درمان شوره سر با 6 راهکار خانگی

شوره سر که یکی از اختلالات رایج پوستی به شمار می رود، می تواند علل مختلفی از جمله خشکی پوست سر، چربی پوست تحریک شده، رشد باکتری و قارچ های پوستی، التهاب پوست و دیگر عوامل باشد. شوره سر با...

فاطمه کشاورز
فاطمه کشاورز آپدیت:
درمان های خانگی شوره سر

شوره سر که یکی از اختلالات رایج پوستی به شمار می رود، می تواند علل مختلفی از جمله خشکی پوست سر، چربی پوست تحریک شده، رشد باکتری و قارچ های پوستی، التهاب پوست و دیگر عوامل باشد. شوره سر با خارش و سوزش و تورم پوستی همراه است. این مشکل را می توان با دنبال کردن یک برنامه مداوم بهداشتی برطرف نمود. همچنین درمان های خانگی ساده ای برای این عارضه وجود دارد که در اینجا چند مورد از بهترین درمان ها آورده شده است که ممکن است زمان طولانی را سپری کند اما نتیجه نهایی آن ایده آل می باشد.

1. استفاده از روغن نارگیل برای جلوگیری از شوره سر

روغن نارگیل به دلیل خواص ضد قارچی که دارد به از بین رفتن شوره سر کمک می کند. همچنین با مرطوب کردن پوست سر خارش و سوزش ناشی از آن را کاهش می دهد. برای استفاده از این روش با توجه به حجم موها، مقداری روغن نارگیل و نصف مقدار آن آب لیمو تازه را با یکدیگر مخلوط کرده و به پوست سر بزنید. به مدت چند دقیقه آن را ماساژ داده و بعد از 20 دقیقه موهای خود را بشویید. این روش را دو تا سه بار در هفته تکرار نمایید.

استفاده از روغن نارگیل برای جلوگیری از شوره سر

استفاده از روغن نارگیل برای جلوگیری از شوره سر

2. استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن شوره سر

جوش شیرین باعث از بین رفتن سلول های مرده پوست شده و سطح pH پوست را متعادل نگه می دارد. همچنین به کاهش رشد قارچ هایی که باعث ایجاد شوره سر می شوند، کمک می نماید. برای اینکار ابتدا موهای خود را کمی خیس کرده و جوش شیرین را روی پوست سر خود زده و به آرامی ماساژ دهید. بعد از چند دقیقه موهای خود را با آب گرم بشویید. یک یا دوبار در هفته این روش را تکرار کنید. توجه شود که برای شستشو موهای خود از شامپو استفاده نشود.

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن شوره سر

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن شوره سر

3. سرکه سیب برای جلوگیری از شوره سر

سرکه سیب با مهار مخمرهایی که باعث ایجاد بستری مناسب برای پوسته های سر شده به فولیکول های مو کمک می کند. از این رو درمانی مناسب برای از بین بردن شوره سر می باشد. برای استفاده از این درمان، دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را به همراه مقدار مساوی آب و 20 – 15 قطره روغن درخت چای را با یکدیگر مخلوط کرده و روی پوست سر بزنید و به آرامی ماساژ دهید. بعد از چند دقیقه آن را بشویید. این روش را دو تا سه بار در هفته تکرار نمایید.

استفاده از سرکه سیب برای جلوگیری از شوره سر

استفاده از سرکه سیب برای جلوگیری از شوره سر

4. برای از بین بردن شوره سر از آسپرین استفاده کنید

آسپرین حاوی سالیسیلیک اسید است که می تواند به از بین رفتن شوره سر کمک کند. برای اینکار دو عدد قرص آسپرین را پودر کرده و با یک قطره شامپو مخلوط نمایید. آن را به پوست سر زده و به خوبی ماساژ دهید. چند دقیقه صبر کنید سپس موهای خود را بشویید. روش دیگر اینکه سه عدد قرص آسپرین را پودر کرده و با یک قاشق سرکه مخلوط نمایید و روی پوست سر بمالید. اجازه دهید 30 دقیقه روی پوست بماند و سپس بشویید.

استفاده از آسپرین برای از بین بردن شوره سر

استفاده از آسپرین برای از بین بردن شوره سر

5. سرکه سفید

سرکه سفید حاوی اسید استیک بوده که مانع رشد قارچ های پوست سر شده و خارش را کاهش می دهد. بنابراین یکی از بهترین درمان های شوره سر به شمار می رود. برای استفاده از این روش نصف فنجان سرکه سفید را با دو فنجان آب ترکیب کرده و بعد از شستن موهای خود با شامپو، از این محلول استفاده کنید. روش دیگر اینکه می توانید دو قاشق سرکه سفید را با یک قاشق روغن زیتون و سه قاشق آب ترکیب کرده و آن را به پوست سر زده و به آرامی ماساژ دهید. بعد از 10 دقیقه موهای خود را با شامپو ملایم شستشو دهید. این روش را یک یا دوبار در هفته تکرار کنید.

استفاده از سرکه سفید برای جلوگیری از شوره سر

استفاده از سرکه سفید برای جلوگیری از شوره سر

6. ماسک ماست و دانه شنبلیله برای از بین بردن شوره سر

دانه شنبلیله دارای خواص ضد قارچ و تسکین دهنده ای است که می تواند شوره سر را به خوبی کنترل کرده و خارش آن را از بین ببرد. برای استفاده از این درمان، دو تا سه قاشق غذاخوری دانه شنبلیله را در مقداری آب غوطه ور کرده و بگذارید تمام شب بماند. سپس آن را آسیاب کنید تا به صورت یک خمیر در بیاید. حتی می توانید چند قاشق ماست نیز به آن اضافه کنید. آن را به موهای خود زده و بگذارید چند ساعت بماند. پس از آن موهای خود را با شامپوی ملایمی بشویید. این روش را یک یا دوبار در هفته تکرار کنید.

استفاده از دانه شنبلیله برای از بین بردن شوره سر

استفاده از دانه شنبلیله برای از بین بردن شوره سر