دلایل بیخوابی مادران در دوران بارداری

مادری در واقع یه شغل تمام وقت برای همه زنانه و این موضوع در زمان باردار بودن زنان هم تغییری نمیکنه و زنان دائما مشغول به مسائل مربوط به بارداری هستن. اخیرا مشخص شده که حدود 80 درصد از زنان...

نرگس پارسایی
نرگس پارسایی آپدیت:
خواب های آشفته در زمان بارداری

مادری در واقع یه شغل تمام وقت برای همه زنانه و این موضوع در زمان باردار بودن زنان هم تغییری نمیکنه و زنان دائما مشغول به مسائل مربوط به بارداری هستن. اخیرا مشخص شده که حدود 80 درصد از زنان ممکنه حداقل یه بار در طول بارداری به مشکلاتی در زمینه خوابیدن دچار بشن. از یه طرف شما در زمان بارداری معمولا احساس خستگی می کنین و از طرف دیگه اگه نتونین خوب بخوابین، تحمل اوضاع حتما برای شما سخت میشه. در این مطلب دلایلی رو برای این موضوع بیان می کنیم.

در زمان بارداری به خاطر تغییرات هورمونی که در بدن زنان صورت می گیره، شما شاهد تغییرات زیادی در بدن و رفتار و … خود خواهید بود که در اینجا باید بی خوابی و یا کم خوابی رو هم به مجموعه مسائل بارداری اضافه کنیم. در زمان بارداری خوابیدن واقعا میتونه کمک کننده باشه تا شما بتونین خستگی خودتون رو برطرف کنین. در ادامه به چند دلیل بیخوابی در زمان بارداری اشاره می کنیم. در لینک آبی میتونید روشهای درست خوابیدن در بارداری رو ببینید.

1.تکان خوردن نوزاد درون شکم

جابجا شدن نوزاد در شکم مادر در آخرین مراحل بارداری که نوزاد به اندازه کافی بزرگ شده، میتونه خواب مادران رو به هم بزنه. هر وقت که نوزاد درون شکم شما تکون میخوره و ضربه میزنه، ممکنه که شما از خواب بیدار بشین و نتونین دوباره به خواب برین.

2.استرس و اضطراب در بارداری

باردار شدن معمولا باعث افزایش مقدار استرس زنان میشه و زنان باردار به خاطر وجود مشکلات بارداری زودتر از حد معمول دچار اضطراب میشن. در واقع فکر کردن صرف به زایمان و درد و فشار ناشی از اون هم میتونه استرس و اضطراب شما رو بیشتر کنه که احتمالا باعث ایجاد مشکل در خوابیدن شما در سه ماهه سوم بارداری میشه.

استرس در دوران بارداری بسیار رایجه که ممکنه روی خواب شما تاثیر بذاره

استرس در دوران بارداری بسیار رایجه که ممکنه روی خواب شما تاثیر بذاره

3.درد و گرفتگی عضلات پا

در طول بارداری دردها و گرفتگی های عضلات پا میتونه یه مشکل مرسوم در بین برخی از زنان باشه. این مشکل معمولا از سه ماهه دوم بارداری به بعد شروع میشه. این دردها و گرفتگی ها در طول شب میتونه باعث ایجاد اختلال در خوابیدن شما بشه و شما رو به صورت ناگهانی از خواب بیدار کنه.

4. تکرر ادرار

بیرون روی زیاد به خاطر ادرار در زمان بارداری یه موضوع بسیار رایجه در بین زنانه که همین موضوع در هنگام شب و یا موقعی که خواب هستین ممکنه باعث ایجاد اختلال در خواب شما بشه. این موضع حتی میتونه شما رو در زمان بارداری بیخواب و یا بدخواب کنه. این موضوع در سه ماهه سوم بارداری شدیدتر میشه.

احساس دفع ادرار زیاد از عوامل دیگه ای هست که میتونه شب ها شما رو بی خواب کنه

احساس دفع ادرار زیاد از عوامل دیگه ای هست که میتونه شب ها شما رو بی خواب کنه

5.بزرگ بودن شکم

موضوع دیگه ای که ممکنه شما رو از داشتن یه خواب راحت محروم کنه اندازه شکم شما هست. پیدا کردن وضعیت مطلوب و ایده آل برای خواب ممکنه که برای شما خیلی سخت باشه. در این مورد بهتره که با پزشک خودتون صحبت کنین.

بزرگ بودن شکم حتما شما رو اذیت میکنه

بزرگ بودن شکم حتما شما رو اذیت میکنه

6.تاثیر غذاها روی خواب

گاهی اوقات غذاهایی که در طول بارداری میخورین میتونن روی کیفیت خواب شما تاثیر بذارن. خوردن قهوه میتونه باعث بیخوابی شما بشه و شما باید از نوشیدن قهوه و یا هر غذای دیگری که روی خواب شما تاثیر منفی میذاره دوری کنین. در این مورد با میتونین با پزشک خودتون مشورت کنین.

7.کابوس های شبانه

زنان باردار هم مثل هر زمان و یا هر فرد دیگه ای ممکنه که شب ها کابوس ببینن که این میتونه اونها رو از خواب بیدار کنه. معمولا دلیل این کابوس ها میتونه استرس و اضطراب های بارداری باشه یا اتفاق های ناخوشایندی که در طول روز برای هر فردی ممکنه بیفته. پس لازمه که در زمان بارداری از موضوعاتی که شما رو ناراحت میکنن دوری کنین.

خواب های آشفته در زمان بارداری

خواب های آشفته در زمان بارداری

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *