان بارداری

پر کردن دندان در زمان بارداری

آیا انجام بی حسی دندان در طول بارداری ایمنه؟

اکثر کارهای روی دندان به خاطر درد، نیاز به بی حسی دارن. مقدار بی حسی که استفاده میشه باید تا جای ممکن کم باشه و همچنین شما هم درد رو احساس نکنین. وقتی که شما احساس درد نکنین در نتیجه به شما و فرزندتون هم استرسی وارد نمیشه. مشخص شده که بی حسی تاثیری روی نوزاد درون شکم مادر نداره.

3/5 - (2 امتیاز)