درمان نفخ معده در طب سنتی

نفخ یه مشکل همه گیره که کمتر کسی پیدا میشه که گرفتارش نباشه، طبیعیه! آخه مواد غذایی با طبع سرد زیاد استفاده میکنیم. طب سنتی برای گرفتار نشدن به این مشکل مصلح غذایی رو پیشنهاد میکنه. هر ماده غذایی یک مصلح...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
نفخ معده

نفخ یه مشکل همه گیره که کمتر کسی پیدا میشه که گرفتارش نباشه، طبیعیه! آخه مواد غذایی با طبع سرد زیاد استفاده میکنیم. طب سنتی برای گرفتار نشدن به این مشکل مصلح غذایی رو پیشنهاد میکنه. هر ماده غذایی یک مصلح داره. در ادامه نسخه های دارویی که در طب سنتی پیشنهاد شده و بطور کلی برای نفخ تجویز میشه براتون میگم.

نفخ معده

نفخ معده

چرا نفخ میکنیم؟

نفخ میتونه دلایل مختلفی داشته باشه ولی شاید بشه گفت از مهمترین و اصلیترین دلایلش سردی مزاج معده هست که غالبه این سردی مزاج ناشی از خلطهای رسوب کرده در معده اس، حالا یا این خلطها کم هستن و با یه مسهل ضعیف دفع میشن یا اینکه زیادند و یا خلط سوخته شدند که در این صورت باید از مسهل قوی یا پاک کننده معده استفاده بشه. علت دوم اینه که فرد مزاجش سرد باشه، که در این صورت باید خوراکیهای مناسب بدنشو پیدا کنه و با مصرف بیشتر اونها تو رژیم غذاییش مانع از بروز نفخ بشه.

درمان نفخ و صدای شکم

زیره کرمانی 10 گرم، بادیان 10 گرم، زنیان 10 گرم، تخم شوید 5 گرم، شاه تره 5 گرم، افسنطین 5 گرم، آویشن شیرازی 10 گرم
همه رو مخلوط و نیم کوب کنید روزی 10 گرم از اون رو با دو لیوان آب بجوشانید، صبح و عصر میل کنید.
کسانی که مبتلا به سوء هاضمه باشند میتونن روی غذاهای روزانه مقداری سماق بپاشند آب انار و جوشانده عناب، زرشک و آلوچه خشکه استفاده کنند که خیلی برای نفخ موثرند.

نفخ و صدا کردن شکم

نفخ و صدا کردن شکم

درمان نفخ در طب سنتی

اگه جوز هندی 5 گرم، بسباسه 5 گرم، هیل غرابی 5 گرم، زنیان 10 گرم، بادیان 10 گرم همه رو با 5/2 گرم زعفران آسیاب کنید و با گل قند مخلوط کنید روزی سه قاشق مرباخوری از این دارو میل کنید مشکل نفخ معده رفع میشه، این نسخه مقوی قلب، معده است.

عرقیات مناسب برای درمان نفخ

عرقیات تقریبا کاربردی مثل خود گیاه دارن البته به غیر از چند مورد که گیاه بعد از عرق گیری طبعش تغییر میکنه، از جمله عرقیاتی که در درمان نفخ نظیر نداره عرق نعناست که معرف حضور هستن و نیاز به توضیح بیشتر نداره! استفاده از عرقیات برای درمان نفخ طبیعتا پرطرفدارتر از مصرف جوشانده یا پورد شده گیاه هست، پس به همین خاطر منم چند عرق گیاهی دیگه که ضد نفخ هست رو براتون اسم میبرم شاید براتون نافع باشه، عرق بادرنجبویه و عرق آویشن، عرق زنیان و بهارنارنج، عرق رازیانه و عرق کلپوره از جمله عرقیات نفخ شکن هستن مه هرکدوم به نهایی میتونن نفخ شما رو درمان کنن.

بهارنارنج

بهارنارنج

پیشگیری از نفخ

در ادامه چند مورد از مصلحهای غذایی رو میگم تا از نفخ جلوگیری بشه.

  • مصلح انواع گوشتها : گوشت گوساله و بره : سماق و مرزه و گشنیز، گوشت گاو : پیاز و سیر و زیره، گوشت بز : پیاز و زیره، گوشت ماهی : فلفل سیاه و گردو، گوشت ماهی : زعفرون و ادویه گرم، کله پاچه : آب انار و تمرهندی، گوشت شتر مرغ : سرکه مصلحش هست.
  • مصلح لبنیات : دوغ : کاکوتی و آویشن، ماست : سیاهدونه و نعنا و آویشن و گل سرخ، شیر : عسل و دارچین و گلاب و هل، پنیر : گردو ، سیاهدونه و نعنا، کشک : سیر و نعنا و پونه، خامه و سرشیر : عسل، کره حیوانی : عسل، روغن حیوانی : سرکه و عسل و آبلیمو، ماست چکیده: آویشن و نعنا خشک و عسل مصلحش هست.
لبنیات

لبنیات

متبع: نسخه شفا دکتر صفدر صانعی