بیش از 10 درصد جمعیت جهان، حداقل یک بار در طول عمر خود، سنگ های کلیه را تجربه خواهند کرد. این بیماری به دلیل غلیظ شدن رسوبات کلسیمی، موجب بروز سنگ ها و کریستال های کوچک در کلیه می شود. در این وضعیت، بیمار دچار درد بسیار شدید، تکرر ادرار، وجود خون در ادرار، تهوع و استفراغ می شود. اگر به دنبال راه حل های ساده درمان این بیماری به جای درمان های سنگین و جراحی می باشید، در این بخش، بهترین راه حل های خانگی دفع یا کاهش اندازه سنگ های کلیوی آورده شده است.

1. برای دفع سنگ کلیه آب بنوشید

کم آبی، می تواند یکی از دلایل ابتلا به سنگ کلیه باشد. میزان آب بدن را می توان به سادگی از روی رنگ ادرار نیز تشخیص داد؛ رنگ ادرار روشن نشان دهنده میزان آب مناسب، و برعکس ادرار تیره نشان دهنده کمبود آب در بدن می باشد.

روش کار

برای اینکار سعی کنید مصرف آب روزانه خود را افزایش داده و به جای روزی 8 لیوان، حداقل آن را به 12 لیوان آب در روز برسانید. حتی بعد از دفع سنگ کلیه نیز میزان مصرف آب روزانه خود را در سطح بالایی نگه دارید.

2. سرکه سیب بخورید

سرکه سیب یکی از بهترین درمان های خانگی سنگ کلیه می باشد. اثر قلیایی این ماده روی خون و ادرار، موجب بهبود فرآیند گوارش و دفع سنگ های کلیوی می شود. اسید سیتریک و فسفات موجود در سرکه سیب، برای حل و کاهش سایز کریستال های کوچک سنگ مانند، بسیار مناسب است. همچنین باعث کاهش درد ناشی از سنگ کلیه می شود.

روش کار

برای استفاده از این روش، دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب ریخته و آن را قبل از وعده غذایی بنوشید. این نوشیدنی را به طور منظم هر روز استفاده کنید تا سنگ کلیه از بدن شما دفع گردد. پس از آن، این روش را به مدت یک هفته ادامه دهید تا احتمال ایجاد سنگ کلیه جدید از بین رود. همچنین می توانید به جای آب، سرکه سیب را با یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی میل نمایید.

دفع سنگ کلیه با استفاده از سرکه سیب

دفع سنگ کلیه با استفاده از سرکه سیب

3. استفاده از آب لیمو و روغن زیتون

اسید سیتریک موجود در لیمو می تواند مانع تشکیل سنگ های کلسیم و شکستن سنگ های کوچک کلیوی شود. همچنین لیمو حاوی آنتی سپتیک طبیعی است که کلیه ها را از رشد باکتری ها حفظ می کند. از طرفی روغن زیتون به آسان تر شدن دفع و عبور سنگ کلیه کمک می کند. ترکیب این دو ماده، یکی از موثرترین روش های دفع سنگ کلیه به شمار می رود.

روش کار

چهار قاشق غذاخوری آب لیمو تازه و روغن زیتون را با یکدیگر مخلوط نموده و آن را به همراه مقدار زیادی آب میل نمایید. این روش را دو تا سه بار در روز تا زمانی که سنگ های کلیه دفع شود، تکرار کنید. بعد از دفع سنگ، نیازی به استفاده از این روش نمی باشد.

دفع سنگ کلیه با استفاده از آب لیمو و روغن زیتون

دفع سنگ کلیه با استفاده از آب لیمو و روغن زیتون

4. ریحان برای دفع سنگ کلیه

ریحان یکی از سبزیجات پرکاربرد و مفید در وعده های غذایی می باشد. جالب است بدانید که این گیاه به طور طبیعی می تواند باعث انحلال و دفع سنگ های کلیوی گردد.

روش کار

برای اینکار روزانه یک قاشق چایخوری از آب ریحان و عسل را با یکدیگر مخلوط کرده و بخورید. این روش را به مدت شش ماه ادامه دهید تا سنگ های کلیوی به تدریج دفع شوند.

دفع سنگ کلیه با استفاده از ریحان

دفع سنگ کلیه با استفاده از ریحان

5. آب انار بنوشید

خوردن دائم میوه یا نوشیدن آب آن، می تواند احتمال ایجاد سنگ کلیه را کاهش دهد. آب و دانه انار هردو دارای خواص ویژه ای هستند که می تواند باعث کاهش سطح اسیدیته ادرار شود. با کاهش میزان اسیدیته ادرار، سنگ کلیه شروع به حل شدن می کند و به آسانی از طریق مجرای ادرار عبور کرده و باعث از بین رفتن سنگ های کلیوی می شوند.

روش کار

برای اینکار روزانه یک لیوان آب انار تازه بنوشید و یا یک عدد انار بخورید.

دفع سنگ کلیه با استفاده از آب انار

دفع سنگ کلیه با استفاده از آب انار

6. از کرفس استفاده کنید

کرفس، هنگامی که به صورت خام مصرف می شود، مانند یک داروی ادرار آور عمل می کند و کمک می کند تا سنگ کلیه را از بین ببرد. همچنین این ماده دارای خواص ضد باکتریایی است.

روش کار

برای استفاده از این روش مقداری کرفس خام و تازه را در مخلوط کن ریخته و آب آن را بگیرید. سپس سعی کنید آن را با معده خالی بنوشید. دو تا سه فنجان از آب کرفس را در روز تا زمانی که سنگ کلیه به طور کامل دفع شود، بخورید.

دفع سنگ کلیه با استفاده از آب کرفس

دفع سنگ کلیه با استفاده از آب کرفس