چند سالیه به خاطر تغییر سبک زندگی مون، استرس زیاد، رژیم غذایی نامناسب و از همه مهمتر فعالیت کم و پشت میز نشینی بیماریی به نام  فشارخون رواج پیدا کرده! و اما نوع فشار خون بالا بیشتر رایجه که ناشی از افزایش شدت حرکت خون در رگها در حد غیر متعادله. از نظر طب سنتی هر مزاجی در معرض خطر فشار خونه اما گروه مزاجی که از همه بیشتر مستعد این بیماریست دموی مزاجان هستند که در ادامه بیشتر براتون توضیح میدم.

درمان فشار خون بالا

درمان فشار خون بالا

دموی مزاج ها

عامل اصلی فشار خون بالا حرارت و دمای زیاد کبده که طبیعتا دموی مزاجی که دچار پرخونی باشه به راحتی میتونه به این بیماری مبتلا بشه. در ادامه با زیاد شدن غلظت خون به فشار خون  هم مبتلا میشه. از علائم فشار خون در این مزاج سرخ شدن صورت، برجستگی عروق و نبض قوی که نشونه ی غلبه خونست. معمولاً این افراد عضلانی هستن. در این افراد ممکنه حتی خون ریزی از بینی و لثه هم دیده بشه. برای درمان میتونم بهتون حجامت یا فصد و همچنین محدود کردن مصرف غذاهای خون ساز رو پیشنهاد کنم. بهتره از خوراکی هایی با طبع سرد استفاده بشه.

سماق موثر در کاهش فشار خون برای دموی مزاج ها

سماق با طبع سرد و خشکی که داره کاهنده علائم دموی مزاجهاست. این ادویه پر طرفدار از التهاب بخشهای مختلف بدن جلو گیری میکنه، بنابراین در صورتی که از التهابات پیشگیری بشه, خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها کاهش پیدا میکنه. این ادویه به کاهش تب کمک میکنه خواص آنتی اکسیدانی قوی سماق به کاهش قند خون و سطح کلسترول کمک میکنه و همین ویژگی باعث میشه داروی مناسبی برای کاهش فشار خون دموی مزاجها باشه.

کاهش قند خون با مصرف گشنیز

گشنیز به عنوان سبزی کاهش دهنده قند خون شناخته میشه و این کار رو با تحریک ترشح انسولین انجام میده. این تاثیر به حدی زیاده که به گیاه ضد دیابت معروفه. همینطور که میدونید قند خون از جمله مشکلاتی هست که منجر به فشار خون میشه از این رو با کنترل قند خون از بروز این بیماری از این طریق جلوگیری میشه.

گشنیز

گشنیز

صفراوی مزاج ها

در این مزاج با احتمال کمتری نسبت به دموی مزاجها این بیماری بروز میکنه و علائمش تغییر رنگ چهره فرد به زرده و احساس عطش و خشکی دهان و بینی مشاهده میشه. حالت تهوع و استفراغ هم در بعضی موارد برای فرد پیش میاد. توصیه طب سنتی به این افراد پرهیز کردن از غذاها و ادویه های گرم مثل فلفل، زنجبیل و غذاهای چرب و شیرینه. برای این افراد مصرف خوراکی هایی که صفرا رو کم کنه بسیار مفیده.

شربت سکنجبین ماده ی موثر کاهش فشار خون در صفراوی مزاج ها

این شربت معروف به از بین برنده صفراست و با طبع سرد و تری که داره به تعدیل طبع کمک میکنه و با وجود عصاره نعناع به کاهش فشار خون کمک میکنه.

شربت سکنجبین

شربت سکنجبین

سودای مزاج ها

بعضی وقتا افزایش فشار خون بخاطر افزایش سوداست، غلبه سودا باعث میشه بیمار دچار سخت شدن سرخرگها بشه. رنگ صورت این بیماران تیره میشه و فکر و خیال و وسواس در اونها زیاد میشه. برای درمان این گروه در کنار استفاده از داروهای کاهنده ی سودا فصد هم توصیه میشه، این کار به آرامش فرد کمک میکنه.

سنبل الطیب و اسطوخودوس دو کاهنده ی فشار در سودای مزاج ها

سنبل الطیب با خاصیت گرم و تری که داره غلبه سودا رو بر بدن از بین میبره. این گیاه خواب‌آور و آرام بخشه و همچنین پایین آورنده فشار خون و رفع‌کننده گرفتگی از جمله خواصشه. همچنین از عصاره اسطوخودوس هم برای ایجاد آرامش استفاده میشه. علاوه بر اون اسطوخودوس باعث کاهش فشار خون میشه. برای استفاده از این گیاه میتونید از دم کرده اون استفاده کنید.

اسطوخدوس

اسطوخدوس

بلغمی مزاج ها

خیلی کم پیش میاد که بلغمی مزاجها دچار فشار خون بشن. افزایش غلظت خون در این گروه مزاجی، بخاطر وارد شدن خلط بلغم به خونه. عموما افراد مبتلا چاق اند و رنگ پوستشون سفید و آب دهنشون زیاده . ذهن و بدن کندی دارن. این افراد باید از مصرف ماست، دوغ و سالاد پرهیز کنن و از خوراکی های گرم بیشتر استفاده کنن.

بلغمی مزاج ها با این مواد فشار خود را کنترل کنند

مصرف آویشن باعث شروع فعالیت های ضد فشار خون میشه و میتونه یه انتخاب عالی و گیاهی برای هر کسی باشه که از علائم فشار خون بالا رنج میبره. علاوه بر این، عصاره آویشن در کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید و ال دی ال خیلی موثره، ضمن اینکه منجر به افزایش اچ دی ال یا کلسترول خوب هم میشه. سیاهدونه نیز با اثر بر بروی سلول‌های بتا باعث افزایش سطح انسولین در بدن میشه، و همین امر از بالا رفتن قند خون جلوگیری میکنه و طبیعتا به دنبالش از بالا رفتن فشار خون پیشگیری میشه.

سیاهدانه

سیاهدانه

منبع:کتاب شفا دکتر صفدر صانعی

3/5 - (2 امتیاز)