تغذیه نوزاد دغدغه ی هر مادریست. بخصوص مادرانی که به تازگی مادر شدن و بچه ی اولشون هست. اینکه شیر مادر به اندازه ی کافی و در حد نیاز بچش هست یا خیر، هم برای سلامتی جسمی بچه و هم برای سلامتی روحی و روانی مادر لازمه. در این مطلب یک دمنوش گیاهی برای افزایش شیر مادر رو بهتون معرفی میکنم که میتونید اون رو تهیه و مصرف کنید. این دمنوش برای آرامش و افزایش شیر مادران بسیار مفیده.

غذاهایی برای افزایش شیر مادر
با توجه به گفته ها و تجربیات بسیاری از مادران سالمند غذاها و…
»

مواد لازم برای تهیه دمنوش گیاهی افزایش شیر مادر

 • دانه شنبلیه 1/4 پیمانه
 • رازیانه 1/4 پیمانه
 • برگ به لیمو 1/2 پیمانه
 • برگ گزنه  خشک شده 1/2 پیمانه
 • برگ تمشک خشک شده 1/2 پیمانه
 • خارخسک خشک شده 1/4 پیمانه

مواد لازم برای تهیه دمنوش گیاهی

طرز تهیه دمنوش گیاهی افزایش شیر مادر

همه ی مواد لازم رو با هم ترکیب کرده و اون ها رو در یک ظرف دردار نگهداری کنید. حتما قبل از تهیه و مصرف این دمنوش با پزشکتون مشورت کنید و مطمئن بشید که مصرفش برای شما و نوزادتون ضرری نداره.

ترکیب همه ی مواد با هم

برای درست کردن هر فنجان از این دمنوش به یک قاشق چایی خوری از این ترکیب نیاز دارید. اگه میخواید فقط یک فنجان درست کنید می تونید از کیسه های سلیکونی مخصوص دمنوش استفاده کنید. و اگه می خواید توی یک قوری دمنوش درست کنید به ازای هر فنجان یک قاشق از ترکیب رو داخل قوری بریزید.

10 ماده غذایی شگفت انگیز برای افزایش شیر مادر
شاید بشه گفت تغذیه نوزاد با شیر مادر یکی از بزرگترین و مهمترین…
»

ریختن دمنوش در کیسه های مخصوص

کیسه دمنوش رو داخل آب جوش بندازید و اجازه بدید به مدت 5 دقیقه دم بکشه، بعد اون رو خارج کرده و دمنوش رو نوش جان کنید. برای تاثیر گذاری روزی 3 فنجان کوچک از این دمنوش میل کنید. ولی حتما قبل از اون با پزشکتون مشورت کنید.

دم دادن دمنوش گیاهی

خواص مواد گیاهی استفاده شده در این دمنوش

 • تخم شنبلیه یک گیاه تقویت کننده برای افزایش شیر مادره که در اغلب داروها و دمنوش های افزایش شیر وجود داره، همچنین شنبلیله در ادویه کاری و برخی دیگر از چاشنی های غذایی هم موجوده. شنبلیه دارای فیتوستروژنه که باعث تحریک هورمون های زنانه و افزایش شیر میشه.
 • گزنه سرشاز از مواد معدنی مثل کلسیم، آهن و منزیم و همچنین ویتامین های A، C و B هست. به همین دلیل برای بازسازی و احیای بدن خیلی مفیده. گزنه به تقویت بدن و افزایش شیر مادر کمک میکنه.
 • برگ تمشک غنی از ویتامین B و منیزیمه و یک گیاه عالی برای سیستم تولید مثل زنان محسوب میشه. به طور کلی برگ تمشک برای تقویت سیستم بدنی زنان مفید و موثره.
 • رازیانه به عنوان یک گیاه برای افزایش شیر مادر معروفه و علاوه بر اون یک طعم شیرین و خوشایندی رو به دمنوش میده.
 • برگ به لیمو، تسکین دهنده و خنک کنندست. و یک طعم شیرین شبیه به طعم مرکبات به دمنوش میده.
 • خارخسک قرن هاست که به عنوان محرک غدد تولید شیر مورد استفاده قرار گرفته و علاوه بر افزایش شیر مادر، باعث آرامش و تسکین بدن مادر بعد از زایمان میشه.

نوشیدن و تاثیرات دمنوش افزایش شیر مادر

ما توصیه میکنیم که مقداری از این گیاهان رو ترکیب کرده و در یک شیشه دردار نگهداری کنید. حواستون باشه که از عطاری های معتبر و تمیز این مواد رو خریداری کنید که تازه باشن. میتونید هر دفعه یک فنجان کوچیک از این دمنوش رو درست کنید و یا اون رو توی قوری دم کرده و در طول روز میل کنید. این دمنوش یک طعم تند و شیرین داره ولی اگه طعم اون رو دوست ندارید میتونید همراه با آب سیب یا چند قطره لیمو اون رو بخورید. این دمنوش رو میتونید به صورت گرم یا سرد میل کنید.

تاثیرات دمنوش گیاهی افزایش شیر مادر

هیچ دو نفری مثل هم نیستند، پس این دمنوش روی هر فردی تاثیر متفاوتی داره، اول روزی یک فنجان از اون رو میل کنید و اگه براتون مشکلی ایجاد نکرد، روزی سه فنجان بخورید. بسته به میزان مصرف بعضی از مادران تغییر رو بعد از 72 ساعت احساس میکنن و گاهی ممکنه دو هفته طول بکشه تا این دمنوش روی شما اثر بذاره. قبل از مصرف مشورت با پزشک رو فراموش نکنید.

آیا مصرف چای سبز در دوران شیردهی ضرر داره؟
یک فنجان چای سبز میتونه شروع خوبی برای روز باشه و فوق العاده…
»

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...