حتما براتون پیش اومده که دچار سکسکه بشین و برای رفع اون دست به هر درمانی بزنین ولی موفق نشین. گاهی مدت زمان سکسکه ها طولانی میشه و باعث آزار شخص میشه در اینجاست که به دنبال راه حلی برای رهایی از این مشکل میره، مدام از اطرافیان میپرسه چکار کنم تا سکسکم قطع بشه؟ در این مواقع هر کسی با هر درمانی که به ذهنش میرسه میاد سراغتون، ولی گاهی پیش میاد که تنهایین و نمیدونین چه کاری باید انجام بدین، در اینجا ما به کمکتون میاییم! در ادامه ده درمان خانگی برای رفع فوری سکسکه رو براتون توضیح میدم.

1. برای رفع سکسکه آب سرد بنوشید

شما میتونین به سیستم گوارشی و تنفسی خودتون با آب سرد شوک وارد کنین. هر گونه شوک منجر به حواس پرتی و رفع سکسکه میشه. علاوه بر اون میتونین یک لیوان آب سرد که با عسل ترکیب شده رو بدون وقفه بخورین، این راه فورا سکسکه رو از بین میبره. همچنین میتونین مقداری آب سرد رو بمدت یک دقیقه درون دهانتون بچرخانید تا سکسکه رو نگه داره. یکی دیگه از گزینه ها اینه که یک قطعه کوچک یخ رو برای چند ثانیه روی زبونتون بذارین.

2. به حالت خمیده آب بنوشید

نوشیدن یک لیوان آب سرد میتونه به بدنتون شوک وارد کنه و سکسکه متوقف بشه. اما این نوشیدن با روش زیر موثر و کارسازتره.

  1. لیوانی رو با آب سرد پر کنین.
  2. خم بشین و سرتون رو پایین نگه دارین.
  3. لیوان آب رو از طرف مقابل بدنتون بخورین.
  4. در صورت لزوم، دوباره تکرار کنین.
آب نوشیدن

آب نوشیدن

3. نفستون رو نگه دارید

نگه داشتن نفس یک درمان قدیمی برای رفع سکسکه است. این کار مقدار دی اکسید کربن رو در جریان خون افزایش میده و ذهن رو منحرف میکنه و چرخه سکسکه رو متوقف میکنه. در این روش یک نفس عمیق بکشین و بعد تا جایی که میتونین نگهش دارین و اجازه ندین که هوا خارج یا داخل بشه. به آرامی و بیحرکت بشینین. دوباره نفس بگیرین و حبس کنین و این کار رو برای چندین بار انجام بدین تا زمانی که سکسکه متوقف بشه.

4. شکر برای رفع سکسکه

شکر یک درمان خانگی عالی برای رفع سکسکه است، مخصوصا برای بچه های کوچک که نمیتونن به طور موثر از دو روش که در بالا گفته شد استفاده کنن. قند روی زبون گذاشتن یا خوردن مقداری شکر باعث میشه عصب واگ تحریک بشه و بدن سکسکه رو فراموش کنه. این درمان برای بزرگسالان هم مورد استفاده قرار میگیره، اما افراد مبتلا به دیابت باید از آن اجتناب کنند.

خوردن شکر برای رفع سکسکه

خوردن شکر برای رفع سکسکه

5. سرکه

سرکه یکی دیگه از داروهای موثر برای متوقف کردن سکسکه است. طعم ترش اون باعث میشه که ذهن منحرف بشه و همین باعث توقف سکسکه میشه. سرکه سفید، سرکه مالت و یا سرکه سیب میتونن این کار رو براتون انجام بدن. بهتره در این روش نصف قاشق چای خوری سرکه رو به یک لیوان آب اضافه کنین و با یک نفس همه آب رو بخورین.

6. کره بادام زمینی

قوام چسبندگی کره بادام زمینی باعث میشه هنگامی که سعی میکنین اون رو ببلعید، الگوی تنفس رو متوقف میکنه و این به توقف سکسکه ختم میشه. اگر کره بادام زمینی در دسترس نیست، می تونین از شکلات صبحانه استفاده کنین.

خوردن کره بادام زمینی برای رفع سکسکه

خوردن کره بادام زمینی برای رفع سکسکه

7. درون پاکت کاغذی نفس بکشید

یکی دیگه از ترفندهای آزمایش شده اینه که درون یک پاکت کاغذی نفس بکشین با این کار بعد از مدتی مقدار دی اکسید کربن در بدن زیاد میشه و دیافراگم رو عمیق تر میکنه تا اکسیژن بیشتری جذب کنه. این کار کمک میکنه تا سکسکه متوقف بشه. این درمان برای بیماران قلبی و کسانی که سکته مغزی داشتن توصیه نمیشه. به علاوه، مهمه که این روش رو تا جایی ادامه بدین که به خودتون آسیب نزنین.

8. لیمو یک روش عالی برای درمان فوری سکسکه

لیمو یک راه مطمئن برای متوقف کردن سکسکه است. طعم ترش لیمو، اعصاب تحریک شده رو خنثی میکنه، بنابراین سکسکه ها ناپدید میشن.

  • نصف قاشق چای خوری آب لیمو رو تو دهانتون بریزین و چند ثانیه نگهش دارین بعد قورت بدین.
  • یکی دیگه از گزینه ها ریختن یک لیمو در نیم لیتر آبه. برای متوقف کردن سکسکه همه آب رو به سرعت بنوشید.
  • شما همچنین میتونین مقدار کمی نمک روی قطعه کوچک لیمو بریزین و بعد آب را از لیمو به آرامی بمکید.
لیمو برای رفع سکسکه

لیمو برای رفع سکسکه

9. هل

این گیاه بخاطر خواص آرامش بخشی که داره میتونه از سکسکه جلوگیری کنه. مخلوط یک قاشق چای خوری پودر هل در یک لیوان آب داغ رو برای مدت 15 دقیقه دم کنین و بعد صافش کنین و اون رو به آرامی بنوشید.

10. بابونه

بابونه بخاطر خواص شل کنندگی عضلات میتونه انقباضات در دیافراگم که موجب سکسکه میشه رو کاهش بده و سکسکه رو متوقف کنه. جهت استفاده از بابونه برای رفع سکسکه میتونین به دو روش زیر عمل کنید.

  • یک قاشق چای خوری گل بابونه رو در یک فنجان آب داغ دم کنین و بعد از 5 تا 10 دقیقه صافش کنین. اون رو به آرامی بنوشید و به زودی سکسکه متوقف میشه.
  • یکی دیگه از گزینه ها اینه که 1 یا 2 قطره از روغن بابونه رو در یک پاکت کاغذی بریزین، کیسه رو روی بینی و دهان نگه دارین و تا زمانی که سکسکه ها متوقف نشدن، به آرامی و عمیق نفس بکشین.