شپش به یه معضل برای مادرانی که فرزندشون مدرسه میره تبدیل شده، با اومدن فصل سرد این انگل زیاد میشه و تو مدارس بخاطر شرایط و تعامل زیاد بچها باهم، بهترین حالت برای انتقال این انگل ایجاد میشه. راههای درمانی زیادی برای راحت شدن از شر این موجود موذی وجود داره که شامل انواع داروهای شیمیایی و نسخه های طب سنتی میشه، شاید سوالتون این باشه که سراغ کدوم دارو برید!؟ دو مولفه مهم برای درمان باید مد نظرتون باشه یکی میزان اثر بخشی و دوم درمان در کنار آسیب کمتر به بدن هست توصیه من و شاید نظر خیلیا این باشه که ابتدا به سراغ درمانهای خانگی و طب سنتی که اثبات شده ضرر کمتری داره برید و در صورت جواب نگرفتن و درمان نشدن به سراغ داروهای شیمیایی و با دوز بالاتر برید.

شپش سر کودکان

شپش سر کودکان

بیماری انگل شپش چیست؟

شپش حشره کوچکیست که حدودا چهار میلیمتر طول داره و روی موی بدن انسان زندگی میکنه نه تنها موی سر بلکه میتونه همه ی موهای بدن رو  هم آلوده کنه، تخم شپش به شکل بیضی و سفید رنگ و کوچکه که به ساقه مو و درز لباس می چسبه. هر کدوم از این تخم ها تو یه یک کپسول بسیار چسبناک قرار گرفتن و به فاصله کمی از ریشه مو جایی که دما و رطوبت مناسبه میچسبن. بعد از ۷روز شپش سر از تخم در میاره و کم کم به شپش بالغ تبدیل میشه که از این مرحله خارش سر شروع میشه و این خارش بیشتر در اطراف گوش‌ها و نزدیک گردن هست. بعد از سر در آوردن از تخم کارش شروع میشه ینی تغذیه خون از پوست سر بخاطر همین یه انگل خارجی برای ما محسوب میشه، ماده این حشره در روز سه یا چهار تا تخم میذاره و این کار ما رو برای ریشه کن کردنش سخت میکنه! بد نیست بدونید تحقیقات انجام شده نشون داده شپش تو سفید پوستان، زنان و فصل سرد نسبت به سیاه پوستان، مردان و فصل گرم بیشتر دیده میشه. و رایجترین گروهی که در معرضش قرار میگیرن بچهای 4تا 12 سال هستن.

انگل شپش

انگل شپش

 روشهای درمانی

غالبا کسی که متوجه بیماریش میشه به پزشک مراجعه میکنه چون تحمل خارشهای مداوم رو نداره! ولی میشه به عنوان کمک برای درمان سریعتر به نسخه هایی که از طب سنتی و درمانهای خانگی براتون آوردم عمل کنید.

روغن زیتون دوای هر دردی

روغن زیتون رو بعد از حمام به کل موهاتون بزنید و بعد با سشوار گرم شپشها رو تا حدودی سست میکنید و در اینجا میتونید با کشیدن شونه دندونه ریز کلی از شپشها رو از موهاتون جدا کنید.

روغن زیتون

روغن زیتون

 سرکه

سرکه بخاطر خاصیت اسیدی و خواص فراوان و ضد میکروبی بودنش میشه به موها زد فقط باید دقت کنید که قبل از استفاده به خواص سرکه ای که استفاده میکنید و اینکه آیا با نوع پوست سر شما سازگار هست یا نه دقت کنید و باید در کنارش به طبع خودتون هم توجه کنید و با یه پزشک طب سنتی مشورت کنید چون ممکنه باعث سردرد و ضعف حافظه بشه.

سرکه

سرکه

اسپند

اسپند از گذشتگانمون برای ما بعنوان یک عفونت کش به جا مونده برای استفاده کردن از اسپند برای برای موهای کوتاه یه قاشق غذا خوزی پر اسپند آسیاب شده رو با یک لیوان آبجوش مخلوط کنید و برای موهای بلند دو برابر کنید وخلوط رو روی شعله گاز بذارید و به مدت 15 دقیقه روی بخار آبجوش دم کنید بعد کل موها رو بهش آغشته کنید و ۴۵  دقیقه با کلاه پلاستیکی یا کیسه پلاستیکی کاملا بپوشونید بعد با آب رقیق شده همون جوشونده و با آب و بدون شوینده موها رو آبکشی کنید.

توجه داشته باشید که این نسخه ممکنه حتی با یک بار استفاده شپش رو کاملا از بین ببره ولی به دلیل مقاومت تخم شپش بهتره تا ۱۰ روز ادامه بدید.

اسپند

اسپند

 نوره

مالیدن نوره رقیق شده تو حموم و شستن فوری موها در کمتر از ۲ دقیقه هم میتونه مفید باشه برای استفاده باید نوره رو کاملا آب رقیق کنید و بعد به مدت دو قیقه روی سر بریزید این روش هم خیلی عالیه و سریع جواب میده دقت کنید نوره سفت و خمیری نباشد و حتما رقیق و آبکی درست کنید و در کمتر از دو دقیقه بشویید. اگر این دو مورد را رعایت نکنید حتما باعث ریزش مو میشه.

نوره رقیق شده

نوره رقیق شده

3.5/5 - (2 امتیاز)