کمبود آب بدن را با این 8 روش جبران کنید

اگرچه کمبود آب بدن میان تمام گروههای سنی یه امر عادیه، ولی ممکنه اثرات خطرناکی برای کودکان و سالخوردگان داشته باشه. وقتی که آب بدنتون کم میشه، بسیاری از مواد معدنی و الکترولیت های مهم مثل منیزیم، پتاسیم و سدیم...

نرگس پارسایی
نرگس پارسایی آپدیت:

اگرچه کمبود آب بدن میان تمام گروههای سنی یه امر عادیه، ولی ممکنه اثرات خطرناکی برای کودکان و سالخوردگان داشته باشه. وقتی که آب بدنتون کم میشه، بسیاری از مواد معدنی و الکترولیت های مهم مثل منیزیم، پتاسیم و سدیم رو از دست میدین. بدن توانایی طبیعی برای حفظ تعادل سدیم و آب رو داره، ولی وقتی آب بدنتون کم میشه این تعادل از بین میره. در اینجا بهترین درمان های خانگی برای رفع این مشکل رو آوردیم.

۱. مصرف موز برای تامین پتاسیم بدن

روزانه قبل از هر فعالیت فیزیکی شدید، یک موز بخورین. کم آبی بدن باعث کمبود پتاسیم در بدن میشه. موز پتاسیم زیادی داره و میتونه به ذخیره کردن پتاسیم و مبارزه با کم آبی کمک کنه. فقط در صورتی موز میتونه در رژیم نوزادتون باشه، که بیشتر از ۶ ماه سن داشته باشه.

موز پتاسیم بدن رو افزایش میده

موز پتاسیم بدن رو افزایش میده

۲. برای جلوگیری از تشنگی دوغ بنوشید

1 فنجان دوغ رو با نصف قاشق چای خوری زنجبیل خشک مخلوط کنین. برای برطرف کردن کم آبی بدن روزانه ۳ تا ۴ بار این نوشیدنی رو بخورین. دوغ یک پروبیوتیک طبیعیه که غنی از مواد معدنی مثل پتاسیم و منیزیمه. این مواد اغلب بعد از عرق کردن زیاد در بدن از بین میرن و باعث کم آبی بدن میشن. دوغ نه تنها بیخطره، بلکه برای سلامتی کلی نوزاد هم مفیده.

دوغ برای برطرف کردن کم آبی بدن

دوغ برای برطرف کردن کم آبی بدن

۳. سوپ

سوپ منبع خوبی از مواد مغذیه که میتونه در درمان کم آبی بدن و نشونه های اون کمک کنه. مواد معدنی زیاد سوپ مثل پتاسیم انتخاب مناسبی برای بازگردوندن مواد مغذی از دست رفته در بدنتونه. برای نتیجه بهتر قبل از یه جلسه تمرین شدید سوپ مصرف کنین. این کار باعث میشه بدنتون سرحال تر باشه. سوپ میتونه برای درمان کم آبی بدن نوزادان در ۶ ماهگی استفاده بشه.

سوپ برای کمبود آب بدن

سوپ برای کمبود آب بدن

۴. چای سبز

چای سبز رو برای ۵ تا ۱۰ دقیقه در یک فنجان آب گرم بریزین. برای طعم بهتر میتونین مقداری عسل بهش اضافه کنین و قبل از سرد شدن اون رو میل کنین. حداقل ۳ بار در روز چای سبز بخورین. چای سبز یه منبع غنی از آنتی اکسیدان هاست و مواد معدنی مانند پتاسیم و منیزیم داره که میتونن از کمبود آب بدن جلوگیری کنن. برخلاف باور عمومی که چای ممکنه به خاطر کافئینش باعث کم آبی بشه، آب موجود در چای سبز بیشتر از مایعاتیست که در کم آبی بدن از دست میرن.

از دادن چای سبز به نوزادان برای درمان کم آبی پرهیز کنین. کافئین اون باعث میشه ضربان قلب نوزادتون افزایش پیدا کنه.

چای سبز برای کمبود آب بدن

چای سبز برای کمبود آب بدن

۵. آب نارگیل

در طول روز یک لیوان آب نارگیل تازه بخورین. میتونین برای نتیجه گرفتن بهتر روزانه ۴ تا ۵ لیوان آب نارگیل میل کنین. آب نارگیل سدیم و پتاسیم زیادی داره که مقدارشون وقتی بدنتون کم آب هست خیلی کم میشه. آب نارگیل از بهترین گزینه ها برای درمان طبیعی کمبود آب بدنه.

آب نارگیل رو فقط موقعی به نوزادتون بدین که ۶ ماه کامل داشته باشه.

آب نارگیل برای کم آبی بدن

آب نارگیل برای کم آبی بدن

۶. سیب درمانی مفید برای کمبود آب بدن کودکان

یک سیب رو با نصف لیوان آب مخلوط کنین و این نوشیدنی رو میل کنین. سیب منبع غنی از منیزیمه. و مقدار کمی از پتاسیم هم در اون پیدا میشه. سیب از طریق بازسازی مواد معدنی و الکترولیت های از دست رفته بدن میتونه به کمبود آب بدن کمک کنه. بر اساس یک مطالعه انجام شده، آب سیب رقیق شده برای درمان کمبود آب در کودکان خیلی مفیدتر از نوشابه های الکترولیتی هست.

قبل ازین که نوزادتون رو با آب میوه ها و غذاهای سفت آشنا کنین باید منتظر بمونین تا حداقل ۶ ماهش کامل بشه.

آب سیب برای کم آبی بدن

آب سیب برای کم آبی بدن

۷. آب پرتقال برای جبران کم آبی بدن

۱ تا ۲ لیوان آب پرتقال رو قبل یا بعد از یک تمرین شدید بخورین. پرتقال بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی رو داره ، همچنین الکترولیت هایی مثل پتاسیم و مقدار کمی منیزیم داره. بنابراین، پرتقال با حفظ تعادل الکترولیتی در بدنتون، توانایی نگه داشتن آب بدن رو داره.

کودکان زیر ۶ سال باید فقط نصف یک فنجون آب پرتقال در روز مصرف کنن.

آب پرتقال برای درمان کم آبی بدن

آب پرتقال برای درمان کم آبی بدن

۸. ماست

مقدار کمی نمک رو به یک فنجون ماست اضافه کنین و خوب مخلوط کنید و روزانه از اون بخورین. ماست یک منبع غنی از الکترولیته و میتونه به وسیله بازیابی الکترولیت های از دست رفته در بدن به درمان کم آبی بدن کمک کنه.

اگر نوزادتون بیشتر از ۶ ماه سن داشته باشته میتونین ماست رو در رژیم غذاییش قرار بدین.

ماست برای کمبود آب بدن

ماست برای کمبود آب بدن

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیل ارت

کسب و کارت را اینترنتی کن

کوپن تخفیف 20 درصدی: 2nafare