در فصل زمستان کمی غفلت در مراقبت از سلامتیمان مساویست با سرماخوردگی و به راحتی دچار سرماخوردگی می شویم. همگی ما هنگامی که مریض هستیم سعی می کنیم  هر کاری که از دستمان بر می آید انجام دهیم تا دوباره سلامت خود را بدست آوریم. یکی از بهترین راهکارها برای درمان سرماخوردگی مصرف مایعات و استراحت در منزل است. ولی راهکارهای دیگری نیز وجود دارند که می توانیم با انجام آنها پرستار خود بوده و سریع تر سلامت خود را بدست آوریم. در این مطلب درباره 9 درمان خانگی ساده برای کاهش نشانه های سرماخوردگی و بهبود سریع آن صحبت میکنیم.

درمان های خانگی برای کاهش نشانه های سرماخوردگی
درمان های خانگی برای کاهش نشانه های سرماخوردگی

1. برای رفع سرماخوردگی آب میوه طبیعی بنوشید

لازم است تا در طول سرماخوردگی به اندازه کافی مایعات بنوشیم. در ابتدای سرماخوردگی غشا مخاطی گلو و بینی کم آب و خشک شده و محیط مناسبی برای رشد ویروس ها فراهم می آورد. مصرف زیاد مایعات دستگاه تنفسی را مرطوب نگاه داشته و آلودگی ویروسی را دفع می کند. همینطور مصرف مایعات عملکرد سلول های سفید خون را از طریق کاهش غلظت مواد محلول در خون بهبود بخشیده و ایمنی بدن را افزایش می دهد. یکی از بهترین نوشیدنی ها در دوران سرماخوردگی آب میوه های طبیعی هستند که علاوه بر رفع نیاز بدن به مایعات به واسطه ویتامین ها و مواد مغذی به بهبود سریع تر فرد نیز کمک می کنند.

سرماخوردگی و آب میوه طبیعی
سرماخوردگی و آب میوه طبیعی

2. از بخور آب گرم استفاده کنید

هوای خشک در دوران سرماخوردگی باعث می شود که فرد در بینی و گلویش احساس ناراحتی بیشتری کند. بخور آب گرم باعث می شود بینی و گلو مرطوب شده و مجاری تنفسی باز شود. همچنین گرما باعث انبساط رگ های خونی و افزایش سرعت جریان خون می شود و به این ترتیب سرعت عکس العمل سیستم ایمنی بدن بالا می رود.

بخور دادن و سرما خوردگی
بخور دادن و سرما خوردگی

3. زینک مصرف کنید

روی (زینک) به لحاظ بیولوژیکی اهمیت فوق العاده ای برای انسان دارد و مسئول عملکرد های متعددی در بدن انسان است و به تحریک 100 آنزیم مختلف کمک می کند.ا گر سرما خورده اید زینک بخورید. مکمل زینک با بهبود سیستم ایمنی، بدن را نسبت به سرماخوردگی مقاوم کرده و همچنین با تحریک آنتی بادی ها در فعال سازی سیستم ایمنی تاثیر گذار است.

4. سیر را فراموش نکنید

سیر یک آنتی اکسیدان قویست. علاوه بر این، خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی نیز دارد و همچنین عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می بخشد. مصرف سیر چه به صورت خام و چه پخته در غذاهای مختلف مخصوصا سوپ ها، برای درمان سریع تر سرماخوردگی بسیار مفید است.

سیر و سرماخوردگی
سیر و سرماخوردگی

5. برای بهبود سرماخوردگی راه بروید

اگر احتیاج به استراحت دارید حتما استراحت کنید. ولی به این نکته نیز توجه داشته باشید که پیاده روی های سبک روزانه در حد 20 الی 30 دقیقه در روز می تواند شما را از رخوت نجات دهد و همچنین مجاری تنفسیتان را باز کند. البته فراموش نکنید که نباید خودتان را خسته کنید و به بدنتان فشار بیاورید. یوگا نیز گزینه مناسبی ایست حرکات کششی ساده و سبک یوگا درد و کوفتکی عضلاتتان را بهبود می بخشد.

6. آب نمک قرقره کنید

این راهکار یکی از ساده ترین و در دسترس ترین درمان های خانگی برای سرماخوردگی است. هنگامی که در گلوی خود احساس درد و ناراحتی کردید قرقره آب نمک ولرم بسیار کار ساز خواهد بود.

قرقره آب نمک و سرماخوردگی
قرقره آب نمک

7. از مخلوط آب ولرم، عسل و آبلیمو تازه بنوشید

فقط کافیست یک لیوان آب ولرم را با یک قاشق عسل خوب مخلوط کرده و در نهایت چند قطره آب لیمو تازه در لیوان بچکانید. این نوشیدنی علاوه بر طعم دلپذیرش برای بهبود سرماخوردگی بسیار مفید بوده. گلودرد را تسکین می دهد، باعث بهبود عملکرد دستگاه تنفسی شده، عفونت را از بین برده و دوره درمان را کاهش می دهد. فقط به این نکته دقت داشته باشید که هرگز به کودکان زیر 1 سال عسل ندهید.

عسل، آبلیمو و سرماخوردگی
عسل، آبلیمو

8. دوش آب گرم بگیرید

در صورتی که تب نداشته باشید دوش آب ولرم یا گرم به بهبود سرماخوردگی کمک می کند. دوش آب گرم باعث تحریک سیستم گردش خون شده، به آرامش اعصاب کمک کرده و همچنین کوفتگی عضلات بر اثر سرما خوردگی را کاهش می دهد.

9. سوپ بخورید

سوپ ها تسکین دهنده سرما هستند. چون اولا مقدار قابل توجهی مایعات دارند. همانطور که در ابتدای این مبحث نیز بیان شد مایعات به بهبود سرماخوردگی کمک می کنند. دوما گرم هستند و گرما باعث کاهش بلغم شده و عملکرد دستگاه تنفسی را بهبود می بخشد. علاوه بر این مواد غذایی مفیدی که در سوپ ها استفاده شده اند مانند سبزیجات، مرغ، گوشت یا … طول درمان سرماخوردگی را کم تر می کنند.

سوپ و سرما خوردگی
سوپ
امتیازت به این مطلب چنده؟
برای خودت یا دوستات بفرست:
Default image
گلزار نورمحمدیان

اگر نظری داری بنویس

دلبند

فروشگاه اینترنتی دلبند

ارسال سریع و تنوع بالای نیازهای نوزاد و کودک