درمان معده درد و سوء هاضمه در طب سنتی

معده درد دلایل مختلفی میتونه داشته باشه و یکی از دلایلش درست هضم نشدن غذا و بیش از اندازه موندنش تو معده اس. که به همین خاطر معده برای هضم مجبور به ترشح ببیشتر اسید میشه و همین خودش باعث...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
معده درد

معده درد دلایل مختلفی میتونه داشته باشه و یکی از دلایلش درست هضم نشدن غذا و بیش از اندازه موندنش تو معده اس. که به همین خاطر معده برای هضم مجبور به ترشح ببیشتر اسید میشه و همین خودش باعث میشه دیواره معده آسیب ببینه و در مواردی زخم معده ایجاد بشه. در این نوشته در مورد علل معده درد و روش های درمانش توضیحاتی میدم.

معده درد

معده درد

درمان درد معده

برای تسکین این دردها که به علت زیادی از اسید معده به وجود میاد که خنثی کردن محیط اسیدی معده لازم است. داروهای زیر مؤثر و از بین برنده درد هست، این فرمول در زخمهای معده و اثنی عشر و سوء هاضمه مؤثره و ضد نفخ و ضد کلیت هم هست.

نسخه مسکن درد معده و کم کننده اسید معده

آویشن شیرازی 10 گرم بابونه شیرازی 5 گرم بادیان 10 گرم زنیان 10 گرم مخلصه 10 گرم افسنطین 5 گرم شاه تره 5 گرم گل بومادران 5 گرم نعناع 5 گرم پودینه 5 گرم نیم کوب کنید و 15 قسمت کنید هر قسمتش رو بعد از شستن تو یه قوری با دو لیوان آب جوش نم کنید و پس از چند ساعت معجون رو بجوشانید و صاف کنید بهتره صبح ناشتا و عصر این مقدار رو میل کنید.
اگه دردهای معدی توأم با صدا کردن شکم هست، استفاده از انیسون، جوز هندی، پوست نارنج، دارچین و زنجبیل از هر کدام 10 گرم به صورت پودر سائیده بشه و روی غذا مثل ادویه بپاشید و با غذا میل کنید.

معده درد

معده درد

چرا سوء هاضمه دارم؟

سوء هاضمه نشون از معده ی ضعیفه که برای طبع های مختلف درمان و عوارض مختلفی داره. ولی بطور کلی آروغهای بدبو از مشخصه های مهمه این مشکل است.

مشکل هضم غذا در گرم مزاجان

برای کسی که طبع گرم داره اگه غذا تو معده بمونه و معده نتونه هضمش کنه علائمی تو بدن ایجاد میشه که از روی اون میشه تشخیص داد. مثل عطش، خشکی دهان، کم شدن اشتها، طعم بد دهان مثل طعم دود و همچنین ترش کردن غذای گرم رو دارند. اگه در مصرف غذاهای گرم زیاده روی کردید و این علائم براتون پیش اومد میتونید از شربت لیمو، شربت انار، شربت غوره، مربای سیب، مربای شیره خرفه، و شربت زرشک و عناب و تمرهندی و آلوچه خشکه استفاده کنید البته این درمانها برای زمانی مفیده که زخم معده نداشته باشید.

شربت انار

شربت انار

درمان عمومی مشکل هضم غذا در مزاج گرم و تر

کسانی که این مشکل رو دارند ذائقه غذایی اونها میانه رویه. نه به سردی تمایل زیاد دارند و نه به گرمی، ولی بزاقشون زیاده خصوصا اگه گرسنه باشند و خصوصا تو شب آب دهنشون میاد روی بالشت. بیشتر این افراد حالت تهوع دارند و گاهی هم استفراغ رطوبتی دارن (مثل سفیده تخم مرغ)  برای درمان این بیماران با دادن آب شبت و سکنجبین معده رو مجبور به استفراغ کنید تا پاک بشه و محتویاتش خارج بشه و مربای هلیله، گل قند و طباشیر براش تجویز میشه.

مشکل هضم در مزاج گرم و خشک

برای این گروه از گرم مزاجها که طبعشون رو به خشکیه بهترین درمان شیرگاو، ماءالشعیر، حریره ای که از آرد جو و روغن بادام  تهیه میشه، خوبه میل کنند. این افراد غذای مناسبشون غذایی هست که طبعش رطوبتی و خنک باشه.

مشکل هضم در مزاج گرم و خشک

مشکل هضم در مزاج گرم و خشک

مشکل هضم غذا تو صفراوی مزاجها

در این دسته از طبعها بطور کلی علائمی دیده میشه که مشخصه دستگاه گوارش با طبع صفراوی هست. مثل تلخی دهان، خروج صفرا با استفراغ یا با مدفوع. بیمار پس از غذا خوردن احساس میکنه دهانش طعم بدی داره مثل کسی که دود زیاد کشیده باشه. بوی بد دهان و سوزش دل و عطش و حالت تهوع موجود، ممکنه دلیل دیگه ای داشته باشه. مثلا ممکنه مشکل از کبد یا روده ها باشه و این علائم اختصاصی مربوط به معده نیست ولی اگه براتون ثابت شده که این علائم مربوط به عضو دیگه ای نیست و فقط مربوط به معده اس درمان همینه:

اگه حالت تهوع زیاد شد، مقدار کمی سکنجبین با آب گرم مخلوط کنید و بنوشید تا استفراغ کنید بعدش 10 گرم پوست هلیله زرد رو بجوشانید و  صبح و عصر میل کنید، اینگونه افراد صفراوی مزاج در موقع گرسنگی و دیر رسیدن غذا، بی طاقت میشن و حتی ممکنه بیهوش بشن، برای درمان این حالت بهتره شربت لیمو، شربت غوره، شربت انار، یا شربت نارنج صبح ناشتا میل کنند و غذاهای ترش برای این افراد مؤثره و باید قبل از گرسنگی کامل غذا بخورند.

خروج صفرا با استفراغ

خروج صفرا با استفراغ

مشکل هضم در مزاج سرد و خشک

در این گروه از بیماران برای پیشگیری غذاهای گرم و تر پیشنهاد میشه و برای درمان ماءالشعیر و عسل میل کنند. شربت گل گاوزبان، شربت انار شیرین و شربت زوفا از درمان این گروهند.

مشکل هضم در مزاج سرد

از علائم این گروه ضعف هضم، تمایل زیاد به غذا خوردن، توقف بیش از حد معمول غذا در معده و ترش کردن و آروغ ترش و برگشت غذای ترش به دهان که اینها همه در اثر زیادی اسید معده است و موجب ناراحتی بیمار میشه، مدفوع در اینگونه بیماران شل و گاهی با یبوست همراهه اینوع بیماران با خوردن غذاهای گرم مثل عسل، مرباجات، کمپوتهای گرم حالشون بهتر میشه. یک نسخه درمانی برای اینمشکل گوارشی درادامه میگم به اینصورته که 10 گرم انیسون 15 گرم تخم کرفس 200گرم گل قندرو نرم بکوبید و با گل قند مخلوط کنید طی دو روز میل کنید.

برگشت غذا به مری

برگشت غذا به مری

 

منبع:کتاب شفا دکتر صفدر صانعی