آرتریت یا التهاب مفصلی به حالتی گفته میشه که مفصل ورم میکنه، درد داره و حرکتش سخت و کم میشه، این حالت ممکنه بر اثر عفونت ناشی از یک باکتری برای مفصل پیش بیاد یا اینکه ناشی از یک عامل داخلی باشه که برای مفصل مشکل ایجاد کرده. در هر دو صورت بعد از درمان اولیه و از بین بردن عامل بیماری برای تقویت مفصل باید کارهایی انجام بدید تا به بهبود کامل دست پیدا کنید در ادامه براتون توضیح میدم.

چه کارهایی برای رفع درد آرتروز لازمه؟

این کارها دو دسته اند اقداماتی برای کم شدن فشار به مفصل و تقویت توان فیزیکی مفصل و دیگه اینکه تقویت مفصل به لحاظ غذا رسانی و ایجاد محیطی برای کاهش درد، که من در ادامه برای راه دوم گیاهان دارویی رو براتون معرفی میکنم.

داروهای گیاهی مفید برای ورم مفاصل

1. کندر

بهتره بدونید طبع کندر گرم و خشکه و بخاطر خواص ضد التهابی و ضد دردی که داره، برای درمان این بیماری تجویز میشه. همچنین میتونه به جلوگیری از روند خود ایمنی کمک کنه. یک تخقیق در سال 2008 نشون داد عصاره کندر درد رو طی مصرف یک دوره هفت روزه بطور قابل توجهی کم میکنه همچنین این دارو غضروف کم شده در مفصل رو بعد از سه ماه استفاده مداوم زیاد کرد.

کندر باعث افزایش غضروف مفصل

کندر باعث افزایش غضروف مفصل

2. فلفل سبز

جالبه بدونید فلفل سبز به طور موقت فرستنده درد رو کاهش میده. یک تحقیق در سال 2010 منتشر شده که در تحقیقات فیتوتراپی نشون میده 50 درصد کاهش درد مفصل پس از مصرف در یک دوره ی سه هفته ای احساس میشه. این گیاه رو میتونید بعنوان یک کرم موضعی برای تسکین دردهای این چنینی استفاده کنید.

فلفل سبز درمان التهاب آرتریت

فلفل سبز درمان التهاب آرتریت

3. زردچوبه

زردچوبه بخاطر داشتن کورکومین به یک داروی معجزه گر تبدیل شده! کورکومین موجود در زردچوبه میتونه درد و ورم مفصلی رو با مسدود کردن راههای افزایش التهاب و آنزیمهای تخریبگر، کاهش بده. این داروی فوق العاده همچنین برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده میشه.

4. پنجه گربه

گیاه پنجه گربه یک ضد التهاب قوی هست که با مهار کردن درد به یک آرامبخش قوی برای این درد تبدیل شده. همچنین شامل ترکیباتی هست که میتونه برای سیستم ایمنی مفید باشه و تقویتش کنه. اگه تمایل به مصرف داروی شیمیایی فراوری شده از این گیاه دارید میتونید از داروی آلکالوئیدهای اکسیدویل تتراکسیلیک استفاده کنید.

گیاه پنجه گربه کاهش التهاب مفاصل

گیاه پنجه گربه کاهش التهاب مفاصل

5. روغن کبد ماهی

روغن کبد ماهی بخاطر داشتن امگا3 برای کاهش التهاب و درد بسیار عالی عمل میکنه و میتونه جایگزین طبیعی برای ایبوپروفن بشه! تخقیقات نشون داده  مصرف این روغن برای بیماران مبتلا به آرتریت به میزان قابل توجهی باعث کاهش حساسیت و بیشتر شدن توان مفصل میشه.

روغن کبد ماهی جایگزین ایبوپروفن

روغن کبد ماهی جایگزین ایبوپروفن

6. زنجبیل

زنجبیل هم بخاطر خواص ضد التهابی و مشابه با ایبوپروفن و البته نداشتن ضررهای این مسکن شیمیایی بسیار پرطرفدار است. یک تحقیق در سال 2012 برای سنجیدن دقیق اثر زنجبیل بر روی بیماران مبتلا به ورم مفاصل از عصاره زنجبیل به عنوان یک استروئید برای درمان بیماران استفاده میکنه، نتیجه واکنش های التهابی کاهش پیدا میکنه. مطالعات قبلی نشون داد که مصرف عصاره زنجبیل برای چهار بار در روز بعد از سه ماه مصرف مداوم درمان درد آرتروز زانو رو کاهش میده، و این برای بیماران مبتلا نوید روزهای بدون آرتروز رو میده.